Ufundowana przez Hansa Connerta, na przestrzeni dziejów wielokrotnie zmieniała właścicieli. Nazwę przyjęła od gdańskiej patrycjuszowskiej rodziny Schumannów. Pochodziło z niej 5 burmistrzów, 4 burgrabiów królewskich i 11 rajców.
Od strony ul. Długiej na szczycie kamienicy widnieje posąg Zeusa, niżej Artemidy i Apolla, zaś na fasadzie bocznej, od Długiego Targu – posąg Ateny. W XVIII w. kamieniczka uzyskała rokokowe przedproże. Jej wnętrze wiele razy przebudowywano. W 1912 r. piękną sień kamieniczki przekształcono na kawiarnię, natomiast w podziemiach znajdował się sklep tytoniowy.
W czasie II wojny światowej Dom Schumannów ucierpiał nie mniej niż pozostałe kamienice Głównego Miasta. Dzięki staranio władz miasta, mieszkańców i gdańskich przewodników kamienicę odbudowano. Od tego czasu stanowi ona siedzibę, najpierw PTK, a obecnie Gdańskiego Oddziału PTTK, Informacji Turystycznej, pokoi gościnnych „Dom Schumannów”, redakcji Pomorskiego Kwartalnika Turystyczno-Krajoznawczego „Jantarowe Szlaki”, Koła Przewodników Miejskich i Terenowych PTTK im. Franciszka Mamuszki i innych klubów.
Fot: M. Bieliński – Dep. Turystyki UMWP