Pętla Parchowska

Pętla Parchowska, pomorskie.travelPętla Parchowska jest propozycją dla bardziej wprawnych rowerzystów.  Całość pętli to około 24 km jazdy szlakiem czerwonym.  Występujące na szlaku podjazdy z pewnością zostaną zrekompensowane niepowtarzalnym kaszubskim krajobrazem.

Kaszuby to przyroda. To krzyczące żurawie wzbijające się do lotu, lasy pachnące grzybami i knajpki ze smażoną rybą na brzegu jeziora. To nieprzebrane bogactwo form geograficznych… Znajdziesz tutaj wzgórza i doliny, jeziora, jeziorka i wartkie potoki niczym nie różniące się od górskich strumieni. W sam raz, żeby oderwać się na kilka godzin od codziennej rutyny.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O KASZUBACH

Kaszuby nie są płaskie… a okolice Parchowa w szczególności. Wszędzie jak okiem sięgnąć morenowe wzgórza i doliny wyżłobione przez cofający się tysiące lat temu lodowiec. Stałym elementem krajobrazu są tutaj pofałdowania terenu pokryte kwiecistymi łąkami i soczystą zielenią pól w otoczeniu sosnowych borów i liściastych grądów.  Liczne naturalne punkty widokowe wzbogacą każdą wspinaczkę na trasie i wynagrodzą trud podjazdu rozległą panoramą na morenowy krajobraz urozmaicony widokiem na krystaliczne jeziora lobeliowe. Urok tego rejonu polega na jego oddaleniu od cywilizacji i bliski kontakt z otaczającą przyrodą.

Pętla Parchowska, jezioro Mausz, pomorskie.travel
Jezioro Mausz znane jest m.in z malowniczego półwyspu wcinającego się w środek jeziora. Dzięki charakterystycznemu kształtowi jeziora, dzieli się je na Mausz Duży oraz Mausz Mały, fot.pomorskie.travel

POZNAJ PUNKTY WIDOKOWE W POMORSKIM

Pętla Parchowska szlak czerwony to trasa dość wymagająca. Zmuszająca rowerzystów do interwałowej jazdy po mocno pofałdowanym terenie. Jest propozycją dla rowerzysty z co najmniej średnią kondycją. Szutrowe trakty i leśne dukty miejscami zmieniające się na wolne od ruchu samochodowego asfalty  zachęcają i mobilizują do dynamicznej jazdy.  Czytelne oznakowanie jest znacznym wsparciem podczas rowerowej przejażdżki.

Pętla Parchowska, droga Kościerska, pomorskie.travel
Większość odcinków Pętli Parchowskiej to nawierzchnie szutrowe, fot.pomorskie.travel

Wycieczkę szlakiem sugerujemy rozpocząć w Parchowie gdzie swój początek ma oznakowanie szlaku. Do miejscowości najlepiej dojechać samochodem. Dla tych, którzy chcą się tu dostać komunikacją publiczną sugerujemy dojazd koleją PKM z Trójmiasta do Kościerzyny i dalej rowerem przez Lipusz do miejscowości Nakla. Tam również można rozpocząć wycieczkę szlakiem.

Proponowana trasa to jedna z trzech przygotowanych w tym rejonie. Warto przejechać je wszystkie np. podczas weekendowego pobytu na Kaszubach.

ODKRYJ POZOSTAŁE SZLAKI ROWEROWE NA KASZUBACH

Do planowania wycieczki szlakiem możesz wykorzystać:

Pobierz:                                                                           Interaktywna mapa: 

Pobierz mapę PDF z trasą:

W pobliżu

Gastronomia

Ulubione

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji.

Klikając w ikonę serca dodasz pozycję do ulubionych.

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji

Odkryj

Gastronomia

Noclegi