Warning: Attempt to read property "post_title" on null in /home/klient.dhosting.pl/intui/pomorskie-travel.intui.eu/public_html/wp-content/themes/pomorskie-travel/single.php on line 21

Pomorskie ścieżki przyrodnicze


fot. materiały PROT

Na gości Pomorskiego, którzy pragną poobcować z tutejszą przyrodą i dostrzec różne jej oblicza, czekają ścieżki przyrodnicze. Ich malownicze trasy o różnym charakterze i stopniu trudności zostały wytyczone przez znawców i koneserów natury, zaznajomionych z miejscową geografią i istniejącymi tu ekosystemami. Pomorskie ścieżki przyrodnicze koncentrują się na cudach przyrody ulokowanych na terenie dwóch parków narodowych (Słowiński Park Narodowy i Park Narodowy Bory Tucholskie), 9 parków krajobrazowych (Kaszubski, Nadmorski, „Dolina Słupi”, „Mierzeja Wiślana”, „Pojezierza Iławskiego”, Trójmiejski, Tucholski, Wdzydzki i Zaborski) oraz aż 134 rezerwatów przyrody.

Idąc na przykład ścieżkami przyrodniczymi Słowińskiego Parku Narodowego poznamy z jednej strony przyrodniczo-geograficzny fenomen wędrujących wydm, a z drugiej – zjawiskową roślinność borów sosnowych i torfowisk oraz ptasie siedliska skupione w okolicach jezior Gardno czy Dołgie Duże.

ŚCIEŻKI PRZYRODNICZE W POMORSKIM – SPRAWDŹ OFERTY

Ścieżki przyrodnicze Parku Narodowego Bory Tucholskie pozwolą nam poznać zjawiska przyrodnicze zachodzące na styku czystych jezior i lasów. Zobaczymy stanowiska wyjątkowych gatunków roślinnych (takich jak zimoziół północny – przykład reliktu polodowcowego), dowiemy się też m.in. o roli owadów – pszczół, mrówek czy korników – w życiu zbiorowisk leśnych.


PN Bory Tucholskie Bór chrobotkowy fot. Magdalena Kochanowska

Wiele do zaoferowania mają również parki krajobrazowe. W Nadmorskim Parku Krajobrazowym przekonamy się na własne oczy, jak wyjątkowym rodzajem wybrzeża morskiego są efektowne klify, porośnięte lasami sosnowymi. W Kaszubskim Parku Krajobrazowym liczne ścieżki przebiegają przez obszary o niezwykle zróżnicowanej rzeźbie terenu, z rynnowymi Jeziorami Raduńskimi, Wzgórzami Szymbarskimi oraz kompleksem Lasów Mirachowskich. Tutejsze liczne rezerwaty przyrody chronią cenne gatunki roślin.


Wdzydzki Park Krajobrazowy Krzyż Jezior Wdzydzkich i Wdzydze fot.Wojciech Zdunek

Warto podkreślić, że jednym z głównych zadań ścieżek przyrodniczych jest edukacja, a część z nich doskonale nadaje się do wędrówek z dziećmi. „Szlak Alicji w zaczarowanym lesie” w Leśnym Ogrodzie Botanicznym Marszewo na terenie Nadleśnictwa Gdańsk jest dedykowany właśnie najmłodszym odwiedzającym. Wspinając się po nim na szczyt wzniesienia można przenieść się do świata w makroskali, by stanąć oko w oko z gigantycznym porostem czy kleszczem, ale także przejść przez labirynt zmysłów z roślinami o różnorodnych zapachach, kształtach i fakturach oraz poczuć się jak wielkolud w świecie mikroskali.

ŚCIEŻKI PRZYRODNICZE W POMORSKIM – SPRAWDŹ OFERTY


Nadmorski Park Krjobrazowy – Nadmorska sosna fot Jarosław Sitkowski Nadleśnictwo Choczewo

Niektóre z tras mają mocno skonkretyzowany charakter – np. ścieżka przyrodnicza „szlakiem troci i łososia” w Parku Krajobrazowym „Dolina Słupi” kładzie nacisk na występujące w tutejszych akwenach ryby wędrowne – ich biologię i znaczenie wędkarskie. Ścieżka „Kokoszka” w Zaborskim Parku Krajobrazowym została z kolei wyznaczona, aby przedstawić niektóre gatunki ptaków w powiązaniu z siedliskami, w których bytują. Dzięki wybudowanej czatowni można bezpiecznie obserwować m.in. błotniaka stawowego, bielika, czaplę siwą, żurawia, gągoły, trzciniaka i wiele innych ptaków.


Dolina Słupi  – materiały Parku Krajobrazowego Dolina Słupi

To oczywiście tylko mała namiastka ogromnego zbioru ciekawych zakątków, które składają się na kolorowy świat pomorskiej przyrody. Wybrzeża Morza Bałtyckiego wiążą się z nieco innymi atrakcjami niż kaszubskie jeziora czy żuławskie równiny, warto jednak poznać wszystkie odcienie tutejszej natury. A zatem – w drogę!

ŚCIEŻKI PRZYRODNICZE W POMORSKIM – SPRAWDŹ OFERTY

Gastronomia


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/klient.dhosting.pl/intui/pomorskie-travel.intui.eu/public_html/wp-content/themes/pomorskie-travel/single.php on line 312

Warning: Attempt to read property "term_id" on null in /home/klient.dhosting.pl/intui/pomorskie-travel.intui.eu/public_html/wp-content/themes/pomorskie-travel/single.php on line 312

Ulubione

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji.

Klikając w ikonę serca dodasz pozycję do ulubionych.

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji

Odkryj

Gastronomia

Noclegi