Kaszuby, kraina o wielu obliczach

Na północy z cyplem w Helu, który oddziela Zatokę Gdańską od Bałtyku i z rybackimi miejscowościami przesiąkniętymi morską kulturą. Na południu z lasami, jeziorami i wzgórzami, które wspólnie tworzą sielankowy krajobraz od Kartuz po Przechlewo.

Kaszuby, kraina rozciągająca się od Bałtyku do Borów Tucholskich, to niczym porozrzucane puzzle z niezapomnianymi widokami. Gdy je ułożysz, zabraknie ci w piersi tchu. Bo Kaszuby to nie tylko kraina posiadająca wyjątkową historię oraz kultywowane przez stulecia tradycje i zwyczaje, ale także jeden z piękniejszych przyrodniczo regionów w Polsce.

Kaszuby – miłość od pierwszego wejrzenia  

Kaszuby odwiedzisz raz i już zawsze będziesz chciał tu wracać” – przekonują mieszkańcy, a powodów ku temu jest całe mnóstwo. To jeden z najbogatszych kulturowo regionów w Polsce. Zamieszkują go Kaszubi dumni ze swojego rodowodu, kultywujący regionalne tradycje przekazywane z pokolenia na pokolenie.

 

Kaszubki strój ludowy, fot: pomorskie.travel

Jedną z pierwszych cech wyróżniających region jest własny język. Odwiedzając Puck, Wejherowo czy Kartuzy można usłyszeć język kaszubski, którym na co dzień posługuje się ponad 100 tysięcy mieszkańców. Jego edukacja zaczyna się już w domach rodzinnych, jednak mowy kaszubskiej nauczyć można się również w szkołach oraz na specjalnych kursach. Spędzając czas w Pomorskiem, odwiedzający na pewno trafią również na język kaszubski w radiu (na czele z Radiem Kaszëbë) i telewizji.

Na kaszubską tradycję składają się również strój ludowy, rękodzieło tworzone przez licznych twórców regionalnych (nie sposób nie wspomnieć tu o hafcie kaszubskim, którego historia sięga XVIII wieku), kaszubska muzyka wraz ze swoim oryginalnym instrumentarium, a także kuchnia kaszubska.

 

Krajobrazy jak z bajki

Północna część Kaszub to region Półwyspu Helskiego, Pucka i okolic, miejscowości położonych nad Bałtykiem, od Władysławowa po Ziemię Lęborską oraz na południe do Łebna i Kielna. Ten rejon zdominowany jest przez klasyczny nadmorski krajobraz – mamy tu więc plaże, latarnie morskie, rybackie chaty, ale także dwory i pałace budowane w niedalekiej odległości od morza.

Kaszuby Północne, Zatoka Pucka, Fot: pomorskie.travel

Środkowa i Południowa część Kaszub to z kolei teren, który wprawdzie dostępu do Bałtyku i jego piaszczystych plaż nie ma, ale za to usłany jest licznymi jeziorami, gęstymi lasami oraz wzgórzami, z których roztacza się widok aż po horyzont. To tutaj znajdują się słynne kaszubskie miejscowości – Kartuzy, Chmielno, Ostrzyce, Kościerzyna. To tu w promieniach słońca wyrasta soczysta kaszubska truskawka. To tu nad wszystkim góruje mierząca 329 m n.p.m. Wieżyca, najwyższy szczyt na całym Niżu Europejskim.

Kaszuby – tu się żyje…

Cały region to wspaniałe miejsce do życia (Kaszubi nie zamieniliby go na żaden inny), ale również idealne miejsce do wypoczynku i uprawiania turystyki.

Kaszuby Środkowe, okolice Chmielna, Fot: pomorskie.travel

Są tacy, którzy zauroczeni kaszubskim krajobrazem dziwią się, jak to możliwe, że istnieje tak piękna kraina. Kaszubi mają na te dziwota swoją odpowiedź. Opowiadają, że podczas stworzenia świata Bóg wysypał z worka ostatnie okruchy. Tak powstały tu wzgórza, jeziora, pola, łąki i rzeki. I my wierzymy, że to jest prawda. W końcu z Panem Bogiem i z Kaszubami nie ma co się sprzeczać…

Co jeszcze warto zobaczyć?

Odwiedzając Kaszuby warto zaplanować wycieczkę do Trójmiasta. Zabytkowy Gdańsk, uzdrowiskowy Sopot i nowoczesna Gdynia, to niepowtarzalny zestaw, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Równie ciekawe tereny znajdują się w zachodniej części Kaszub Północnych. Okolice Ustki i Słupka, Kraina w Kratę, a przede wszystkim ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym, to kolejne, obowiązkowe punkty do odwiedzenia w Pomorskim.

W pobliżu

Gastronomia

Ulubione

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji.

Klikając w ikonę serca dodasz pozycję do ulubionych.

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji

Odkryj

Gastronomia

Noclegi