Na jego obszarze zaprojektowano i wytyczono trasę ścieżki przyrodniczo-edukacyjnej dla wszystkich chętnych, którzy zechcą zapoznać się z nadzwyczajnym dziedzictwem kulturowo-przyrodniczym tego miejsca. Ścieżka może być szczególnie atrakcyjna dla dzieci i młodzieży szkolnej, studentów oraz turystów zdecydowanych pogłębić swą wiedzę o miejscowym krajobrazie, przyrodzie i historii. Biegnie ona przez najatrakcyjniejsze formy ukształtowania terenu i umożliwia obserwowanie z niewielkiej odległości 23 gatunków drzew leśnych, z których większość jest w wieku od 100 do 170 lat. W celu ułatwienia poznania wszystkich gatunków drzew leśnych, tutaj rosnących, zawieszono na pniach 50 drzew, tabliczki z polskimi nazwami gatunkowymi (lub odmianowymi) oraz ponumerowano ogółem 120 pni drzew rosnących po obu stronach całej trasy ścieżki. Każdemu numerowi na drzewie (od 1 do 23) przyporządkowano kolejny gatunek drzewa napotkany po raz pierwszy na trasie ścieżki edukacyjnej.
W czasie wędrówki po ścieżce, od wczesnej wiosny do pierwszych zimowych chłodów, można zobaczyć, oprócz ponad dwudziestu gatunków i odmian drzew, także ponad 150 gatunków roślin zielnych i krzewów. W Arboretum rośnie kilkanaście gatunków roślin prawnie chronionych w Polsce, w tym dwa gatunki krzewów. Kilka gatunków roślin naturalnie tu rosnących – to rośliny pogórza i górskie. Bardzo bogaty też jest tutejszy świat ptaków, owadów, a także grzybów. Część z nich również podlega ochronie gatunkowej. Na terenie Arboretum spotyka się płaty zbiorowisk roślinnych charakterystyczne dla terenów podgórskich.
Długość ścieżki wynosi prawie 1 km, a po jej trasie można spacerować każdego dnia: wiosną, latem, jesienią i zimą, gdyż większość tutejszych atrakcji tylko zmienia swój koloryt w rytmie pór roku. Osoby poruszające się po ścieżce dydaktycznej mogą korzystać z udogodnień w postaci 3 kładek nad strumykiem, poręczy i schodów drewnianych, ułatwiających bezpieczne poruszanie się po największych stromiznach. Na trasie ścieżki dydaktycznej ustawiono również dwie drewniane ławki. Turyści na rowerach mogą swoje pojazdy pozostawić na stojaku z kłody bukowej.
Galeria
Warning: Attempt to read property "ID" on array in /home/klient.dhosting.pl/intui/pomorskie-travel.intui.eu/public_html/wp-content/themes/pomorskie-travel/single-poi.php on line 163