Warning: Attempt to read property "post_title" on null in /home/klient.dhosting.pl/intui/pomorskie-travel.intui.eu/public_html/wp-content/themes/pomorskie-travel/single.php on line 21

Krynica Morska – urokliwa miejscowość między Bałtykiem a wodami Zalewu Wiślanego

Bogactwo środowiska naturalnego Krynicy Morskiej

Tereny miasta podlegają w całości pod obszar Parku Krajobrazowego Mierzeja Wiślana. Czyste, obfitujące w jod powietrze Krynicy Morskiej i odkryte w latach 70-tych bogate w jod źródła solankowe przyciągają do miasta kuracjuszy w każdym wieku. Szerokie, ciągnące się wzdłuż morskich brzegów piaszczyste plaże kuszą turystów spragnionych słonecznych i morskich kąpieli i zapraszają do relaksującego spaceru brzegami morskiego wybrzeża. Krynica Morska obfituje w porośnięte ciekawą roślinnością białe wzniesienia wydmowe i pasy gęstych sosnowo – bukowych lasów. Są to obszary objęte ochroną siedlisk „Zalew Wiślany i Mierzeja Wiślana” oraz rezerwatu przyrody „Buki Mierzei Wiślanej”. Najwyższym wzniesieniem wydmowym jest liczący 48,5 m nad poziomem morza Wielbłądzi Garb, z którego rozciąga się wspaniała i niezwykle malownicza panorama terenu. Na granicy wód Zalewu Wiślanego widać stąd obszary Wysoczyzny Elbląskiej i wieżę katedry fromborskiej. Wody Bałtyku pełne są niezwykle smacznych ryb, które wczesnym rankiem można zakupić od powracających z połowów rybaków. Taki handel bezpośredni w porcie rybackim jest gwarancją świeżości, niskich cen i wstępnego przygotowania ryb (z reguły są już wypatroszone i oczyszczone) do przygotowania wspaniałego posiłku. Morskie odmęty obfitują we flądry, śledzie, turboty dorsze i sole. Akweny Bałtyku i Zalewu sprzyjają wodniakom. Nad brzegiem Zalewu usytuowany jest największy na tych terenach port jachtowy z bardzo dobrą bazą żeglarską.

Turystyczna historia Krynicy Morskiej

Lata największego rozwoju i świetności kurortu przypadają na czasy PRL-u. Lata 60-te to czas, kiedy w mieście powstały wszystkie zakładowe ośrodki wczasowe, a pobyt urlopowy w Krynicy był nie lada wyróżnieniem dla pracownika. Pobudowano tu wtedy sporo ekskluzywnych ośrodków wypoczynkowych odwiedzanych głównie przez górników z Górnego Śląska, Warszawiaków i Elblążan. W latach 90-tych rybackiej osadzie nadano prawa miejskie i jak do tej pory Krynica Morska jest jedynym miastem na Mierzei Wiślanej. Do sąsiadujących z miastem Piask, usytuowanych niedaleko granicy z ówczesnym ZSRR ściągali dość licznie naturyści, którym nie przeszkadzały uważne obserwacje czujnych pograniczników.

Współczesna oferta miasta dba o rozwój ruchu turystycznego terenów Krynicy Morskiej

Ciekawe usytuowanie geograficzne, warunki klimatyczne, walory krajobrazowe i przyrodnicze atrakcje oraz cisza i spokój, to niewątpliwe zalety którymi cieszą się tereny współczesnej Krynicy Morskiej. Atrakcyjna i urozmaicona oferta miasta proponuje swoim gościom różnorodne formy wypoczynku i relaksu. Na spragnionych urlopu od codzienności turystów czeka plażowanie, żegluga, spacery i wycieczki, a w centrum organizowane są liczne w sezonie imprezy kulturalne i rozrywkowe. 

Atrakcyjny teren dla zwolenników rowerowych rajdów

Pełna naturalnej zieleni Krynica Morska i przyległe jej obszary są bardzo dobrym miejscem dla rowerzystów, którzy chętnie korzystają z niezwykle malowniczych tras wycieczkowych. Rowerowe eskapady sprzyjają poznawaniu okolicy i walorów przyrodniczych tych terenów. Drogą biegnącą wśród sosnowo -bukowych lasów można przemieścić się aż do pobliskiej wschodniej granicy państwa.

