Klif w Orłowie

Klif w Orłowie

Naukowcy powiedzą, że Klif Orłowski to miejsce, gdzie morenowa wysoczyzna styka się z morzem i gdzie zachodzą procesy erozji wysokiego brzegu, tworzące urwiste nabrzeże, zwane klifowym. To prawda, ale prawda nie oddająca wyjątkowego piękna tego fragmentu wybrzeża Zatoki Gdańskiej.

Klif gdyński – niezwykła wizytówka miasta

W najbardziej wysuniętym w morze punkcie Gdyni jest miejsce, które stało się naturalną wizytówką i atrakcją turystyczną miasta. Usytuowany tu wysoki klif jest najczęściej fotografowanym fragmentem Gdyni i urokliwym miejscem często odwiedzanym przez mieszkańców i przebywających tu turystów.

Pochodzenie geologiczne i budowa gdyńskiego klifu

Klif w gdyńskim Orłowie rozciąga się na długości około 650 m i zbudowany jest głównie z gliny morenowej i piasków gliniastych oraz żwirów pochodzenia lodowcowego. Przyglądając się uważniej klifowemu urwisku dostrzec można również rdzawe nacieki związków żelaza i obecność węgla brunatnego z okresu trzeciorzędu. Niemal pionowe zbocze ma różne wysokości, a największe przewyższenie dochodzi do 40 m ponad poziom wody w Zatoce Gdańskiej. 

Morze upomina się o orłowski klif

Nasiąknięte wodą zbocza podmywane są przez sztormowe fale i osuwają się do podnóża klifu. Wykradany przez morskie fale materiał przemieszcza się w głąb Bałtyku. Każdego roku morze zabiera w swoje odmęty kolejne metry lądu. Z roku na rok klif Gdyni o jeden metr zmniejsza swoją powierzchnię i przewiduje się, że przy obecnym tempie erozji nasze wnuki nie zobaczą już tego pięknego miejsca.

Czym wyróżnia się orłowski klif i jak tam trafić?

W południowej części Gdyni, niedaleko granicy z Sopotem znajduje się dzielnica o nazwie Orłowo. Tuż obok niej, nieco na północ rozciąga się zalesiony obszar Kępy Redłowskiej. Kępa, czyli fragment morenowego wzniesienia odcięty od pozostałej części moren przez doliny potoków, to miejsce wyjątkowe z co najmniej dwóch względów. Po pierwsze jest to teren porośnięty gęstym i naturalnym lasem położony niemalże w samym centrum dużej aglomeracji, a po drugie od z górą sześćdziesięciu lat funkcjonuje tam rezerwat przyrody chroniący naturalny drzewostan i specyficzną roślinność zachowaną w tym miejscu od pradawnych czasów. Ta właśnie kępa, stykając się z morzem, uderzana sztormowymi falami, tworzy klif, urwisty brzeg, stale podmywany i stale wycofujący się pod naporem morza. Urwisko, cofając się, staje się coraz wyższe, w miarę jak zbliża się do najwyższej partii kępy. Z roku na rok zatem orłowski klif staje się coraz bardziej monumentalny.

Piękno tego miejsca dostrzeżono już przynajmniej dwieście lat temu, kiedy to w pierwszych przewodnikach po regionie porównywano orłowskie wybrzeże to słynnych klifów Rugii, a nawet do południowego wybrzeża Anglii. Wtedy właśnie niedaleko, bo w dzisiejszym Orłowie, znajdowała się karczma niejakiego Adlera, którego nazwisko oznacza tyle co „orzeł”. Właściciel nazwał swój lokal żartobliwie „Adlerhorst”, czyli „Orle Gniazdo” – co dało początek dzisiejszej nazwie dzielnicy Gdyni – Orłowo.

Ciągnący się przez ponad sześćset metrów piękny fragment gdyńskiego wybrzeża jest bardzo popularnym miejscem spacerów, tym bardziej, że oddalonym zaledwie dwa kilometry od centrum Gdyni. Atrakcyjności temu miejscu dodaje możliwość przyjrzenia się klifowi z blisko dwustumetrowego mola.

W pobliżu

Noclegi

Ulubione

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji.

Klikając w ikonę serca dodasz pozycję do ulubionych.

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji

Odkryj

Gastronomia

Noclegi