Rowerem z Tczewa do Pelplina

Mijacie je zawsze jadąc z południa Polski nad morze. A czy wiecie, że to właśnie tutaj znajdziesz jedne z najpiękniejszych i najcenniejszych miejsc w kraju. Czy myśleliście kiedyś, że  Kociewie to region z własną tożsamością kulturową i gwarą? Jeżeli Kociewie do tej pory było  tylko migawką zza szyby pociągu lub samochodu, ta propozycja jest dla was.

Jako początek wycieczki wybraliśmy Tczew. Trasa poprowadzona odcinkiem Wiślanej Trasy Rowerowej ma długość około 30 km, a poza nią do dyspozycji mamy kilkanaście innych  wchodzących w skład lokalnej sieci szlaków rowerowych nazwanych Kociewskimi Trasami Rowerowymi.  Łączna długość wszystkich tras to ponad 800 km.

Miasto jest dobrze skomunikowane, a dostanie się do Tczewa  samochodem to tylko jedna z opcji. Oprócz tego możemy skorzystać z dogodnych połączeń kolejowych praktycznie z większości polskich miast.

TOP 10 KOCIEWSKICH ATRAKCJI

Most w Tczewie
Most w Tczewie stał się jednym z symboli miasta, a po wybudowaniu był najdłuższym mostem w Europie. Fot.pomorskie.travel

Zanim wyjedziemy z miasta możemy odwiedzić oddział Narodowego Muzeum Morskiego poświęcony królowej polskiej rzek Wiśle.  Wystawa stała jest podróżą przez wspólną historię Wisły i Polski. Obok muzeum znajduje się Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie,  jedyny obiekt w Polsce gdzie poznamy historię dawnych łodzi i statków, to w jaki sposób były budowane oraz to na czym obecnie polega praca muzealnych konserwatorów.

Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie
Jeżeli macie czas,  poświęćcie go na wizytę w CKWS. Warto. Fot:CKWS

Ruszamy w drogę i kierujemy się w stronę bulwaru nadwiślańskiego.  Miejsce  doskonale znane jest  wśród lokalnych mieszkańców, a w sezonie letnim zapełnia się turystami. Ustawiamy się na wytyczonej trasie rowerowej będącej częścią  jednej z piękniejszych tras w Polsce.  Wiślana Trasa Rowerowa to unikatowy projekt pozwalający przejechać Polskę wzdłuż najdłuższej rzeki w kraju. Co prawda prace budowlane nadal trwają, natomiast większość pomorskich odcinków jest już gotowa do jazdy.


Wiślana Trasa Rowerowa w okolicach Tczewa, fot. pomorskie.travel

 WZDŁUŻ KRÓLOWEJ POLSKICH RZEK – POMORSKI ODCINEK WIŚLANEJ TRASY ROWEROWEJ

Kierujemy się na południe. Za plecami  widać jeden z symboli Kociewia – Mosty Tczewskie. Obiekt po wybudowaniu był najdłuższym mostem w Europie, a obecnie trwają na nim prace modernizacyjne.  Kierujemy się na południe w stronę mostu Knybawskiego, gdzie znajduję się m.in. gościniec umożlwiający zrobienie przerwy (aby dostać się do obiektu, przechodzimy pod drogą krajową).  Jazdę kontynuujemy kawałkiem drogi 22, aby skręcić w drogę Świętego Wojciecha  prowadzącą do miejscowości Gorzędziej.


Widaok n Wisłę z miejscowości Gorzędziej, fot. pomorskie.travel

Nieznacznie oddaliliśmy się od Wisły, ale ponownie zaczynamy się do niej przybliżać. Na miejscu w Gorzędzieju zatrzymajcie się przy kościele, skąd rozpościera się widok na Wisłę. Przesuwamy się dalej jadąc w kierunku wału przeciwpowodziowego.  Jeżeli prowadzicie spis ciekawych nazw miejscowości, które spotykacie na swoich szlakach, może dopiszecie w tym miejscu kociewskie Małe Słońca…    Jesteśmy w Rybakach. Miłośnikom hydrotechniki polecamy zajrzeć do zabytkowej śluzy z 1898 roku.  Urządzenia oraz motopompy pochodzą w z początku XX w. i nadal pracują.


Mająca ponad 120 lat, ciągle w użyciu śluza w Rybakach, fot. pomorskie.travel

Zwróćcie uwagę aby jadąc dalej zostać na półce wału, a nie skręcać w prawo w drogę gruntową. Jadąc górą dojedziemy do miejscowości Międzyłęż, w której odbijamy na drogę 229 prowadzącą do 4 co do wielkości miasta na Kociewiu, Pelplina.  Duchowa stolica regionu znana jest przede wszystkim z okazałej, górującej nad miastem gotyckiej Bazyliki Katedralnej oraz ze znajdującej się w muzeum diecezjalnym pierwszej drukowanej książki na starym kontynencie.


Pelplin, czyli duchowa stolica regionu. Nad miastem góruje gotycka Bazylika Katedralna, fot. UM Pelplin

W tym miejscu kończymy naszą krótką wycieczkę po Kociewiu. W drogę powrotną możemy wyruszyć koleją lub kontynuować jazdę po Kociewskich Trasach Rowerowych.

Pobierz plik z trasą

Mapa trasy Tczew - Pelplin

W pobliżu

Gastronomia

Ulubione

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji.

Klikając w ikonę serca dodasz pozycję do ulubionych.

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji

Odkryj

Gastronomia

Noclegi