Rejsy wodne z Krynicy Morskiej

W okresie największego ruchu turystycznego można wykupić rejs statkiem wypływającym z portu w Krynicy. Tę wodną wyprawę można uzupełnić zwiedzaniem warownych fortyfikacji średniowiecznych zamków Zakonu Krzyżackiego we Fromborku lub Elblągu.

Malownicze punkty widokowe miasta

Nad Krynicą Morską wznosi się licząca 27m wysokości latarnia morska udostępniona zwiedzającym. Po liczących ponad 100 stopni krętych schodach latarni można dotrzeć na taras widokowy, z którego rozciąga się rozległy widok na miasto, bezbrzeżne wody Bałtyku i Zalew Wiślany. W okolicach wejść można również na inne doskonale usytuowane miejsce obserwacyjne, czyli Górę Pirata oraz naturalny, wspomniany już wcześniej, najwyższy punkt wzniesienia wydmowego, czyli Wielbłądzi Garb.

Port jachtowy w Krynicy Morskiej

Licząca 328 km powierzchnia polskiej części Zalewu Wiślanego sprzyja uprawianiu sportów wodnych. Po zalewie mogą pływać jednostki o długości do 5m. Port jachtowy w Krynicy Morskiej jest miejscem organizowanych tu cyklicznie regat żaglówek i windsurfingu, a w okresie zimowym bojerów.

Nadmorska plaża – miejsce letniego wygrzewania się na słońcu i całorocznych spacerów.
Bardzo dobra infrastruktura szerokiej i przestronnej piaszczystej Plaży Białej jest gwarancją wysokiej jakości usług przygotowanych dla kilku tysięcy turystów, którzy odwiedzają co roku Krynicę Morską. W sezonie letnim na zagospodarowanym przybrzeżnym terenie czekają na wypoczywających:

  • wypożyczalnie sprzętów wodnych,
  • bezpieczna strefa dla najmłodszych,
  • czysta strefa sanitarna,
  • strefa leżakowa z możliwością wypożyczenia wygodnego miejsca wypoczynku,
  • strefa relaksu,
  • klimatyczne bary i restauracyjki oferujące atrakcje podniebieniu i które stają się miejscem ochłody i ucieczki od nagrzanej słońcem plaży.

Piękna krynicka plaża również poza gorącym letnim sezonem odwiedzana jest przez przebywających w mieście gości i kuracjuszy. Przesycone jodem powietrze sprzyja spacerom wzdłuż bałtyckiego brzegu.

Gdzie dobrze zjeść i gdzie znaleźć nocleg w nadmorskim kurorcie?

Krynica Morska proponuje gościom różne formy wypoczynku zorganizowanego w istniejących tu ośrodkach i domach wczasowych i kuracyjnych. Z propozycji tych korzystają ludzie w różnym wieku I różnych rejonów Polski i Europy. Miejsca noclegowe dla gości indywidualnych i rodzin oferują również liczne hotele, pensjonaty i kwatery prywatne, a w sezonie letnim także pola namiotowe i campingi. W kwietniu 2003r. Rada miasta nadała jednej ze swoich najpiękniejszych arterii nazwę ulicy Teleexpressu, która stała się medialną, popularną atrakcją Krynicy. Wzdłuż ulicy usytuowane są liczne kwatery noclegowe i restauracje oferujące gościom wykwintne potrawy i miejsca wieczornego odpoczynku przy kieliszku dobrego wina. 

Urokliwa Krynica Morska jest miejscem, gdzie można zagubić się w relaksujących okolicznościach wszechobecnej tu natury i choć na krótko zapomnieć o zgiełku wielkiego miasta.

Gastronomia


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/klient.dhosting.pl/intui/pomorskie-travel.intui.eu/public_html/wp-content/themes/pomorskie-travel/single.php on line 312

Warning: Attempt to read property "term_id" on null in /home/klient.dhosting.pl/intui/pomorskie-travel.intui.eu/public_html/wp-content/themes/pomorskie-travel/single.php on line 312

Ulubione

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji.

Klikając w ikonę serca dodasz pozycję do ulubionych.

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji

Odkryj

Gastronomia

Noclegi