Warning: Attempt to read property "post_title" on null in /home/klient.dhosting.pl/intui/pomorskie-travel.intui.eu/public_html/wp-content/themes/pomorskie-travel/single.php on line 21

Kaszubski Park Krajobrazowy – ścieżki przyrodnicze


Kaszubski Park Krajobrazowy 

Kaszuby to obszar uwielbiany przez turystów z całej Polski, a powodów takiego stanu rzeczy jest kilka. Obok ciekawej historii i kultury tego regionu, gości przyciągają tu kaszëbsczé jezora i kaszëbsczi las, czyli przyroda, w wyjątkowy sposób łącząca w sobie zieleń i wodę.

Liczący sobie ponad 32 tys. hektarów Kaszubski Park Krajobrazowy obejmuje najwyżej wzniesioną i zróżnicowaną pod względem ukształtowania terenu część Pojezierza Kaszubskiego, nieprzypadkowo nazywanego często „Szwajcarią Kaszubską”. Na obszarze parku znajduje się zespół rynnowych Jezior Raduńskich, Wzgórza Szymbarskie oraz kompleks Lasów Mirachowskich. Dla miłośników cennych okazów przyrody wytyczono szereg ścieżek dydaktycznych o zróżnicowanym charakterze i długości. Składając wizytę na Kaszubach, z pewnością warto poznać każdą z nich.

 

Obowiązkowym wyzwaniem dla poszukiwaczy skarbów natury w Szwajcarii Kaszubskiej jest długa na aż 20 kilometrów ścieżka „Szlakiem rezerwatów przyrody„. Ma ona swój początek w położonej na wysokości 269 m n.p.m. wsi Mojusz, której historia sięga o wiele dalej niż można by było się spodziewać. Po zapoznaniu się z dziejami wsi wyruszymy w drogę po okolicznych rezerwatach, z których każdy ma nieco inny profil. Najpierw, po krótkim czasie dotrzemy do rezerwatu wodno-florystycznego „Żurawie Chrusty”, położonego nieopodal wsi Mojuszewska Huta i stanowiącego żerowisko dla gnieżdżących się w okolicy żurawi. Odnajdziemy tu śródleśne jeziorko z gatunkami roślinnymi takimi jak turzyca bagienna, wełnianka wąskolistna, żurawina błotna i rosiczka okrągłolistna. Zbiornik otaczają torfowiska i lasy. Kolejnym przystankiem jest Jezioro Bukowskie, w pobliżu którego znajdziemy pomnik przyrody – wysoką na 31 metrów sosnę wejmutkę. Z kolei w rezerwacie Kurze Grzędy będziemy mieli okazję zobaczyć ostoję drapieżnych ptaków – myszołowa, jastrzębia, krogulca i rybołowa.

Będąc w Mojuszu i nie mając ochoty na dłuższą wyprawę, możemy zdecydować się na niespełna 2-kilometrową ścieżkę ekologiczną „Poznać i zrozumieć las”. Nazwa mówi niemal wszystko o dydaktycznym charakterze tej trasy – dowiemy się na niej o roli i znaczeniu lasu dla wszelkiego życia na Ziemi. Nauczymy się m.in. o biologicznym zjawisku sukcesji naturalnej, specyfice bagienek śródleśnych, leśnej działalności mrówek i pszczół, a także o pracy leśników. A wszystko to poparte doświadczeniem obcowania z żywym ekosystemem.

 

Podobną tematykę podejmuje niedługa (1,3 kilometra) ścieżka przyrodniczo-leśna w Leśnictwie Dąbrowa w sąsiedztwie drogi z Kartuz do Somonina. Trasa rozpoczyna się w siedzibie leśnictwa, a celem wędrówki leśnej jest torfowisko „Dębowe Błota”. Na stanowiskach edukacyjnych znajdziemy informacje o ochronie lasów, wspomaganiu ich rozwoju, a także o występujących w nich grzybach.

 

Nieopodal Kartuz umiejscowiony jest również rezerwat przyrody Zamkowa Góra, z centralnym punktem w postaci wzgórza morenowego z pozostałościami średniowiecznego grodziska. U podnóża wysokiego na 225 m n.p.m. wzniesienia przebiega ścieżka przyrodnicza „Przyroda okolic Zamkowej Góry”, wyznaczona brzegiem Jeziora Cichego i uwzględniająca szczególne skarby naturalne rezerwatu. Samo wzgórze porośnięte jest lasem z ok. 250-letnimi bukami, stanowiącymi często dom dla ptaków takich jak myszołowy czy dzięcioła czarnego. W warstwie runa występują tu rośliny rzadkie lub zagrożone: perłówka jednokwiatowa, kostrzewa leśna, żywiec cebulkowy czy paproć zachyłka oszczepowata.

Najwyższym punktem całych Kaszub jest Wieżyca, wysoka na 329 m n.p.m. W jej okolicy powstała w 2006 roku ścieżka przyrodniczo–dydaktyczna o nazwie „Pod Wieżycą„. Długa na 3,2 kilometra trasa rozpoczyna się w miejscowości Szymbark i ma na celu atrakcyjne przedstawienie roli przyrody i ekologii w życiu człowieka. Wędrując, natrafimy na „Las Erasmusa” – uprawę leśną posadzoną przez

 

Gastronomia


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/klient.dhosting.pl/intui/pomorskie-travel.intui.eu/public_html/wp-content/themes/pomorskie-travel/single.php on line 312

Warning: Attempt to read property "term_id" on null in /home/klient.dhosting.pl/intui/pomorskie-travel.intui.eu/public_html/wp-content/themes/pomorskie-travel/single.php on line 312

Ulubione

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji.

Klikając w ikonę serca dodasz pozycję do ulubionych.

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji

Odkryj

Gastronomia

Noclegi