Kaszubska Marszruta – Szlak zielony

Szlak rowerowy oznakowany kolorem zielonym. Trasa prowadzi wzdłuż lokalnych traktów wydzielonymi drogami rowerowymi o nawierzchni utwardzonej szutrowej, asfaltowej lub betonowej. Na krótkich odcinkach szlak poprowadzono lokalnymi drogami o nieznacznym natężeniu ruchu.

 

Pobierz:                                                                           Interaktywna mapa: 

 

Szlak liniowy zaczyna się w Chojnicach i kończący w miejscowości Męcikał. Trasa z możliwością wydłużenia i powrotu do Chojnic. 

Głównym motywem szlaku są atrakcje związane ze zlokalizowanymi w okolicach trasy rzekami oraz jeziorami połączonymi strugami, które upiększają krajobraz za wschodnią granicą Zaborskiego Parku Krajobrazowego. Trasa z Mylofu do Chojnic gwarantuje dodatkowe atrakcje architektoniczne ze strony największego miasta regionu, a także miejscowości w pobliżu Powałek. Należy jednak uważać na oznakowanie, na trasie tablice informacyjne zgodnie z kolorem szlaku, w Chojnicach i Brusach brak zachowania ciągłości oznakowania, trzeba wspomóc się mapą lub gps-em.

Ratusz w Chojnicach

0 km – Chojnice. Stare miasto o średniowiecznym układzie z XIII w., bazylika z XIV w., barokowe kolegium jezuickie z kościołem z XVIII w., neogotycki ratusz z 1902 r., mury obronne z basztami i Bramą Człuchowską z XIV w. oraz tereny rekreacyjne w Parku Tysiąclecia. Miasto ze względu na położenie nazywane „Bramą Pomorza”. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1275 r. Krótko po zajęciu Pomorza przez Krzyżaków w 1309 r. Chojnicom nadano prawa miejskie.

Jedziemy ul. Warszawską i Świętopełka do głównej ul. Kościerskiej, którą biegnie szosa nr 235 do Kościerzyny. Na skraju Chojnic pojawia się ścieżka rowerowa po prawej stronie, która na początku Klawkowa przechodzi na stronę lewą. Jedziemy asfaltową ścieżką przez Klawkowo i przecinamy tory linii kolejowej Chojnice – Kościerzyna oraz skrzyżowanie na Krojanty. Dalszą trasę wyznaczają małe wsie Powałki i położone z boku Zbeniny.

Na trasie 

7,2 km – Powałki. W okolicach Powałek we wsiach Czartołomie oraz Krojanty znajdują się zespoły dworskie z parkami i pałacami zbudowane w XIX w. i modernizowane w XX w.

8,3 km – Zbeniny – wieś wzmiankowana w latach 1311-17. Późnoklasycystyczny dwór pochodzi z 1857 r. i uległ przebudowie w 1926 r., obecnie znajduje się w ruinie. Za osadą Kłodawka wjeżdżamy w las i opuszczamy ścieżkę wzdłuż szosy, która biegnie dalej razem z czarnym szlakiem łącznikowym do wsi Męcikał. Skręcamy w lokalną drogę asfaltową, która biegnie w stronę Mylofu, przed samą wsią spotykamy szlak żółty z Czerska i jedziemy razem z nim skrótem drogą bitą.

16,0 km – Mylof. leśna osada nad Brdą, zbudowano tu w 1849 r. jedyną w Polsce zaporę schodkową. Piętrzy ona wody Brdy na wys. 12 m, napędzając elektrownię wodną. Przy zaporze bierze początek Wielki Kanał Brdy mający 21 km długości i nawadniający niegdyś łąki w okolicach Czerska.

Zapora na Brdzie w miejscowości Mylof

Mijamy zaporę na Brdzie i rozstajemy się ze szlakiem żółtym, który biegnie do Męcikału. Jedziemy lokalną drogą asfaltową przez osadę Okręglik do kolejnej o nazwie Giełdon. Po lewej widać jezioro Trzemeszno, skręcamy w drogę szutrową biegnącą w kierunku leśniczówki i kapliczki. Jedziemy szutrową drogą przez las, mijając osadę bloków Leśnictwo Giełdon. Osiągamy szosę asfaltową i jedziemy nią przez wieś Czarniż. Na jej końcu skręcamy w drogę szutrową, która biegnie łąkami przy rzece Niechwaszcz, występują tu rzadkie gatunki roślin i zwierząt. Osiągamy wieś Kinice, gdzie pojawia się asfalt, ul. Główną i Leśną jedziemy w kierunku Kosobud.

