Babie Doły: niemiecka bateria przeciwlotnicza

Jako pierwszą oddano do użytku torpedownię zbudowaną przy porcie wojennym na Oksywiu. Następnie ulokowano tu ośrodek badawczy torped przeznaczonych dla Luftwaffe i w lipcu 1942 roku otwarto Poligon Broni Torpedowej Gdynia-Babie Doły.

Ośrodek badawczy ulokowano w wąwozie zwanym Babi Dół, gdzie zajął on budynki gdyńskiego szpitala zakaźnego i kwarantanny. Obok zbudowano warsztaty, montownię, hamownię, magazyny, elektrownię, a w sąsiedztwie lotnisko.
Budynek mieszczący stanowiska do wystrzeliwania torped, bliźniak torpedowni na Oksywiu, zbudowano na kesonach i palach, około 500 m od brzegu. Z lądem połączony był drewnianym molo, do którego przylegał port dla jednostek poławiających torpedy. Główną cześć budynku zajmowała hala o powierzchni 1300 m2 i wysokości 12 m, wyposażona w podnośniki torped. Do jej boków przylegały warsztaty oraz pomieszczenia biurowe i socjalne. Stanowiska do wystrzeliwania torped mieściły się pod wieżą obserwacyjną, która ma wysokość 25 m. Kierunek biegu torped wynosił 32 stopnie – wprost na odległą o 6,5 mili (12 km) piaszczystą mieliznę pod Jastarnią, gdzie zbudowano trzy stanowiska obserwacyjne, czyli „małe torpedownie”.
Torpedownia znajduje się 3 km na południe od Mechelinek, przy plaży Babie Doły.

W pobliżu

Odkryj

Gastronomia

Noclegi

Ulubione

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji.

Klikając w ikonę serca dodasz pozycję do ulubionych.

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji

Odkryj

Gastronomia

Noclegi