W 2006 roku obchodziło 100-lecie istnienia. Skansen położony na atrakcyjnym turystycznie terenie łączy walory krajobrazowe, edukacyjne oraz rekreacyjne. Malownicza zabudowa dawnych zagród kaszubskich i kociewskich odtworzona jest na 22-hektarowym obszarze położonym nad „Kaszubskim Morzem” – kompleksem Jezior Wdzydzkich. Każdy z 50 zabytkowych budynków i zespołów prezentuje zróżnicowany obraz życia mieszkańców wsi pomorskiej od XVIII do XX wieku. Całoroczny program imprez, z Jarmarkiem Wdzydzkim na czele, to niewątpliwa zachęta dla każdego turysty.
Muzeum we Wdzydzach Kiszewskich corocznie odwiedza blisko 70 tysięcy osób, z których znaczną część stanowią dzieci i młodzież.
Z myślą o nich opracowaliśmy atrakcyjną ofertę pokazów, warsztatów i lekcji muzealnych. Muzeum posiada wiele atutów do prowadzenia zajęć z dziećmi i dla nich. Jest to duża otwarta przestrzeń (22 ha) z 50-cioma zabytkami ludowego budownictwa Kaszub i Kociewia. Dzięki dobrym oznaczeniom trasy można zwiedzać Muzeum samodzielnie, docierając do miejsc, w których odbywają się zajęcia warsztatowe prowadzone przez instruktora: toczenie garnków, tkanie krajki na krosienkach, wyrób kwiatów z papieru, malowanie na szkle, haftowanie, wykonywanie ludowych i stylowych ozdób choinkowych. Do przeprowadzania warsztatów zapewniamy zabytkowe wnętrza i wystawy objaśniające i ilustrujące dane zagadnienia, narzędzia i materiały, z których powstają prace przechodzące na własność dzieci.
W autentycznej izbie lekcyjnej XIX w. szkoły proponujemy do wyboru dawne zajęcia szkolne – m. in. pisanie gęsim piórem, gryflem i stalówką, naukę śpiewania „Kaszubskich Nut”, lekcję j. kaszubskiego oraz warsztaty muzyczne z użyciem tradycyjnych narzędzi i instrumentów.
W trakcie zwiedzania Muzeum zapraszamy do bezpłatnego i interaktywnego udziału w pokazach pracy kowala i robotnika leśnego, ucierania tabaki, prania i maglowania, mielenia żyta, które odbywają się w chałupach lub ich obejściach.
Podwórko dużej zagrody przeznaczyliśmy na dziecięce zabawy i gry, które animuje opiekun wystawy, on też wydaje szczudła, obręcze do toczenia, łuki, proce, liny i drewniane kolorowe, wzorowane na tradycyjnych, zabawki.
Lekcje i warsztaty trwają do 60 minut – wraz ze zwiedzaniem należy na wizytę w Muzeum poświęcić ok. 3 godzin. Ale można też więcej jeśli wcześniej zaplanuje się posiłek w karczmie lub piknik na trawie.