Ogród został założony w 1954 roku i zajmuje powierzchnię ok. 125 ha. Położony jest w sercu Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, w Dolinie Leśnego Młyna.
Dzięki wspaniałym krajobrazom i wyjątkowym mikroklimacie, na terenie dzisiejszego ZOO, od końca XIX wieku aż do 1945 roku, funkcjonował pensjonat dla osób cierpiących na schorzenia dróg oddechowych.
W ZOO Gdańsk żyje ponad 1112 zwierząt reprezentujących blisko 200 gatunków, m.in.: lwy angolskie, gepardy, tygrysy, pantery, słonie, żyrafy, zebry, surykatki, jaki, małpy, kajman szerokopyski, krokodyle, hipopotamy karłowate, tapiry, kapibary, najliczniejsza w kraju rodzina pingwinów tońców, kondory wielkie, a także jedyne w Polsce orangutany.
Nadrzędną rolą oliwskiego ZOO jest ochrona różnorodności biologicznej gatunków zagrożonych wyginięciem, a także działania na rzecz zachowania ich naturalnych środowisk. W ramach ochrony in situ oliwski Ogród podjął już działania dla oryksa szablorogiego (Oryx dammah), rysia europejskiego (Lynx lynx lynx) i foki szarej (Halichoerus grypus).
Na terenie Ogrodu znajduje się również Małe ZOO – wyjątkowe miejsce, w którym można pogłaskać, przytulić i nakarmić żywe zwierzęta. Mieszkają w nim kozy, owce, lamy, alpaka, świnka i króliki.
Goście mogą też oglądać pokazy karmienia zwierząt: codziennie o godzinie 9.30 karmienie pingwinów, a od wtorku do niedzieli o godzinie 11.00 fok szarych.
Poza wspaniałymi zwierzętami i pięknymi ekspozycjami, w ZOO czekają na gości także inne atrakcje – lekcje i warsztaty edukacyjne, park linowy, kolejka Retro, przejażdżki konne, wypożyczalnia wózków dla najmłodszych oraz punkty gastronomiczne.
Gdański Ogród Zoologiczny czynny jest przez cały rok, także w soboty, niedziele i wszystkie święta.