Opalenie – kraina czarownych krajobrazów i urzekającej przyrody

Urzekające krajobrazy
Opalenie to duża wieś kociewska położona 11 km na południe od Gniewu. Dzięki jej lokalizacji w pobliżu lewego brzegu Wisły oraz w bezpośredniej bliskości kompleksów leśnych, charakteryzują ją przepiękne krajobrazy. Niedaleko Opalenia znajduje się osada Widlice. To stąd rozciąga się najpiękniejszy widok na Dolinę Wisły. W dole widać oczka starorzecza, łąki, dalej Wisłę, Kwidzyn, na południu wieże Nowego, zaś na południowy wschód Grudziądz.

Barokowy kościół i ewangelicka świątynia
W Opaleniu znajduje się też barokowy kościółek pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, wybudowany w 1773 r. przez Jakuba Hutten-Czapskiego. Jest to kościół jednonawowy z bocznymi kaplicami, murowany, o wystroju rokokowym. Odnowiony został w latach 1909 i 1914. W jego wnętrzu znajduje się średniowieczna kropielnica granitowa wraz z portretem wspomnianego fundatora świątyni, mieszczącym się w kruchcie. Druga poewangelicka świątynia z przełomu XIX i XX wieku nie jest obecnie wykorzystywana.

Pałac Czapskich
W południowej części Opalenia, u źródeł strumyka wodnego Murawy i kilku stawów wznosi się jeden z bardziej uroczych zabytków Opalenia. Jest to otoczony parkiem pałacyk z ok. połowy XVIII w. Zbudowany został na fundamentach XVII-wiecznego barokowego dworku, z którego do naszych czasów przetrwały piwnice i prowadzące w różnych kierunkach podziemne korytarze. Niegdyś budynek był własnością rodu Czapskich, ówczesnych dziedziców oraz fundatorów głównych opaleńskich zabytków. Obecnie pałac jest niedostępny do zwiedzania, gdyż mieści się w nim Centrum Leczenia Uzależnień „Zapowiednik”.

W pobliżu

Gastronomia

Noclegi

Ulubione

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji.

Klikając w ikonę serca dodasz pozycję do ulubionych.

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji

Odkryj

Gastronomia

Noclegi