Warning: Attempt to read property "post_title" on null in /home/klient.dhosting.pl/intui/pomorskie-travel.intui.eu/public_html/wp-content/themes/pomorskie-travel/single.php on line 21

Kościerzyna – Serce Kaszub

Kościerzyna – Serce Kaszub

Kościerzyna to malownicze miasto położone w południowo-środkowej części województwa pomorskiego. Teren otaczający miasto obfituje w liczne jeziora, rzeki i wzniesienia ukształtowane jeszcze w epoce lodowcowej. Z niewielkiej, otoczonej borami i lasami osady leżącej na uboczu głównych szlaków, Kościerzyna przekształciła się z biegiem lat w kulturalne i turystyczne centrum południowych Kaszub.

Historia miasta sięga aż do roku 1284,kiedy to „Costerina” została nadana przez księcia pomorskiego Mściwoja II księżniczce Gertrudzie. Dziś ze Wzgórza Księżniczki Gertrudy można podziwiać piękną panoramę miasta.

Dziś Kościerzyna chlubi się nazwiskami ks. dra Leona Heykego, Franciszka Sędzickiego,Tomasz Rogali, Jana Karnowskiego. Nie można również zapomnieć o Aleksandrze Majkowskim, który napisał w języku kaszubskim epopeję „Życie i przygody Remusa” („Żëcéi przigòdë Remùsa”), dając świadectwoniezłomnej wiary w kulturę i zasady Kaszubów. Dziś figura Remusa stoi na kościerskim rynku.
Bohater kaszubskiej epopei, Remus
Bohater kaszubskiej epopei, Remus, fot. UM Kościerzyna
Kościerzyna to także ważne miejsce na mapie europejskich sanktuariów maryjnych (dwa w jednej parafii), odwiedzanych licznie przez pielgrzymów. We wnętrzu kościoła pw. Św. Trójcy mieści się kaplica Matki Bożej Kościerskiej Królowej Rodzin z obrazem przedstawiającym wizerunek Maryi, otoczonej dziewięcioma kolistymi medalionami z wybranymi tajemnicami różańcowymi. Obraz wykonany został przez nieznanego autora ok. 1610 r. jako kopia obrazu Matki Boskiej Śnieżnej, znajdującego się w Rzymie w Bazylice Santa Maria Maggorie.

Kościół pw. Św. Trójcy w Kościerzynie
Kościół pw. Św. Trójcy w Kościerzynie, fot. UM Kościerzyna

Drugie kościerskie sanktuarium – Matki Bożej Bolesnej, mieści się w kaplicy Niepokalanie Poczętej Matki Boskiej Anielskiej przy ul. 8 Marca. W świątyni znajdziemy otoczoną wielkim kultem kamienną pietę. Jak twierdzą znawcy sztuki sakralnej, pochodzi ona z ok. 1430 r. i wzorowana jest na najlepszych średniowiecznych dziełach europejskich artystów.

Będąc w Kościerzynie koniecznie trzeba odwiedzić Muzeum Ziemi Kościerskiej, gdzie obejrzeć można ekspozycje poświęcone m.in. historii miasta i jego wybitnym mieszkańcom oraz kulturze ludowej Kaszubów.


Mzeum akordeonu w Kościerzynie, fot. UM Kościerzyna

Na parterze zabytkowego Ratusza znajduje się muzealna perełka miasta – jedyne w Polsce Muzeum Akordeonu. Na wystawie znajduje się ponad 130 instrumentów, głównie z krajów europejskich: Włoch, Niemiec, Francji, Rosji i Polski. Jest też kilka instrumentów pochodzących spoza starego kontynentu. Na zwiedzających czekają tu m.in. chiński szeng, tajlandzki kene, francuskie flutiny, niemieckie harmonie i bandoneony, czeskie heligonki, rosyjskie bajany, pięknie zdobione włoskie akordeony i kunsztownie wykonane polskie harmonie. Najstarszy zaprezentowany eksponat ma prawie 200 lat. W Muzeum można m.in. posłuchać dźwięków wybranych instrumentów, reprezentujących wszystkie typy prezentowane na wystawie, a także spróbować własnych sił w grze na akordeonie.

Poznaj atrakcje Kaszub

Niewątpliwie największą turystyczną atrakcją miasta jest Muzeum Kolejnictwa. Muzeum posiada najliczniejszą i wciąż rozrastającą się ekspozycję pojazdów szynowych w północnej Polsce. W Muzeum można obejrzeć m.in. ruchome makiety, przedstawiające stację kolejową Kościerzyna i kolej magnetyczną oraz udać się na przejażdżkę drezyną. Atrakcją miasta jest również stojący niedaleko rynku Stary Browar, który łączy tradycję (1856 r.) z nowoczesną technologią warzenia złotego trunku. Można tu podejrzeć cały proces produkcji złotego trunku oraz historyczną ekspozycję.


Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie, fot. pomorskie.travel

Jednym z największych atutów miasta jest otaczający go niezwykłej urody krajobraz oraz przepiękne trzy jeziora. Jezioro Gałęźne to chętnie odwiedzane kąpielisko, natomiast urokliwe Jezioro Kapliczne to ulubione miejsce biegaczy i osób korzystających z siłowni na wolnym powietrzu. Jezioro Wierzysko jest z kolei największym miejskim akwenem wodnym o powierzchni aż 63 ha z przepływającą rzeką Wierzycą, często odwiedzanym przez wędkarzy.

Turyści odwiedzający Kościerzynę znajda tu rozbudowaną baza noclegowa, gastronomiczną, liczne obiekty kulturalne i sportowo-rekreacyjne oraz miejsca kultywujące kaszubskie tradycje. Na wszystkich czekają piękne, kaszubskie jeziora, lasy pełne grzybów i jagód czy szlaki rowerowe.

Gastronomia


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/klient.dhosting.pl/intui/pomorskie-travel.intui.eu/public_html/wp-content/themes/pomorskie-travel/single.php on line 312

Warning: Attempt to read property "term_id" on null in /home/klient.dhosting.pl/intui/pomorskie-travel.intui.eu/public_html/wp-content/themes/pomorskie-travel/single.php on line 312

Ulubione

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji.

Klikając w ikonę serca dodasz pozycję do ulubionych.

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji

Odkryj

Gastronomia

Noclegi