Odkryj Gdańsk i jego atrakcje

Gdańsk - miasto nad Motławą. Fantastyczne miejsce do życia, pracy i rozwoju. Największe miasto w północnej Polsce i jedyne takie na świecie.

Choć ma ponad tysiąc lat, zachwyca nowoczesnością. Dumne ze swojej niezwykle bogatej historii, otwarte na świat i na przyszłość. Z widokiem na Bałtyk, port, Motławę, lasy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Z półwyspem Westerplatte, który pamięta 1 września 1939 roku, terenami dawnej Stoczni Gdańskiej i historyczną bramą nr 2, z Górą Gradową i Twierdzą Wisłoujście, które przywołują czasy napoleońskie.

Gdańsk – miasto gdzie historia splata się z nowoczesnością

Gdańsk jest miastem, którego tożsamość kształtowała się na przestrzeni ponad 1000-letniej historii, pod wpływem różnych kultur odwiedzających i mieszkających tutaj nacji. Na przestrzeni wieków istnienia miasto rozwijało się bardzo intensywnie, a w XVI wieku było najbogatszym miastem Rzeczypospolitej. Gdańsk uznawany jest za symboliczne miejsce wybuchu II wojny światowej oraz początku upadku komunizmu w Europie Środkowej. Ta niewątpliwa stolica Pomorza obfituje w liczne zabytki architektury, a powstająca obecnie nowoczesna zabudowa doskonale wpisuje się w otoczenie przesiąkniętych dziejowymi zdarzeniami miejsc. Odwiedzane atrakcje gdańskie skłaniają do refleksji i zadumy oraz zachwycają swoim architektonicznym pięknem, ale również pozwalają odpocząć na piaszczystych plażach (np. najpopularniejszej z nich – plaży w Jelitkowie) oraz w licznych tu restauracjach i pubach. Znajdziemy tu również miejsca gdzie króluje muzyka i imprezowy nastrój oraz tereny dla organizowanych tu imprez kulturalnych i sportowych.

Gdańsk – co zobaczyć w mieście?

Jednym z najbardziej reprezentacyjnych miejsc dla miasta jest ulica Długa z szeregiem kamienic zamieszkiwanych niegdyś przez bogatych i wpływowych mieszczan oraz gotycko-renesansową budowlą Ratusza. Z około 50 m wieży, udostępnionej do zwiedzania w sezonie letnim, roztacza się wspaniała panorama miasta.

ZOBACZ INNE PUNKTY WIDOKOWE

Długie Pobrzeże to nadwodny deptak i idealne miejsce na spacery pozwalające obserwować przepływające statki oraz kolejny z kluczowych rejonów i atrakcji Gdańska. Przez stojącą tu Bramę Mariacką wchodzimy z Pobrzeża w najbardziej zachwycającą uliczkę, czyli ulicę Mariacką. Ze względu na liczne tu sklepiki z bursztynową biżuterią nazywana jest ona przez mieszkańców ulicą Bursztynową. Zrekonstruowana całkowicie zabudowa kamieniczek z charakterystycznymi przedprożami oddaje klimat dawnego miasta. Bursztynowa uliczka prowadzi do Bazyliki Mariackiej, która jest wspaniałym przykładem sztuki gotyckiej.

Odkąd okolice Gdańska pojawiają się w pisanych źródłach historycznych, pojawia się w nich również bursztyn. Fot. Mateusz Ochocki

Położony nad Zatoką Gdańską, z dostępem do licznych plaż, które wiosną i latem tętnią życiem, otoczony malowniczymi lasami Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, w bliskim sąsiedztwie Kaszub Gdańsk to jedno z najciekawszych miast na mapie Polski. Zachwyca nie tylko krajobrazem, ale również historią. To tutaj od Złotej Bramy do Bramy Zielonej w orszakach królowie Polski pozdrawiali naród. To tutaj, na Długim Targu, znajduje się niezwykle majestatyczny Dwór Artusa i fontanna Neptuna – symbole Gdańska.

Około 90% powierzchni Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego zajmują lasy, co w połączeniu z charakterystyczną rzeźbą terenu decyduje o niepowtarzalnym krajobrazie parku. Fot Mateusz Ochocki

Tych symboli jest więcej. Należy do nich również znajdujący się na Długim Pobrzeżu Żuraw, największy i najstarszy z zachowanych dźwigów portowych średniowiecznej Europy, konstrukcja, która od XV wieku zapewniła dynamiczny rozwój gdańskiego portu.

