Pętla Czarlina

Szlak rowerowy oznakowany kolorem niebieskim. Drogi w przewadze to leśne dukty, miejscami piaszczyste.

Pętla Czarlina - profil wysokości

 

Pobierz:                                                                           Interaktywna mapa: 

 

Czarlina to mała miejscowość położona w sercu Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego nad jeziorem Jeleń. Dogodna  lokalizacja czyni ten punkt doskonałym miejscem startu wycieczki rowerowej (w przypadku kiedy zdecydujemy się na dojazd samochodem). Wybierając jako środek transportu pociąg PKM trzeba się liczyć z dojazdem z Kościerzyny. To dystans około 16 km. 

Pętla Czarlina to 13-sto kilometrowa przyjemna, stosunkowo krótka i łatwa trasa.  Zaczynając w Czarlinie kierujemy się w kierunku Czarlina Osada (1km)  przejeżdżając obok ośrodka wypoczynkowego. Na początku zobaczymy oznaczenie 3 szlaków; zielonego, żółtego i niebieskiego, w tym miejscu możemy zdecydować którym kolorem chcemy kontynuować jazdę.

Pętla Czarlina - oznakowanie

Początek pętli w miejscowości Czarlina. Fot. Pomorskie.Travel

Wybieramy niebieski. Pierwszym charakterystycznym punktem na trasie jest kładka nad Wdą w Przerębskiej Hucie, a pod nią… w  sezonie prawdopodobnie spotkamy  kajakarzy. Przejeżdżamy właśnie nad jednym z popularniejszych miejsc spływów kajakowych w Pomorskim.

Okolica jest wyjątkowo malownicza, kaszubski krajobraz raz zachęca do jazdy, żeby po chwili kazać się nam wręcz zatrzymać  i podziwiać wyjątkowe widoki.   Jak wspominaliśmy na początku, szlak jest krótki ale nie oznacza że atrakcji będzie mało. Przejeżdżając przez lokalne wsie spotkanie oko w oko z akurat przechodzącym stadem (bardzo łagodnych) krów nie jest bynajmniej rzadkością.

Bywa, że lokalne drogi dzielimy np. ze stadem krów. Fot. Pomorskie.Travel

Jedziemy dalej  objeżdżając jezioro Słupinko i mijając po drodze dwie osady; Słupinko i Szuldrom.    Na końcu pętli czeka nas jedno  z bardziej malowniczych miejsc.

Szutrowy odcinek w środku lasu biegnie wzdłuż terenów bagiennych znanych głównie z rosnącej tam dziko żurawiny tzw. bagiennej, popularnego w tym rejonie dodatku do wielu dań.

Miejsce odpoczynku wraz tablicą informacyjną. Fot. Pomorskie.Travel

Kolejna, druga kładka nad Wdą oznacza że dojechaliśmy prawie do końca pętli.

Z tego miejsca kierujemy się w kierunku asfaltowej drogi drogi prowadzącej do początkowego punktu pętli w Czarlinie. W sezonie warto w tej okolicy sprawdzić  otwarty  bar  serwujący m.in. świeże lokalne ryby.

 

Pobierz mapę PDF z trasą: 

 

 

Gastronomia


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/klient.dhosting.pl/intui/pomorskie-travel.intui.eu/public_html/wp-content/themes/pomorskie-travel/single.php on line 312

Warning: Attempt to read property "term_id" on null in /home/klient.dhosting.pl/intui/pomorskie-travel.intui.eu/public_html/wp-content/themes/pomorskie-travel/single.php on line 312

Ulubione

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji.

Klikając w ikonę serca dodasz pozycję do ulubionych.

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji

Odkryj

Gastronomia

Noclegi