Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia” w Gdańsku

Zabytkowa Łaźnia Miejska zbudowana w pierwszych latach XX wieku. Budynek dawnej Łaźni Miejskiej w dzielnicy Dolne Miasto był miejscem zdarzeń artystycznych od 1992 r. Centrum Sztuki Wspóczesnej działa tutaj od 1998 r. W siostrzanym obiekcie, Łaźni w Nowym Porcie, działa także oddział CSW – Centrum Edukacji Artystycznej „Łaźnia”.

Program CSW obejmuje wystawy sztuki najnowszej ze szczególnym uwzględnieniem artystów podejmujących problematykę społeczną, edukację społeczności lokalnej, prowadzenie międzynarodowego studia pobytowego dla artystów oraz gromadzenie kolekcji dzieł sztuki współczesnej.

Podjęty w 2001 roku program „Łaźni” obejmuje tradycyjne i eksperymentalne formy różnych projektów w ramach wystaw polskiej i zagranicznej sztuki współczesnej, realizacji w otwartej przestrzeni miasta, projekcji filmowych, działań edukacyjnych realizowanych poprzez spotkania z artystami oraz warsztaty i zajęcia zapraszające publiczność do aktywnego uczestnictwa.

Centrum Sztuki Współczesnej jest takze animatorem cyklicznych projektów artystyczno-edukacyjnych. Należą do nich m.in.:

• Galeria Zewnętrzna Miasta Gdańska (polega na stworzeniu kolekcji trwałych dzieł sztuki w przestrzeni miejskiej),

• Cities on the Edge (Projekt zapoczątkowany ideą partnerskiej współpracy na polu kultury miast, które starały się lub starają o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, oparty na odniesieniu do geograficznego usytuowania „na krawędzi”, definiującego tożsamość miejsca i podobnej tradycji oraz funkcji)

• Art & Science Meeting (cykl wystaw, wykładów, programów edukacyjnych oraz publikacji opisujących, przybliżających zagadnienia z pogranicza sztuki i nauki),

• Inkubator (program prezentujący i promujący młodą sztukę)

Ponadto organizowane są także różnego rodzaju spotkania i wykłady dotyczące sztuki współczesnej. W ofercie odnaleźć można m.in. cykliczne spotkania z muzyką współczesną, z działaniami muzycznymi połączonymi często ze sztuką teatralną akcjami parateatralnymi, tańcem, filmem i sztuką audiowizualną (In Progress), a także projekcje filmów połączonych z dyskusjami na temat roli wideo i filmu (Parakino). CSW organizuje także comiesięczne spotkania autorskie zatytułowanych „Mistycy – literaci – wariaci”, których celem jest poznanie twórczości istotnych postaci z kręgu literackiej alternatywy.

Ważną rolę w programie CSW Łaźnia odgrywa działalność edukacyjna. Odbywają się lekcje sztuki połączone z warsztatami, które integrują tradycyjne oprowadzenie kuratorskie po wystawie z wykładem mającym na celu wprowadzenie w kluczowe zagadnienia sztuki współczesnej i warsztatami plastycznymi. Uczestnikami są m.in. dzieci i młodzież z Dolnego Miasta i Nowego Portu – zaniedbanych dzielnic Gdańska, w których znajdują się siedziby Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia oraz Centrum Edukacji Artystycznej Łaźnia 2. Celem projektu jest przybliżenie kontekstu społecznego w sztuce współczesnej, jak również ukazanie różnorodności jej form i wielowątkowości.

Warsztaty prowadzone przez znanych polskich artystów dla dzieci i młodzieży. Artyści przygotowują autorski program, nawiązujący do ich twórczości. Celem szeregu warsztatów jest pobudzenie w dzieciach i młodzieży szkolnej kreatywności i chęci działania artystycznego, jak również zmotywowanie do twórczego działania i myślenia, odbiegającego od szablonowych zajęć szkolnych. Uczestnictwo w warsztacie ma pomóc uczestnikom w zrozumieniu, oswojeniu i zaangażowaniu się w szeroko rozumianą sztukę i kulturę, jak również stać się impulsem do ponownego odwiedzenia instytucji kulturalnej.

W CSW „Łaźnia” działa także biblioteka, w której dostępny jest księgozbiór artystyczny, publikacje własne oraz archiwum prasowe zawierające informacje na temat Łaźni oraz najważniejszych wydarzeń artystycznych w regionie od 1999 roku.

W pobliżu

Odkryj

Gastronomia

Noclegi

Ulubione

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji.

Klikając w ikonę serca dodasz pozycję do ulubionych.

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji

Odkryj

Gastronomia

Noclegi