To z Gdańska pochodził wybitny astronom Jan Heweliusz, znakomity wynalazca Daniel Gabriel Fahrenheit czy filozof Artur Schopenhauer. To tutaj polscy żołnierze z Westerplatte bohatersko bronili kraju, gdy Schleswig-Holstein, pancernik III Rzeszy, we wrześniu 1939 roku ostrzeliwał polską składnicę wojskową rozpoczynając tym samym II wojnę światową. To tutaj na terenie Stoczni Gdańskiej w 1980 roku robotnicy zarządzili strajk, który rozpoczął powolną, ale skuteczną falę zmian w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku.

Najciekawsze atrakcje w Gdańsku

Dziś Gdańsk określa się jako miasto wolności i solidarności. O historii powstałego tu ruchu NSZZ „Solidarność” opowiada wyjątkowe w skali międzynarodowej Europejskie Centrum Solidarności. Niezwykle oryginalny pod względem architektury obiekt (zbudowany na wzór okrętu) kryje w sobie ekspozycję przybliżającą historię ruchu Solidarność oraz jest miejscem, gdzie odbywa się wiele kulturalnych przedsięwzięć. Również tutaj swoje biuro posiada Lech Wałęsa, pierwszy przewodniczący NSZZ „Solidarność”, były prezydent Polski i laureat Pokojowej Nagrody Nobla.

Z Europejskiego Centrum Solidarności, które zlokalizowane jest na terenach dawnej Stoczni Gdańskiej, niedaleko do Muzeum II Wojny Światowej. To najnowsze i najnowocześniejsze muzeum w mieście, zbudowane z niesamowitym polotem. O największym konflikcie zbrojnym opowiada z rozmachem, w szerokim kontekście międzynarodowym.

W nadmorskim mieście i porcie nie mogło też zabraknąć Narodowego Muzeum Morskiego, które podzielone jest na usytuowane w różnych rejonach miasta filie, do których należą: Ośrodek Kultury Morskiej, Spichlerze na Ołowiance oraz Statek – Muzeum „Sołdek”, czyli pierwszy zbudowany przez polski przemysł  stoczniowy statek pełnomorski.

DOWIEDZ SIĘ TAKŻE O ATRAKCJACH GDYNI 

Atrakcje Gdańska to nie tylko obiekty historyczne

Gdańsk to gratka nie tylko dla miłośników historii, ale także dla tych, którzy interesują się astronomią i naukami ścisłymi. W dawnych fortach ponapoleońskich działa Centrum Hewelianum. Z kolei w dzielnicy Wrzeszcz w okazałym, ponad stuletnim gmachu swoją siedzibę ma Politechnika Gdańska, jedna z najlepszych uczelni technicznych w kraju.

Mówiąc o Gdańsku, nie możemy zapomnieć również o licznych parkach – przepięknym i kameralnym Parku Oruńskim i urzekającym, niezwykle popularnym Parku Oliwskim, który znajduje się  zaledwie kilka kroków od XIV-wiecznej archikatedry oliwskiej.

Gdański Teatr Szekspirowski gości na swej scenie nie tylko aktorów. Regularnie jest też miejscem koncertów artystów z całego świata.

To zaledwie przykłady kilku najbardziej charakterystycznych punktów na mapie tego ponad półmilionowego grodu. Gdańsk to miasto, które cały czas się rozwija. Wciąż powstają tu zarówno instytucje kultury (jak choćby otwarty w ostatnich latach Teatr Szekspirowski i Instytut Kultury Miejskiej), obiekty sportowe (piłkarski stadion w Letnicy, który swoim kształtem nawiązuje do bursztynu), jak i nowoczesne obiekty infrastrukturalne – m.in. port i terminale kontenerowe czy  lotnisko, które staje się jednym z najważniejszych portów lotniczych nad Bałtykiem.

Gdańsk – inspirujące miasto dla młodzieży i przyjazne starszemu pokoleniu

Gdańsk to miasto, które swoją nowoczesnością wabi ludzi młodych, a historią i klasycznością interesuje dojrzalsze pokolenia. Gdańsk to miasto, które łączy.

W pobliżu

Noclegi

Ulubione

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji.

Klikając w ikonę serca dodasz pozycję do ulubionych.

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji

Odkryj

Gastronomia

Noclegi