Kuźnica

Niegdyś, ze względu na wybudowane przez króla Władysława IV fortyfikacje obronne Kazimierzowi, stanowiła ważny punkt obronny kraju, obecnie stolica rybaków. To właśnie tu przez lata, jedynym zajęciem większości mieszkańców było rybołówstwo. Na 451 mieszkańców osiedlonych w Kuczfelcie w 1920 roku aż 169 było rybakami zrzeszonymi w 7 maszoperiach. Do dnia dzisiejszego w krajobraz Kuźnicy wkomponowane są przedmioty używane przez rybaków, żaki i nety rozpięte na stojakach drągowych nadają wyjątkowy charakter temu miejscu. To właśnie żaki były najpopularniejszym sposobem wśród kusfelan na połowy węgorzy w okresie wiosennym i jesiennym. Czasem można zaobserwować krzątające się wokół nich osoby z kleszczą w ręku, czyli dużą drewnianą igłą, za pomocą której ceruje się sieci.

Kuźnica jako pierwsza osada na półwyspie stała się ośrodkiem wczasowo – wypoczynkowym, w którym już w 1922 roku zaczęły powstawać pierwsze obiekty turystyczne takie jak Morskie Oko, Kuźnica mimo, że podobnie jak Chałupy położona na najwęższym odcinku mierzei otoczona jest niezwykłymi atrakcjami przyrodniczymi, które stanowią dodatkowy magnes przyciągający turystów.

Jedną z nich jest wydma Libek, najwyższe na półwyspie wzniesienie osiągające 12,5 metra wysokości. Nazwa piaskowej góry pochodzi od statku Lubeck, który prawdopodobnie po wejściu na mieliznę rozbił się w okolicach Kuźnic w XVII wieku. Góra Libek stanowi także początek ciągnącej się przez Zatokę Pucką Rybitwiej Mielizny. Jest to tak płytki pas zatoki, że można by przejść jej środkiem nie zanurzając się powyżej pasa. Mielizna została poprzecinana rowami umożliwiającymi pokonanie płycizny przez kutry. Ciekawostką przyrodniczą jest również znajdująca się na płyciźnie Kuźnicka Jama, czyli zagłębienie „Małego Morza”, sięgające prawie 7 metrów głębokości. To właśnie w okolicy Rybitwie Mielizny rokrocznie odbywa się tradycyjny „Marsz Śledzia”. Jego uczestnicy muszą pokonać wody Zatoki Pucki od Kuźnicy do stałego lądu.

Wśród zabytków architektonicznych należy zwrócić uwagę na wybudowany w XX wieku kościół wzorowany na Sanktuarium Królowej Morza w Swarzewie. To właśnie z Kuźnic rokrocznie wyrusza pielgrzymka rybaków tradycyjnymi łodziami do Pucka na odpust św. Piotra i Pawła.

Warto wiedzieć:

Maszoperia to związek rybaków pływających na jednej łodzi, na czele której stoi szypr. Co roku maszoperie wymieniają się pomiędzy sobą toniami, czyli obszarami łowieckimi. Maszoperie są tworzone w tajemnicy przed ludźmi niezajmującymi się rybołówstwem, ale wiadomo, że po dziś dzień funkcjonują takie zrzeszenia.

Foto: R.Baranowski, Dep. Tursytyki, UMWP

W pobliżu

Noclegi

Ulubione

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji.

Klikając w ikonę serca dodasz pozycję do ulubionych.

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji

Odkryj

Gastronomia

Noclegi