Kaszubska Marszruta – szlak zielony


…na szlaku Kaszubskiej Marszruty. Fot: Pixbay

Zielony szlak „Kaszubskiej Marszruty” to propozycja jednodniowej wycieczki przez urocze tereny od Męcikału do Mylofu. 42-kilometrowa trasa wiedzie przez niesamowite zakątki Borów Tucholskich, pokazując swoje najpiękniejsze walory przyrodnicze.

Wybierając zielony szlak, będziemy mieli okazję obcować w najbardziej „zielonej” części województwa pomorskiego. To właśnie w Borach Tucholskich,  jednym z największych kompleksów borów sosnowych w Polsce, poznamy dziewicze tereny przyrodnicze, które nie zostały jeszcze dotknięte ludzką ręką zmian.

Zaborski Park Krajobrazowy i jego atrakcje
Szlaki Kaszubskiej Marszruty zostały wytyczone w taki sposób, aby bliskość natury była na wyciągnięcie ręki. Wybierając szlak zielony, będziemy przemieszczać się wzdłuż rzek i leśnych cieków wodnych, będziemy mogli podziwiać liczne jeziora połączone ze sobą strugami i małymi przesmykami, a także zapoznamy się w przyrodą, która została objęta ochroną na terenie Zaborskiego Parku Krajobrazowego.


Na terenie Zaborskiego Parku krajobrazowego dominują lasy, głównie bory sosnowe, tworzące parasol ochronny dla czystych jezior i licznych torfowisk. Fot.Mateusz Ochocki

Zaborski PK obejmuje środkowy, jeziorny bieg rzeki Brdy – królowej Borów Tucholskich. Na terenie parku znajduje się 48 jezior, w tym chronione i bardzo czyste jeziora lobeliowe i ramienicowe. Park zaprasza wszystkich miłośników przyrody, którzy chcą zaczerpnąć czystego powietrza i odetchnąć od codziennych trudów. Poruszanie się po parku ułatwiają licznie wytyczone ścieżki piesze, rowerowe oraz  przyrodnicze. Wszystkie szlaki Kaszubskiej Marszruty przebiegają przez teren parku, krzyżują się, dzięki czemu rowerzyści w łatwy sposób mogą tworzyć własne warianty przejazdu.

ODKRYJ ŚCIEŻKI PRZYRODNICZE W BORACH TUCHOLSKICH

Przyroda i co jeszcze….

Nie tylko piękna przyroda czeka na nas na zielonym szlaku Kaszubskiej Marszruty. To również liczne zabytki i atrakcje kulturowe. Niesamowite Chojnice zapraszają zarówno miłośników zabytków (Bazylika Ścięcia św. Jana Chrzciciela, kościół Zwiastowania NMP, ratusz, Brama Człuchowska, Muzeum Historyczno – Etnograficzne), jak  i oferują szeroki wachlarz atrakcji dla rodzin z dziećmi.


Architektura kościała św. Jana  może przypominać Bramę Człuchowską,  jedyną jaka zachowała się z trzech bram wjazdowych do miasta. Fot. Mateusz Ochocki

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O ATRAKCJACH CHOJNIC

To również doskonałe miejsce na bazę wypadową, a liczne ośrodki wypoczynkowe, pola kempingowe czy ekologiczne hotele zadowolą nawet najbardziej wymagających.

Mylof to kolejna miejscowość, w której trzeba zatrzymać się nie co dłużej, bo przecież nie chodzi o przejechanie zielonego szlaku, ale jego poznanie! To właśnie w Mylofie znajduje się jedyna w Polsce zapora schodkowa, przy której rozpoczyna się również Wielki Kanał Brdy. To także idealne miejsce na dłuższy odpoczynek i posiłek w pobliskiej hodowli ryb.


Zapora wodna została wybudowana w 1849 roku i jest jedną z najstarszych w Polsce, a do tego jedyną zaporą schodkową. Fot. Pomorskie Travel

Szlaki Kaszubskiej Marszruty

Wybierając trasę z Męcikału do Mylofu, z możliwością przedłużenia trasy o 18 km do Chojnic, będziemy prowadzeni uroczymi zakątkami Borów Tucholskich, a przez większą część trasy towarzyszyć nam będzie królowa borowych rzek – Brda.


Sprawdźcie także jak wygląda okolica z poziomu rzeki Brdy, wrażania gwarantowane. Fot, ekajaki

POGODA NIE DOPISUJE? SPRAWDŹ CO ROBIĆ 

Warto zapoznać się z pełną ofertą szlaków rowerowych na terenie Borów Tucholskich, gdyż wybieranie własnego wariantu przejazdu dostosowanego do indywidualnych potrzeb i możliwości sprawi niesamowitą frajdę. Kaszubska Marszruta to sieć  5 szlaków prowadzących przez tereny Borów Tucholskich, w tym Zaborskiego Parku Krajobrazowego oraz Parku Narodowego Bory Tucholskie. To ponad 200 km  przygody i zabawy na świeżym powietrzu w otoczeniu pięknej przyrody.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O PARKU NARODOWYM BORY TUCHOLSKIE

ZOBACZ TRASĘ SZLAKU NA Traseo.pl

W pobliżu

Gastronomia

Ulubione

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji.

Klikając w ikonę serca dodasz pozycję do ulubionych.

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji

Odkryj

Gastronomia

Noclegi