W dwudziestoleciu międzywojennym Jezioro Żarnowieckie znalazło się na granicy II Rzeczpospolitej oraz Niemiec. Po zakończeniu I wojny światowej, gdy Polska odzyskała niepodległość, w wyniku działania Międzynarodowej Komisji Demarkacyjnej, całe jezioro, wraz z terenami wsi Nadole, przypadło Polsce. Nadole stało się wyspą polskości w otoczeniu niemieckim i jedynie przez jezioro bezpośrednio dotykało obszaru Polski. Pozostałością po tym okresie jest odbywająca się do dziś w lipcu pielgrzymka wodno – piesza na Odpust Św. Anny z Nadola do Żarnowca.
W latach 80-tych XX wieku na brzegu Jeziora Żarnowieckiego miała powstać pierwsza w Polsce Elektrownia Jądrowa Żarnowiec. Jednak w 1990r. po fali licznych protestów ekologów oraz mieszkańców regionu jej budowa została wstrzymana. Teren na którym znajdowała się kiedyś miejscowość Kartoszyno i na którym miała stanąć elektrownia jądrowa zarządzany jest obecnie przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną.
Inną ważną inwestycją zlokalizowaną nad Jeziorem Żarnowieckim jest największa w Polsce elektrownia szczytowo – pompowa o mocy 716 MW. W skład elektrowni wchodzą: sztuczny zbiornik górny elektrowni o powierzchni 122 ha mieszczący ponad 14 milionów m3 wody, 4 rurociągi derywacyjne o długości 1100 m każdy i średnicy dochodzącej do ponad 7 m, budynek siłowni elektrowni, kanał odpływowy oraz zbiornik dolny, który stanowi Jezioro Żarnowieckie.