Odkryj nowe trasy rowerowe na Żuławach

Żuławy znane są turystom głównie z dziedzictwa menonitów, domów podcieniowych czy też produktu turystyki wodnej Pętla Żuławska. W tym zestawieniu powinno znaleźć się miejsce również na rowery. Coraz bardziej stawia się tu na turystykę rowerową. Zobaczmy co na rowerzystów czeka w gminie Nowy Dwór Gdański. Tym bardziej, że lato nie odpuszcza i doskonała pogoda zachęca do rowerowych wycieczek. 

Bycie nieformalną stolicą Żuław to zaszczytna funkcja. Wiele na to wskazuje, że Nowy Dwór Gdański niebawem zyska również miano rowerowej stolicy Żuław. Coraz więcej tutaj nowych dróg rowerowych. Nierzadko mają wysokiej jakości nawierzchnię z asfaltu, dzięki czemu miasto jest doskonałą bazą wypadową na rowerowe wycieczki po okolicy. Kto wie, być może Żuławy zostaną odkryte przez rowerzystów na nowo…

Odkryj trasy rowerowe po Żuławach

Główną trasą przebiegającą przez gminę jest budowany obecnie międzynarodowy szlak rowerowy R-10, który docelowo wejdzie w sieć Euro Velo. Trasa dzisiaj jest już prawie w całości gotowa, a jej najpiękniejszy odcinek biegnie w kierunku północnym, na wałach przeciwpowodziowych rzeki Tugi. Delektowanie się krajobrazem Żuław z tej perspektywy nabiera zupełnie nowego wymiaru. Podziwiamy tu nie tylko walory krajobrazowe, ale też dawne urządzenia i budowle hydrotechniczne takie jak śluzy, mosty czy przepompownie. Po drodze spotkać też można małe przystanie i pomosty cumownicze.

Tuga przecina Nowy Dwór Gdański, leniwie płynąc przez samo serce miasta. Przy ceglanym budynku starostwa powiatowego rozpoczyna się malowniczy bulwar, który wiedzie wzdłuż rzeki. W  sąsiedztwie niedawno wybudowana została też niewielka przystań żeglarska. Jadąc trasą R-10 w kierunku południowym dojedziemy do urokliwej wsi Kmiecin, w której zwiedzić można unikalny, gotycki kościół. Do Elbląga korzystamy z pasa rowerowego w ciągu dawnej drogi krajowej. Jest ona dzisiaj bezpieczna i wygodna, gdyż cały ruch samochodowy przeniósł się na nową drogę ekspresową. Rowerzysta może czuć się tu swobodnie.

Będąc w miejscowości Jazowa, przy samej granicy z województwem warmińsko – mazurskim mamy dwie możliwości dojazdu do Elbląga. Kontynuacja jazdy dawną drogą krajową lub malowniczą pętlą wzdłuż rzeki Nogat i dalej przez most w Kępkach. Zdecydowanie polecamy wariant drugi, gdyż  podobnie jak w przypadku Tugi odcinek przy Nogacie jest szczególnie urokliwy.

Z Nowego Dworu Gdańskiego łatwo rowerem dotrzeć w inne części Żuław. Mowa tu chociażby o wsi Tuja położonej niedaleko rzeki Święta, która jest częścią wspomnianej wyżej Tugi. Do wsi dojeżdżamy asfaltową drogą rowerową wybudowaną w ciągu dawnej linii kolei wąskotorowej. Ta krótka wycieczka może być atrakcyjną propozycją zarówno dla mieszkańców jak i przyjezdnych fanów jednośladów. Trasa w ciekawy sposób charakteryzuje bowiem specyfikę żuławskiego krajobrazu. Nie brakuje też zabytków. W Tui obejrzeć można okazały gotycki kościół, a po drodze w Orłowie piękny i zadbany dom podcieniowy.

Szlak domów podcieniowych na Żuławach

Bardziej wytrwali rowerzyści zapewne nie zakończą tutaj swojej wyprawy. Do Nowego Stawu jest już naprawdę nie daleko. Stamtąd na przykład udamy się w kierunku wschodnim do wsi Lichnowy na Wiślaną Trasę Rowerową lub na południe do Malborka. W obu przypadkach pojedziemy asfaltowymi drogami rowerowymi.

Żuławy w niedługim czasie mogą stać się celem wycieczek wielu rowerzystów, którzy szukają nowych wyzwań i ciekawych, nieoczywistych miejsc do zwiedzenia. Na pewno jest to kraina, którą trzeba odkryć na nowo. Oczywiście rowerem…


Pobierz ślad GPX: 

W pobliżu

Gastronomia

Ulubione

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji.

Klikając w ikonę serca dodasz pozycję do ulubionych.

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji

Odkryj

Gastronomia

Noclegi