Park Krajobrazowy Dolina Słupi, fot. PKDS
Park Krajobrazowy Dolina Słupi
Cztery piesze szlaki wchodzące na teren Parku Krajobrazowego Dolina Słupi pozwalają odkryć największe atuty tego wyjątkowego obszaru – urozmaiconą rzeźbę terenu, bogactwo jezior i rzek, czyste i mało zmienione środowisko, a także urodzaj niezwykle charakterystycznych pomników przyrody, także tej nieożywionej.
Żółty Szlak Doliny Słupi liczy 95 kilometrów i wiedzie wzdłuż górnego i środkowego biegu tej rzeki, począwszy od Ustki nad Morzem Bałtyckim. Szlak wchodzi na obszar Parku Krajobrazowego Dolina Słupi w okolicach miejscowości Krępa Słupska. Podążając dalej tą trasą, trafimy na system elektrowni wodnych, średniowieczne grodziska, rezerwaty i pomniki przyrody. Jednym z pierwszych punktów na trasie jest miejscowość Dębnica Kaszubska z XVI-wiecznym kościołem. Niedaleko znajduje się sporych rozmiarów głaz narzutowy „Smocze jajo” (2,25 m wysokości i 13 m obwodu), nazwany tak ze względu na specyficzny kształt. We wsi przekraczamy rzekę Skotawę, by pójść przez lasy sosnowe do jeziora Krzynia, na którym w latach 20. ubiegłego wieku wybudowano zaporę o wysokości ok. 7 metrów. Nieopodal, na stromej skarpie znajdziemy pomnik przyrody, ponad trzystuletnią sosnę „Księżna Anna” o wysokości 33 metrów i obwodzie 3,8 metra. We wsi Gałąźnia Mała warto odwiedzić kościółek z końcówki XIX w., a także klimatyczny park podworski z okazałymi świerkami, daglezjami i bukami oraz dwoma kilkusetletnimi dębami, którym nadano legendarne imiona: księcia pomorskiego Warcisława i szlachcianki Sydonii. W tej samej miejscowości mieści się urokliwa elektrownia wodna. Na końcowym etapie szlaku na szczególną uwagę zasługuje leśno-krajobrazowy rezerwat Gołębia Góra z blisko 200-letnimi sosnami o rzadkim łuskowatym układzie kory. Szlak opuszcza Park we wsi Gostkowo.
fot. PKDS
Czarny szlak o nazwie „Dolina Wieprzy i Studnicy” między Słupskiem a Miastkiem przebiega w obrębie Parku Krajobrazowego Dolina Słupi i jego otuliny na dystansie 12 kilometrów, a oprócz wielu skarbów przyrody obejmuje również zabytkowe obiekty sakralne. Niedługo po rozpoczęciu wędrówki lasami sosnowymi dotrzemy do wsi Kwakowo, w której warto zobaczyć kościół parafialny z XIX wieku, wbudowany z głazów narzutowych i cegły. Po przekroczeniu rzeczki Kwaczej naszym kolejnym celem będzie miejscowość Lulemino znajdująca się w otulinie Parku. Tuż przed wsią zobaczymy charakterystyczne wydłużone wzniesienie, będące formą polodowcową określaną jako oz. W samej miejscowości uwagę przyciąga stary młyn wodny. W swoim dalszym biegu szlak ukaże nam jeszcze szereg innych miejscowości, by zaprowadzić nas w końcu nad rzeki Wieprza i Studnica, płynące w sąsiedztwie lasów i łąk. Zobaczymy też kilka niewielkich, ale urokliwych jezior.
Szlak „Krajobrazów młodoglacjalnych” jest oznaczony kolorem zielonym, a przebiega przez tereny, które ukształtował cofający się lądolód skandynawski. Trasa ma swój początek w Miastku, a koniec w Łebie nad Morzem Bałtyckim, będąc przy tym najdłuższym szlakiem pieszym w województwie pomorskim (147 kilometrów). Na teren Parku Krajobrazowego Dolina Słupi szlak wchodzi w okolicach miejscowości Kołczygłowy, by pozostać na obszarze chronionym w jego południowej części przez ok. 40 kilometrów. Podążać będziemy leśnymi drogami, mijając m.in. miejscowość Łupawsko nad Jeziorem Jasień, będącym miejscem lęgów dla wielu cennych gatunków ptaków wodnych. Szlak wychodzi z Parku we wsi Jerzkowice.
fot. PKDS
Na wschodnim brzegu Jeziora Jasień znajduje się miejscowość o tej samej nazwie, w której rozpoczyna się niedługi, bo zaledwie kilkukilometrowy „parkowy” odcinek niebieskiego szlaku „Krainy lasów i jezior”. Nawet na tak krótkim dystansie uświadczymy kilka ciekawych punktów, m.in. urokliwe jeziorka lobeliowe Modre, Pomyskie, Obrowo Małe, Obrowo Duże, a także zabytkową elektrownię wodną Młynki-Struga. Teren Parku szlak opuszcza w miejscowości Soszyca.