Warning: Attempt to read property "post_title" on null in /home/klient.dhosting.pl/intui/pomorskie-travel.intui.eu/public_html/wp-content/themes/pomorskie-travel/single.php on line 21

Za oficjalną datę początku Portu w Gdyni uznaje się decyzję Sejmu RP z 1922 roku. Prace nad jego budową rozpoczęły się jednak wcześniej bo już, od 1920, kiedy to inżynier Tadeusz Wenda został oddelegowany, aby wybrać najkorzystniejsze miejsce do budowy portu.

W wybranym miejscu powstał w latach 1920-1923 „Tymczasowy Port Wojenny i Schron dla rybaków”. Następnie przystąpiono do budowy właściwego portu, która przebiegała dość szybko bo już w latach trzydziestych stał się on liczącym portem na Bałtyku. W 1933 roku ilość ładunków przeładowanych w  Gdyńskim porcie przewyższyła ilość przeładowań w porcie Gdańskim. W 1935 roku wybudowano już wszystkie nabrzeża oraz baseny. Głębokość dochodząca do 12 metrów pozwalała na przyjmowanie największych ówczesnych statków. Oprócz tego port posiadał Stocznię, Elewator Zbożowy, Łuszczarnię Ryżu oraz Chłodnię Portową, która była drugim, co do wielkości takim obiektem na świecie. Eksportowano głównie węgiel oraz drewno, głównymi odbiorcami były kraje skandynawskie.

Port gdyński w latach trzydziestych stał się także portem pasażerskim. W 1931 roku wzniesiono Dworzec Morski, w którym odprawiano emigrantów wyruszających między innymi do Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej oraz krajów Ameryki Południowej.

Szybki rozwój portu został zahamowany przez wybych II Wojny Światowej, po zajęciu miasta przez wojska niemieckie port przemianowano na bazę niemieckiej marynarki wojennej Kriegsmarine. Było to powodem jego zniszczenia w końcowej fazie wojny przez naloty alianckie. Koniec wojny przyniósł wielkie zniszczenia w wyposażeniu oraz zabudowie portu, wejścia do niego blokowały zatopione okręty niemieckie, zniszczony został także Kapitanat Portu, a budynek Dworca Morskiego został poważnie uszkodzony.

Po wojnie, aby znów móc uruchomić działalność portu należało oczyścić go z licznych ruin, wraków statków blokujących wejście do portu oraz rozminować jego teren, jak i teren całej zatoki. Następnie zaczęto odbudowę nabrzeży i zabudowań. Do końca 1949 roku zakończono większość prac, a 1951 roku wydobyto blokujący wejście do portu okręt „Gneisenau”. Odbudowie towarzyszyło równoczesne unowocześnianie portu. W latach sześćdziesiątych port osiągnął ilość przeładunków sprzed wojny i stał się głównym miejscem przeładunku zboża. Historyczna po wojnie 500-milionowa tona została przeładowana 15 stycznia 2005. Obecnie port nadal się rozwija, modernizuje nabrzeża i przyjmuje oprócz statków handlowych, wielkie wycieczkowce.

Foto: M. Bieliński – Dep. Turystyki UMWP

W pobliżu

Gastronomia

Ulubione

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji.

Klikając w ikonę serca dodasz pozycję do ulubionych.

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji

Odkryj

Gastronomia

Noclegi