Warning: Attempt to read property "post_title" on null in /home/klient.dhosting.pl/intui/pomorskie-travel.intui.eu/public_html/wp-content/themes/pomorskie-travel/single.php on line 21

Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego – szlaki turystyczne


Park Krajobrazowy Pojezierza  Iławskiego, jez. Jeziorak, fot. Maciej Rodziewicz

Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego

Bogactwem Pojezierza Iławskiego są liczne zbiorniki wodne o różnej genezie, rozmiarze i roślinności. Między malowniczymi jeziorami, rzekami i strumieniami można odbywać inspirujące wędrówki połączone z obserwacją tutejszej przyrody i śladów po ciekawej i burzliwej historii. Wśród gęstych lasów łatwo zauroczyć się urokami natury, zapominając o cywilizacji i problemach dnia codziennego – dobrze jest więc trzymać się swojego szlaku. Będąc w Parku Krajobrazowym Pojezierza Iławskiego możemy obrać jeden z czterech wytyczonych tu tras pieszych – wszystkie rozpoczynają się w mieście Iława.
 

Na południe wyruszamy żółtym szlakiem, będącym fragmentem międzynarodowego szlaku pieszego szlaku E-11 na odcinku Toruń – Samborowo. Naszą trasę rozpoczynamy na neogotyckim dworcu PKP Iława, skąd docierać będziemy leśnymi drogami do kolejnych jezior – Łęckiego, Czerwonego i Radomna. Ciekawy profil ma zwłaszcza ostatnie z wymienionych, składające się z dwóch połączonych akwenów – na zachodnim z nich znajduje się duża, gęsto zalesiona wyspa, wysoko wychodząca ponad taflę wody. Na jeziorze znajduje się 150-metrowy drewniany most, łączący wieś Radomno z półwyspem Nowy Ostów. Przed II Wojną Światową w tym miejscu przebiegała granica między Polską a Niemcami. Nasza wędrówka po terenach Parku zakończy się na dystansie 12 kilometrów.

Będąc w Iławie możemy udać się na poszukiwanie ciekawych atrakcji również w kierunku północno-wschodnim, a więc w stronę, w którą rozciąga się Jeziorak, najdłuższe jezioro w Polsce. Żółty szlak mierzy nieco ponad 28 kilometrów i obejmuje głównie iławskie lasy, stanowiące lęgowisko dla wielu gatunków dzikiego ptactwa, m.in. trzmielojada, bielika, kani czarnej czy rybołowa. Naszą wędrówkę zakończymy w miejscowości Samborowo, gdzie warto zobaczyć zabytkowy przyczółek obronny mostu kolejowego na rzece Drwęca.

Miłośników historii zainteresuje z pewnością również oznaczony kolorem zielonym szlak „Napoleoński” o długości 41 kilometrów. Ta trasa, jak sama nazwa wskazuje, obejmuje różne miejsca związane z legendarnym cesarzem Francuzów, który kiedyś bawił w tych stronach w towarzystwie swojej ukochanej Marii Walewskiej. Wędrować będziemy m.in. Aleją Napoleona w Szymbarku z rosnącymi przy jej brzegach pomnikowymi sosnami. Bonaparte lubił podobno się nią przechadzać, obmyślając wyrafinowane wojenne strategie. A gdy miał już dość, udawał się do pałacu w Kamieńcu (końcowy punkt szlaku), by zająć się bardziej prozaicznymi czynnościami. Niestety, pięknie położony obiekt przez dekady zaniedbania popadł w ruinę. Dodajmy, że w Szymbarku odnaleźć możemy również pozostałości XIV-wiecznego zamku. Jeszcze jedną, z pewnością godną odnotowania przyrodniczą atrakcją tego szlaku jest rezerwat ornitologiczny Czerwica z jeziorem o tej samej nazwie – znajduje się tu kolonia gniazdowa kormorana czarnego oraz towarzyszącej mu czapli siwej.

Baza żeglarska „Pod Omegą” jest z kolei początkiem długiej na 55 kilometrów trasy „Piotrkowskiej”, oferującej różnorodne atrakcje w Iławie. Obejmuje ona zarówno okoliczne jeziora (Silm, Szymbarskie, Ząbrowskie, Jasne, Stęgwica), rezerwaty przyrody, jak i pozostałości dawnych osad, grodzisk i cmentarzysk. Na tym szlaku również dotrzemy do Alei Napoleona.

Gastronomia


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/klient.dhosting.pl/intui/pomorskie-travel.intui.eu/public_html/wp-content/themes/pomorskie-travel/single.php on line 312

Warning: Attempt to read property "term_id" on null in /home/klient.dhosting.pl/intui/pomorskie-travel.intui.eu/public_html/wp-content/themes/pomorskie-travel/single.php on line 312

Ulubione

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji.

Klikając w ikonę serca dodasz pozycję do ulubionych.

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji

Odkryj

Gastronomia

Noclegi