Warning: Attempt to read property "post_title" on null in /home/klient.dhosting.pl/intui/pomorskie-travel.intui.eu/public_html/wp-content/themes/pomorskie-travel/single.php on line 21

Pomorski top – czyli atrakcje turystyczne, które musicie zobaczyć (cz.2)

Atrakcje turystyczne w Polsce: zakochaj się w Pomorskim

Wielu osobom województwo pomorskie kojarzy się tylko z Trójmiastem i letnim wypoczynkiem na plaży. W rzeczywistości, cały region oferuje duże więcej atrakcji i możliwości. Znajdziemy tu kilka różnych światów leżących obok siebie: TrójmiastoKaszubyBory TucholskieKociewiePowiśle Żuławy. W każdym z regionów można znaleźć niesamowite miejsca i odkryć wyjątkowe szlaki turystyczne. Właśnie dlatego opisując atrakcje turystyczne w Polsce, nie należy zapominać o województwie pomorskim, w którym można się zakochać. Artykuł opisuje największe atrakcje turystyczne regionu, z uwzględnieniem miast, zamków, miejsc przyrodniczych i edukacyjnych. 

Zaborski Park Krajobrazowy
Zaborski Park Krajobrazowy, część Rezerwatu Biosfery Borów Tucholskich. Fot. Zaborski Park Krajobrazowy

Bory Tucholskie dla miłośników aktywnego wypoczynku

Jednym z największych i najbardziej okazałych leśnych kompleksów w całej Polsce są Bory Tucholskie. Obszar ten został ukształtowany przez ostatnie zlodowacenie. Cały teren Borów Tucholskich jest zamieszkiwany przez różnorodne gatunki zwierząt takie jak wilki, łabędzie nieme, cietrzewie, bobry, jelenie, dziki. Na terenie znajduje się bardzo dużo rezerwatów przyrody, na przykład Bagno Grzybna, Cisy nad Czerską Strugą. Bory Tucholskie są doskonałym miejscem dla rodzin na aktywny wypoczynek: spacery, jazdę na rowerze, obcowanie z przyrodą, wycieczki.

Mała Holandia, czyli Żuławy Wiślane

Żuławy Wiślane to teren nazywany „Małą Holandią”, ze względu na położenie z licznymi punktami depresyjnymi, a także obecność wiatraków z dawnych lat. Żuławy mają więcej wspólnego z Holandią niż się wydaje, ponieważ ten polski region został zasiedlony w XVI wieku przez menonitów, czyli wspólnotę, która powstała około 1539 roku w Holandii. To właśnie menonici byli pierwszymi osadnikami na Żuławach Wiślanych, którzy potrafili przemienić podmokłe tereny w doskonałe miejsce do upraw. Współcześnie, „Mała Holandia” znana jest głównie ze spokoju, ciszy i cieszącej oko przyrody. Zdecydowanie jest to miejsce warte odwiedzenia, ponieważ teren ten nie jest tak popularny wśród turystów jak Trójmiasto lub zamek w Malborku. Właśnie dlatego Żuławy Wiślane mają swój niepowtarzalny i urokliwy klimat, pełen malutkich wsi i miasteczek, dzikiej przyrody i drewnianej architektury.

Dom do góry nogami w Szymbarku: CEPR
Dom do góry nogami w Szymbarku. Fot. Pomorskie.Travel

Symbole minionej epoki w Szymbarku

Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku, na Kaszubach, to jedna z ciekawych atrakcji turystycznych na Pomorzu, która spodoba się nie tylko dorosłym, ale i dzieciom. Można tutaj znaleźć różne obiekty, takie jak dom postawiony do góry nogami, kaszubską chatę, park linowy, rekonstrukcję bunkru TOW „Gryf Pomorski”. Obiekty te nie są powiązane ze sobą w sensie historycznym, ale przedstawiają ważne symbole. Dom do góry nogami uważany jest za metaforę minionej epoki, czyli czasów PRL. Dom został zbudowany z drewna, a jego wnętrza są urządzone w stylu socjalizmu. Miejsce to symbolizuje czas, gdy wszystko zostało postawione na głowie, a życie ludzkie wyglądało zupełnie inaczej niż w XXI wieku.

Przystanek Kartuzy

Jednym z bardziej interesujących miast na Kaszubach są Kartuzy. Cechą charakterystyczną tego miasta jest kolegiata w kształcie trumny, wybudowana przez Kartuzów, czyli zakon katolicki, który przybył do Polski w XIII wieku. Kartuzi pozdrawiali się słowami „memento mori” („pamiętaj o śmierci”) i prowadzili bardzo rygorystyczny tryb życia. Poza kolegiatą w mieście, warto przejść się po uliczkach i rynku, a także zajrzeć do kościoła św. Kazimierza, w którym znajdują się witraże. Zdecydowanie ważnym punktem w trakcie wycieczki jest wizyta w Muzeum Kaszubskim, dzięki czemu można lepiej poznać kulturę kaszubską. Warto zaznaczyć, że w okolicy Kartuz powstało wiele szlaków rowerowych, wyznaczonych przez zmienny teren górzysty i nizinny, dlatego rejony te nazywane są „Szwajcarią Kaszubską”.

Półwysep Helski
Hel z lotu ptaka. Fot. Pomorskie Travel

Półwysep Helski: łączy zabytki, naturę i kulturę

Półwysep Helski otoczony jest z jednej strony Morzem Bałtyckim, a z drugiej Zatoką Pucką. To właśnie tam jest najcieplejsza woda nad polskim morzem. W tym regionie znajdują się nie tylko wspaniałe plaże, ale także muzea, malownicze miasteczka i średniowieczne kościoły. Znajdzie się więc zarówno coś dla miłośników przyrody, jak i edukacji. W miejscowości Hel znajduje się fokarium, które jest wspaniałą atrakcją nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych. W Juracie wybrać można się na romantyczne spacery, a w miejscowości Chałupy można skorzystać z wypożyczalni windsurfingowych. Cały półwysep Helski mierzy około 34 kilometry długości, a do większości miast można dojechać pociągiem.

ZOBACZ: POMORSKI TOP – CZYLI ATRAKCJE TURYSTYCZNE, KTÓRE MUSICIE ZOBACZYĆ (CZ.1)

Warto pamiętać o tym, że województwo pomorskie to nie tylko plaże i deptaki. W całym województwie można zobaczyć urokliwe miasteczka i wsie, pospacerować po parkach krajobrazowych, wybrać się do skansenów i odwiedzić muzea oraz centra edukacyjne. Co więcej, świetnie rozwinięta sieć komunikacyjna sprawia, że wycieczki w całym regionie są prawdziwą przyjemnością. Zawsze można także skorzystać z wypożyczalni rowerów i wybrać się na przejażdżki po przepięknych szlakach przyrodniczych. Pomorskie to region Polski, w którym można się zakochać, dlatego wielu turystów wraca do ulubionych zakątków lub poszukuje nieodkrytych jeszcze miejsc.

Gastronomia


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/klient.dhosting.pl/intui/pomorskie-travel.intui.eu/public_html/wp-content/themes/pomorskie-travel/single.php on line 312

Warning: Attempt to read property "term_id" on null in /home/klient.dhosting.pl/intui/pomorskie-travel.intui.eu/public_html/wp-content/themes/pomorskie-travel/single.php on line 312

Ulubione

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji.

Klikając w ikonę serca dodasz pozycję do ulubionych.

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji

Odkryj

Gastronomia

Noclegi