Dwór w Bychowie

W XV w. majątek przejęła rodzina pochodzenia pomorskiego – von Büchow herbu Zadora. Najprawdopodobniej w tym czasie postawiono siedzibę właścicieli i rozbudowano całą posiadłość. Można domniemywać, że pierwszy dwór w Bychowie powstał w XVI/XVII w. W ciągu następnych stuleci dobra bychowskie często zmieniały właścicieli, co nie sprzyjało dalszej rozbudowie. Jedynie w odniesieniu do wieku XVIII można mówić o pewnej ciągłości posiadania – wtedy to Bychowo przez dłuższy czas pozostawało w rękach rodziny von Lubtow.

Ze skąpych materiałów źródłowych wynika, iż obecny dwór powstał w drugiej połowie XIX w. W czasach drugiej wojny światowej założenie dworskie, folwarczne i parkowe zostało częściowo zniszczone; całkowitej dewastacji uległo w latach 50. I 60. XX w. W 1989 r. ruiny dworu zakupił od gminy Gniewino obecny właściciel – Władysław Brzozowski. Budynek wyburzono aż do fundamentów, a następnie zdekomponowano w oparciu o ekspertyzę budowlaną i dokumentację fotograficzną. W oryginalnej formie zachował się portyk z zabytkową balustradą.

Do dyspozycji gości jest 8 pokoi jedno- i dwuosobowych, 2 pokoje trzyosobowe, 2 pokoje czteroosobowe i 3 apartamenty. Pomieszczenia wyposażone są w łazienki, telewizję sanitarną, telefony oraz stałe łącze internetowe. Na terenie obiektumożna korzystać z boiska do siatkówki i badmintona oraz ze stołu bilardowego. Do wypożyczenia jest też kilka rowerów górskich. Zimą organizowane są kuligi, latem przejażdżki bryczką. Miłośnicy jazdy konnej mogą zwiedzić malownicze okolice Bychowa w siodle. Ośrodek oferuje naukę jazdy konnej, a dla dzieci – przejażdżkę na kucyku. Dużo wrażeń dostarcza najmłodszym karmienie zwierząt w mini zoo. Tuż za okazałym budynkiem dworu, wzdłuż brzegów strumyka rozciąga się zabytkowy park, porośnięty wiekowymi drzewami, na czele z 450-letnim dębem. Do spacerów zachęca także stara aleja grabowa.

Autor: M. Fedoruk, Urząd Miasta Wejherowa

Foto: B. Trepiński, Starostwo Powiatowe w Wejherowie

Galeria


Warning: Attempt to read property "ID" on array in /home/klient.dhosting.pl/intui/pomorskie-travel.intui.eu/public_html/wp-content/themes/pomorskie-travel/single-poi.php on line 163
2921464c560af61a812a919c2719e2b3 scaled
2921464c560af61a812a919c2719e2b3 scaled

W pobliżu

Odkryj

Noclegi

Ulubione

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji.

Klikając w ikonę serca dodasz pozycję do ulubionych.

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji

Odkryj

Gastronomia

Noclegi