20,7 km – Giełdon. W okolicy zlokalizowane jest przepływowe jezioro Trzemeszno połączone strugą z J. Kosobudno. Płytkie jezioro Trzemeszno oraz przylegające do niego plaże stanowią dobre miejsce do wypoczynku.

25,0 km – Czarniż. Wieś, w której okolicy na rzece Niechwaszcz występuje rzadko spotykane zjawisko bifurkacji, polegające na rozwidlaniu się rzeki na kilka ramion.

28,8 km – Kinice. Odcinek szlaku pomiędzy Kosobudami, a Czarniżem przebiega przez podmokłe łąki i doliny rzeki Niechwaszcz, będące siedliskiem wielu rzadkich gatunków zwierząt i roślin.

30,3 km – Kosobudy. wieś istniała już w XIII w., w 1330 r. Krzyżacy utworzyli tu wójtostwo obejmujące znaczną część ziemi zaborskiej. Neogotycki kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa wybudowali ewangelicy w 1871 r. Naprzeciwko kościoła stoi dawna pastorówka, we wsi zachowała się również zabudowa z końca XIX w. i figura św. Jana Nepomucena z 1925 r. W szkole znajduje się Izba Regionalna. Mijamy kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Oznakowanie szlaku

Spotykamy czerwony szlak z Czerska, razem z nim jedziemy ul. Czerską przez Kosobudy. Na ul. św. Jana Nepomucena pojawia się ścieżka rowerowa po prawej stronie jezdni. Jedziemy nią do Brus.

33,6 km – Brusy. Nazwa miejscowości pochodzi od słowa „brus” – kamień młyński. Wieś Brusy, wzmiankowana w 1324 r. Najcenniejszym zabytkiem miasta jest kościół pw. Wszystkich Świętych. Neoromański kościół powstał wg projektu Adolfa Dankerta z Brandenburga w latach 1876-79 z inicjatywy księdza Augustyna Wiki-Czarnowskiego. Imponują jego rozmiary – 61 m długości, 26 m szerokości i 12,5 m wysokości. Jest to jeden z największych kościołów na Pomorzu. Wewnątrz znajduje się barokowy ołtarz „bracki” z XVII w.

Ul. Dworcową i Nad Dworcem docieramy do stacji, jadąc ul. Ogrodową, Targową i Armii Krajowej osiągamy rondo. Tu opuszcza nas szlak czerwony biegnący do Charzyków. Jedziemy asfaltową ścieżką rowerową po prawej stronie ul. Gdańskiej i opuszczamy Brusy. Mijamy Brusy-Wybudowanie, przed przejazdem kolejowym oddalamy się od drogi wojewódzkiej, by wrócić do niej w Żabnie. Zachowały się tu resztki późnoklasycystycznego dworu z XIX w.

Miejsce odpoczynku na szlaku

Krótkim odcinkiem brukowanym przekraczamy tory linii Chojnice – Kościerzyna, w pobliżu stacji kolejowej Żabno k. Chojnic zagłębiamy się w las, mijamy cmentarz żołnierzy radzieckich. Jedziemy teraz szutrową ścieżką po lewej stronie szosy nr 235 Kościerzyna – Chojnice. Doprowadza nas ona do wsi Męcikał.

37,0 km – Żabno. W przeszłości wieś o szlacheckim charakterze, o czym przypomina późnoklasycystyczny dwór z parkiem krajobrazowym z XIX wieku. W parku o powierzchni 1 ha można podziwiać starodrzew, na który składają się pomnikowe lipy drobnolistne, klony oraz dęby szypułkowe.

Most na rzece Brda w Męcikale

41,8 km – Męcikał. wieś powstała w średniowieczu, koło brodu na Brdzie. W czasie wojny wieś została spalona przez Niemców, mieszkańcy ukrywali się nad jeziorem Moczadło. W Męcikale można zobaczyć pomnik poległych partyzantów Gryfa Pomorskiego.

Foto: P. Książek

Pobierz mapę PDF z trasą: 

 

Gastronomia


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/klient.dhosting.pl/intui/pomorskie-travel.intui.eu/public_html/wp-content/themes/pomorskie-travel/single.php on line 312

Warning: Attempt to read property "term_id" on null in /home/klient.dhosting.pl/intui/pomorskie-travel.intui.eu/public_html/wp-content/themes/pomorskie-travel/single.php on line 312

Ulubione

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji.

Klikając w ikonę serca dodasz pozycję do ulubionych.

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji

Odkryj

Gastronomia

Noclegi