Kluki – dawna wieś słowińska, gdzie czas płynie wolniej

Kluki to wieś położona po zachodniej stronie Jeziora Łebsko na obszarze Słowińskiego Parku Narodowego. Jej główną atrakcją, poza pięknym położeniem, jest Muzeum Wsi Słowińskiej – skansen budownictwa wiejskiego i ośrodek kultury regionalnej.

Wieś Kluki nazywała się początkowo Otok. Kiedy po raz pierwszy pojawiła się w źródłach pisanych, a był to wiek XVII, składała się z ośmiu gospodarstw, z których sześć należało do rodziny Kluk. Nic więc dziwnego, że nazwisko większości mieszkańców z czasem wyparło oryginalną nazwę. Mieszkańcy okolicy, Słowińcy, byli słowiańską ludnością, która dosyć szybko uległa germanizacji, a brak kontaktu z innymi słowiańskimi grupami etnicznymi spowodował germanizację znacznie bardziej gruntowną, niż to miało miejsce np. w przypadku Kaszubów. Mimo przyjęcia języka niemieckiego jako własnego, Słowińcy zachowali do końca poczucie własnej tożsamości i etnicznej odrębności.

Chata w skansenie w Klukach
Tradycyjna zabudowa szachulcowa w Klukach, fot. pomorskie.travel

Kres ich istnieniu jako wspólnoty położyła II wojna światowa i wielki ruch ludności po jej zakończeniu. Przyłączenie terenów dzisiejszego Pomorza Środkowego do Polski oznaczało dla Słowińców najpierw liczne szykany, a z czasem konieczność emigracji, zostali bowiem uznani za Niemców i jako tacy musieli opuścić swoją małą ojczyznę. Jednym z miejsc, gdzie kultywowana jest pamięć o ich istnieniu i specyficznej kulturze jest Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach.

Odkrywaj atrakcje Ziemi Słupskiej

Na dziesięciu hektarach w miejscu dawnego centrum wsi zabezpieczono zachowane zabudowania, z czasem uzupełniając je o budowle przenoszone z innych miejsc. W ten sposób powstał skansen obejmujący około 20 obiektów, na które składają się domy mieszkalne i zabudowana gospodarcze o charakterystycznej dla „Krainy w kratę” konstrukcji szkieletowej. Pomieszczenia zabudowań wypełnione są pamiątkami po Słowińcach, dzięki czemu można oglądać nie tylko same domy, ale i ich wyposażenie i umeblowanie.

Wnętrze chaty w Klukach
Wnętrze jednej z chat w Muzeum Wsi Słowińskiej, fot. pomorskie.travel

Skansen w Klukach jest muzeum żywym. Regularnie odbywają się tu imprezy etnograficzne, w trakcie których turyści mogą nie tylko zobaczyć jak żyła przed laty słowińska wieś, ale własnoręcznie spróbować ulepić garnek, upiec chleb, czy upleść sieć. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się doroczne „Czarne Wesele”, czyli święto związane z tradycją wydobycia torfu – niegdyś ważnego surowca dla lokalnej gospodarki.

Kontakt z żywym dziedzictwem lokalnej kultury, miejscowe smaki, dźwięki i zapachy, bogata oferta edukacyjna i ciekawe imprezy – to wszystko czeka na turystę w Klukach i może być świetnym uzupełnieniem urlopowych, nadmorskich wrażeń.

Tradycyjne zajęcia w słowińskiej wsi - Kluki
Pokaz tradycyjnych zajęć w słowińskiej wsi, fot. pomorskie.travel, M.Ochocki

W pobliżu

Noclegi

Ulubione

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji.

Klikając w ikonę serca dodasz pozycję do ulubionych.

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji

Odkryj

Gastronomia

Noclegi