Bramy stanowiły istotny element zabudowań obronnych miasta. Przed każdą z nich znajdował się zwodzony most, którego po drugiej stronie broniły baszty przyczółkowe.
W przypadku Bramy Człuchowskiej nosiły one nazwy Słoń i Byk. Sześciokondygnacyjna Brama Człuchowska została zbudowana na planie kwadratu w stylu gotyku pomorskiego. Pierwsze z pięter to część wjazdowa, gdzie również znajdują się drzwi, które prawdopodobnie prowadziły do pomieszczeń z mechanizm do podnoszenia kraty i mostu.
W ciągu wieków brama pełniła różne funkcje. Służyła jako wieża obserwacyjna i arsenał, później sprawowała funkcje więzienia dla osób posiadających obywatelstwo miejskie. Z tego czasu pochodzą inskrypcje wyryte na ceglanych ścianach. Brama była również dzwonnicą kościołów protestanckich, a obecnie w bramie znajdują się sale ekspozycyjne Muzeum Historyczno-Etnograficznego.
Zbiory muzeum zostały podzielone są na cztery działy: archeologiczny, historyczny, etnograficzny oraz sztuki, który znajduje się na najwyższej kondygnacji i stanowi salę wystaw czasowych. Z tej sali można również podziwiać piękne widoki na cztery strony miasta.
Foto: M. Bieliński – Dep. Turystyki UMWP