Pętla Zatoki Gdańskiej przez Trójmiasto

Wycieczka rowerowa  Pętlą Zatoki Gdańskiej to nowy pomysł na promocję turystyki rowerowej w województwie pomorskim. Powstał dzięki połączeniu nowych i już istniejących, lecz gruntownie odnowionych odcinków dróg rowerowych prowadzących wokół Zatoki Gdańskiej. Trasa ma swój początek w Helu, biegnie po Mierzei Helskiej, przez Puck, Trójmiasto i Wyspę Sobieszewską, aż na Mierzeję Wiślaną do Krynicy Morskiej. Łączna długość pięknej rowerowej trasy to ponad 150 kilometrów, a zdecydowaną jej większość stanowią drogi rowerowe i ciągi pieszo-rowerowe. Oddzielenie od ruchu samochodowego wpłynęło na wygodę, bezpieczeństwo i większą dostępność rowerowego wypoczynku.

W zależności od indywidualnej kondycji i upodobań turysty, nowy szlak może stać się inspiracją do spędzenia nad morzem aktywnego weekendu na dwóch kołach, ale może być również pomysłem na cykl krótkich, jednodniowych wycieczek rowerowych odbywanych z rodziną lub przyjaciółmi. Jednak jeśli wziąć pod uwagę liczbę atrakcji przy trasie, a także dodać dwa dni na zwiedzanie Gdańska i Gdyni, na rowerową wyprawę nad Zatoką Gdańską można przeznaczyć nawet tygodniowy urlop.

Pętla Zatoki Gdańskiej: odcinek Hel – Puck

Dużą atrakcją dla turystów spoza Trójmiasta będzie na pewno przejazd przez Gdynię, Sopot i Gdańsk po nadmorskiej drodze rowerowej. Szeroki trakt od wielu lat służy trójmiejskim rowerzystom, wykorzystującym ją zarówno w celach rekreacyjnych, jak i traktującym tę trasę jako jedną z dróg dojazdowych do miejsca pracy. Wartym uwagi fragmentem nadmorskiej rowerowej autostrady jest przejazd obok Parku imienia Ronalda Reagana w Gdańsku. Tu można na krótko zmienić nadmorską drogę na jedną z parkowych alei, biegnących równolegle do linii brzegowej, by poznać bliżej ciekawy, stosunkowo młody, popularny teren aktywnej rekreacji mieszkańców.


Na sopockim molo, fot. pomorskie.travel

W przypadku jednodniowych postojów w Gdańsku i Gdyni lepiej będzie nie rozstawać się z rowerami. To dzięki nim i wciąż rozbudowywanym sieciom miejskich dróg rowerowych szybko będzie można dotrzeć do interesujących obiektów. Odwiedzając centrum Gdyni na pewno trzeba wybrać się na Skwer Kościuszki oraz Molo Południowe, przy którym cumują: szkoleniowy żaglowiec „Dar Młodzierzy” oraz statki – muzeu, żaglowiec „Dar Pomorza”  i okręt ORP „Błyskawica”. Przejażdżka od Kamiennej Góry po tereny stoczniowo-portowe pokaże rozwijające się, zadbane miasto, od lat plasujące się na szczytach rankingów zadowolenia mieszkańców. Będąc w Gdyni warto wybrać się do Muzeum Emigracji lub przenieść sie w świat odkryć i nauki za sprawą Centrum Experyment.

Muzeum Emigracji w Gdyni
Muzeum Emigracji w Gdyni, fot. Muzeum Emigracji

Opuszczając Gdynię w kierunku Sopotu nie lada atrakcją będzie przejazd przez klif w Orłowie. Tu trasa prowadzi oznakowaną ścieżką rowerową, z której można odbić na klif, skąd roztacza się niepowtarzalny widok na Zatokę Gdańską oraz Sopot i Gdańsk. Dalej szlakiem rowerowym przez Park Kolibki do Sopotu.

Trasy rowerowe w Trójmieście

Sopot to największy kurort polskiego wybrzeża, którego historia sięga XIX w. Przejeżdżając przez to magiczne miasto koniecznie trzeba zobaczyć sopockie molo, odpocząc w Parku Północnym czy napić się leczniczej solanki. Ścieżka rowerowa prowadzi przez pas przybrzeżny, przez co dostepność wszystkich atrakcji jest na wyciągniecie ręki. Odcinek Sopot – Gdańsk to również popularna trasa rowerowa mieszkańców Trójmiasta. Podziwiając Trójmiasto od strony wody (z końca mola) warto zwrócić uwagę na Sopocki Grand Hotel czy widoczny na horyzoncie Trójmiejski Park Krajobrazowy, który oferuje liczne ścieżki rowerowe i szlaki spacerowe (Sopockie Szlaki Spacerowe).

Szlaki w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym, fot. pomorskie.travel
Szlaki rowerowe w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym, fot. pomorskie.travel

W przypadku Gdańska na pewno najlepszym pomysłem będzie zatrzymanie się na nocleg w pobliżu Głównego Miasta, czyli najbardziej atrakcyjnej części centrum Gdańska, nazywanego błędnie przez turystów albo Starym Miastem, albo Starówką. Stare Miasto w Gdańsku to inny, sąsiedni, mniej popularny lecz bardzo urokliwy obszar, zaś określanie Głównego Miasta Starówką jest – zgodnie z tym co twierdzą gdańscy historycy – błędne. Poruszając się po Głównym Mieście warto wstapić do największej w Europie świątyni wybudowanej z cegły – Bazyliki Mariackiej, jak również przespacerować się Drogą Królweską. Ciekawym punktem na mapie Gdańska jest Wyspa Spichrzów, która od kilku lat przeżywa swoje odrodzenie i staje się kultowym punktem na mapie miasta.

Atrakcje dla dzieci w Trójmieście

Jednodniowy pobyt w Gdańsku pozwoli zaledwie liznąć wiedzę o mieście, ale będzie okazją do poczucia nastroju wolności, walki o swobody obywatelskie i ludzką godność, jakie dominowały nad Motławą w ostatnich dekadach. Poza zabytkowymi obiektami historycznej części miasta, pełnej hanzeatyckiego klimatu, na liście obowiązkowego zwiedzania muszą znaleźć się Europejskie Centrum Solidarności, Muzeum II Wojny Światowej i Muzeum Bursztynu – oddział Muzeum Gdańska.


Europejskie Centrum Solidarności, fot. pomorskie.travel, M.Ochocki

Interesującą rowerową trasą, którą będzie miał okazję poznać rowerzysta podróżujący wokół Zatoki Gdańskiej, jest także nowa droga wyjazdowa z Gdańska w kierunku wschodnim. To kolejna inwestycja, która powstała w ramach rozwijania europejskiej trasy rowerowej wokół Bałtyku. Około tysiąca metrów od gdańskiego Głównego Miasta zaczyna się asfaltowa droga rowerowa, biegnąca przez mało znane przemysłowe okolice miasta, w dodatku na zauważalnym odcinku oddalając się od równoległej drogi krajowej nr 7 w kierunku Elbląga.

Pobierz ślad GPX   

W pobliżu

Gastronomia

Ulubione

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji.

Klikając w ikonę serca dodasz pozycję do ulubionych.

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji

Odkryj

Gastronomia

Noclegi