Warning: Attempt to read property "post_title" on null in /home/klient.dhosting.pl/intui/pomorskie-travel.intui.eu/public_html/wp-content/themes/pomorskie-travel/single.php on line 21

Park Krajobrazowy Dolina Słupi


Park Krajobrazowy Dolina Słupi, fot. PKDS

Park Krajobrazowy Dolina Słupi 

Cztery piesze szlaki wchodzące na teren Parku Krajobrazowego Dolina Słupi pozwalają odkryć największe atuty tego wyjątkowego obszaru – urozmaiconą rzeźbę terenu, bogactwo jezior i rzek, czyste i mało zmienione środowisko, a także urodzaj niezwykle charakterystycznych pomników przyrody, także tej nieożywionej.

Żółty Szlak Doliny Słupi liczy 95 kilometrów i wiedzie wzdłuż górnego i środkowego biegu tej rzeki, począwszy od Ustki nad Morzem Bałtyckim. Szlak wchodzi na obszar Parku Krajobrazowego Dolina Słupi w okolicach miejscowości Krępa Słupska. Podążając dalej tą trasą, trafimy na system elektrowni wodnych, średniowieczne grodziska, rezerwaty i pomniki przyrody. Jednym z pierwszych punktów na trasie jest miejscowość Dębnica Kaszubska z XVI-wiecznym kościołem. Niedaleko znajduje się sporych rozmiarów głaz narzutowy „Smocze jajo” (2,25 m wysokości i 13 m obwodu), nazwany tak ze względu na specyficzny kształt. We wsi przekraczamy rzekę Skotawę, by pójść przez lasy sosnowe do jeziora Krzynia, na którym w latach 20. ubiegłego wieku wybudowano zaporę o wysokości ok. 7 metrów. Nieopodal, na stromej skarpie znajdziemy pomnik przyrody, ponad trzystuletnią sosnę „Księżna Anna” o wysokości 33 metrów i obwodzie 3,8 metra. We wsi Gałąźnia Mała warto odwiedzić kościółek z końcówki XIX w., a także klimatyczny park podworski z okazałymi świerkami, daglezjami i bukami oraz dwoma kilkusetletnimi dębami, którym nadano legendarne imiona: księcia pomorskiego Warcisława i szlachcianki Sydonii. W tej samej miejscowości mieści się urokliwa elektrownia wodna. Na końcowym etapie szlaku na szczególną uwagę zasługuje leśno-krajobrazowy rezerwat Gołębia Góra z blisko 200-letnimi sosnami o rzadkim łuskowatym układzie kory. Szlak opuszcza Park we wsi Gostkowo.


fot. PKDS

Czarny szlak o nazwie „Dolina Wieprzy i Studnicy” między Słupskiem a Miastkiem przebiega w obrębie Parku Krajobrazowego Dolina Słupi i jego otuliny na dystansie 12 kilometrów, a oprócz wielu skarbów przyrody obejmuje również zabytkowe obiekty sakralne. Niedługo po rozpoczęciu wędrówki lasami sosnowymi dotrzemy do wsi Kwakowo, w której warto zobaczyć kościół parafialny z XIX wieku, wbudowany z głazów narzutowych i cegły. Po przekroczeniu rzeczki Kwaczej naszym kolejnym celem będzie miejscowość Lulemino znajdująca się w otulinie Parku. Tuż przed wsią zobaczymy charakterystyczne wydłużone wzniesienie, będące formą polodowcową określaną jako oz. W samej miejscowości uwagę przyciąga stary młyn wodny. W swoim dalszym biegu szlak ukaże nam jeszcze szereg innych miejscowości, by zaprowadzić nas w końcu nad rzeki Wieprza i Studnica, płynące w sąsiedztwie lasów i łąk. Zobaczymy też kilka niewielkich, ale urokliwych jezior.

Szlak „Krajobrazów młodoglacjalnych” jest oznaczony kolorem zielonym, a przebiega przez tereny, które ukształtował cofający się lądolód skandynawski. Trasa ma swój początek w Miastku, a koniec w Łebie nad Morzem Bałtyckim, będąc przy tym najdłuższym szlakiem pieszym w województwie pomorskim (147 kilometrów). Na teren Parku Krajobrazowego Dolina Słupi szlak wchodzi w okolicach miejscowości Kołczygłowy, by pozostać na obszarze chronionym w jego południowej części przez ok. 40 kilometrów. Podążać będziemy leśnymi drogami, mijając m.in. miejscowość Łupawsko nad Jeziorem Jasień, będącym miejscem lęgów dla wielu cennych gatunków ptaków wodnych. Szlak wychodzi z Parku we wsi Jerzkowice.


fot. PKDS

Na wschodnim brzegu Jeziora Jasień znajduje się miejscowość o tej samej nazwie, w której rozpoczyna się niedługi, bo zaledwie kilkukilometrowy „parkowy” odcinek niebieskiego szlaku „Krainy lasów i jezior”. Nawet na tak krótkim dystansie uświadczymy kilka ciekawych punktów, m.in. urokliwe jeziorka lobeliowe Modre, Pomyskie, Obrowo Małe, Obrowo Duże, a także zabytkową elektrownię wodną Młynki-Struga. Teren Parku szlak opuszcza w miejscowości Soszyca.

Gastronomia


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/klient.dhosting.pl/intui/pomorskie-travel.intui.eu/public_html/wp-content/themes/pomorskie-travel/single.php on line 312

Warning: Attempt to read property "term_id" on null in /home/klient.dhosting.pl/intui/pomorskie-travel.intui.eu/public_html/wp-content/themes/pomorskie-travel/single.php on line 312

Ulubione

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji.

Klikając w ikonę serca dodasz pozycję do ulubionych.

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji

Odkryj

Gastronomia

Noclegi