Warning: Attempt to read property "post_title" on null in /home/klient.dhosting.pl/intui/pomorskie-travel.intui.eu/public_html/wp-content/themes/pomorskie-travel/single.php on line 21

Nadmorski Park Krajobrazowy


Nadmorski PK Wydma lubiatowska w nadleśnicwie Choczewo fot Rafał Skowronek Nadleśnictwo Choczewo

O walorach krajobrazowych okolic Półwyspu Helskiego czy Zatoki Puckiej nie trzeba przekonywać żadnego turysty, który choć raz tu zawitał, a przecież każdego roku przybywają ich tu tysiące. Choć na pozór wydawałoby się, że o naszych wybrzeżach wiemy już wszystko, wciąż kryją one w sobie mnóstwo tajemnic i nieodkrytych uroków, które dobrze jest poznawać podczas długich pieszych wędrówek nad morzem i w jego pobliżu. Sceneria i warunki szlaków turystycznych Nadmorskiego Parku Krajobrazowego należą do najlepszych w tej części Europy. Omijając najbardziej zatłoczone turystyczne skupiska, możemy przeżyć niezapomnianą przygodę a tym samym odkryć ciekawe miejsca nad morzem, do tej pory nieznane.

Wejherowo, kaszubskie miasto nad rzeką Reda to miejsce, w którym rozpoczyna się niebieski szlak „Krawędzią Kępy Puckiej”, liczący 32 kilometry. Wiedzie on skrajem Puszczy Darżlubskiej, krawędzią pradoliny Redy i zachodnim wybrzeżem Zatoki Puckiej. Idąc skrajem zatoki między osadą Osłonino a Puckiem, końcowym punktem trasy, podziwiać będziemy urwiste wybrzeża klifowe, z których słynie Park. W nadmorskiej wsi Rzucewo wypada zwrócić uwagę na XIX-wieczny neogotycki pałac rodziny von Below, obecnie użytkowany jako hotel. Z Osłonina dojdziemy tu zabytkową czterorzędową aleją lipową, podobno nasadzoną niegdyś przez króla Jana III Sobieskiego.

W Pucku rozpoczyna się kolejny, czarny szlak „Grot Mechowskich” o długości niespełna 30 kilometrów, oferujący ciekawe, a wcale nie powszechnie znane atrakcje. Najważniejszym i zawartym w nazwie trasy walorem przyrodniczym są tu polodowcowe groty zlepieńcowe. Znajdziemy je w kaszubskiej wsi Mechowo, której historia sięga XIII wieku. W tej samej miejscowości mogą nas zauroczyć ładne szachulcowe zabudowania, w tym ryglowy kościół z XVIII wieku. W Puszczy Darżlubskiej na poszukiwaczy skarbów przyrody nieożywionej czekają słynne głazy narzutowe – Diabelski Kamień i Boża Stopka. Szlak kończy się w miejscowości Krokowa, w której warto zobaczyć pałac Krokowskich z rozległym parkiem oraz XIX-wieczny kościół.

W Krokowej swój początek ma z kolei niebieski szlak „Nadmorski-Rozewski”, liczący 28 kilometrów. Na naszej trasie poznamy charakterystyczne dla Parku krajobrazy, m.in. majestatyczne klify, wysoczyzny morenowe czy doliny erozyjne. Po drodze napotkamy trzy rezerwaty przyrody. Rezerwat torfowiskowy Bielawa w okolicy Ostrowa chroni charakterystyczną roślinność, stanowiącą ostoję dla ptactwa wodno-błotnego; w rezerwacie Przylądek Rozewski znajdują się cenne przyrodniczo resztki buczyny pomorskiej, natomiast w Dolinie Chłapowskiej ochronie podlega wąwóz ze stanowiskami rzadkich gatunków flory. Szlak obejmuje ciekawe miejsca nad morzem, w tym przylądek Rozewie, najdalej wysunięty na północ punkt Polski z zabytkową latarnią morską, a także Jastrzębią Górę, lubianą miejscowość wypoczynkową, w której znajdziemy m.in. willę należącą niegdyś do marszałka Piłsudskiego.

Kontynuacją szlaku rozewskiego jest również oznaczony na niebiesko 26-kilometrowy szlak „Nadmorski-Rybacki”, wytyczony na Półwyspie Helskim aż do miejscowości Jurata, prezentujący ciekawe miejsca nad morzem. Wędrować będziemy głównie przez wydmy z borami sosnowymi. Choć miejscowości, które będziemy mijać, od wielu lat stanowią popularny cel wyjazdów wakacyjnych urlopowiczów z całej Polski, nadal mają w sobie klimat rybackich osad. Nie brakuje również elementów świadczących o przynależności tego obszaru do domeny kultury kaszubskiej. W Jastarni warto odwiedzić kościół z amboną w kształcie łodzi rybackiej, a w lecie także Muzeum Rybackie.

Na zachodnim krańcu Parku znajduje się krótki odcinek czerwonego szlaku, startującego w miejscowości Żarnowiec i biegnącego przez 32 kilometry aż do Łeby i Słowińskiego Parku Narodowego. Trasa ta jest fragmentem transeuropejskiego szlaku turystycznego rozciągającego się między miejscowością Braniewo w województwie warmińsko-mazurskim a francuskim portem Brest. W administracyjnych granicach Nadmorskiego Parku Narodowego przebiega fragment między Dębkami a Białogórą – w jego okolicy znajdziemy rezerwaty Piaśnickie Łąki, Białogóra i Babnica, chroniące charakterystyczne strefy roślinne tego obszaru: nadmorskie bory bażynowe, torfowiska wysokie w zagłębieniach międzywydmowych, lasy brzozowo-dębowe, a także roślinność wydmową.

Na Kępie Żarnowieckiej, częściowo w otulinie Parku, wytyczony jest 37-kilometrowy zielony szlak, wiodący przez zachodni skraj wspomnianej już Puszczy Darżlubskiej z dwoma charakterystycznymi głazami narzutowymi Diabelski Kamień i Boża Stopka. Na trasie warto również zwrócić uwagę na rezerwat przyrody „Zielone”, w którym występuje rzadko spotykany w Polsce wiciokrzew pomorski  -spektakularnie kwitnące pnącze z intensywnie pachnącymi kwiatami.

Ciekawą propozycją dla wielbicieli geografii i skrzydlatej przyrody będzie żółty szlak „Swarzewski”, poprowadzony z Władysławowa poprzez osadę Swarzewo do Pucka. Wędrować będziemy zachodnim brzegiem Zatoki Puckiej, co umożliwi zaobserwowanie dwóch różnych typów wybrzeży morskich – klifowego na południu i niskiego zalewowego na odcinku między Swarzewem a Władysławowem.
U ujścia rzeki Płutnicy, w punkcie widokowym znanym jako Kaczy Winkiel, co roku można obserwować skupiające się tu licznie podczas przelotów ptaki wodne i wodno-błotne. W pobliżu umiejscowione jest podwodne stanowisko archeologiczne, w którym odkryto pozostałości niegdysiejszych umocnień portowych z wrakami kilku łodzi z czasów kultury dawnych Słowian.

Gastronomia


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/klient.dhosting.pl/intui/pomorskie-travel.intui.eu/public_html/wp-content/themes/pomorskie-travel/single.php on line 312

Warning: Attempt to read property "term_id" on null in /home/klient.dhosting.pl/intui/pomorskie-travel.intui.eu/public_html/wp-content/themes/pomorskie-travel/single.php on line 312

Ulubione

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji.

Klikając w ikonę serca dodasz pozycję do ulubionych.

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji

Odkryj

Gastronomia

Noclegi