Jarmarki bożonarodzeniowe

Pomorskie jarmarki bożonarodzeniowe

Grudzień to wyjątkowy czas, w którym przygotowujemy się do obchodów najważniejszego święta. To z jednej strony czas zadumy i refleksji, z drugiej zaś szalony wyścig z czasem, aby wszystko było perfekcyjnie przygotowane. Zbliżająca się Gwiazdka , oczekiwanie na pierwsze płatki śniegu, pędzące wysoko na niebie sanie Mikołaja… to wszystko jest nieprawdopodobne i magiczne, a żeby jeszcze lepiej poczuć klimat zimowych świąt wato odwiedzić jarmarki bożonarodzeniowe. To właśnie tam poczujemy ducha i magię zimowego świętowania. 

Wyjątkowe dekoracje ręcznie wykonane, urocze drobiazgi dla najbliższych, sznury światełek i niezapomniane zapachy lokalnej kuchni. To wszystko czeka na nas na jarmarkowych stoiskach. Coraz chętniej organizowane przez większe i mniejsze miasta, już na stałe wpisały się w Polską tradycję zimową. Choć pochodzą, tak jak tradycja ubierania choinki, od naszych zachodnich sąsiadów to bardzo szybko wpasowały się w świąteczne przygotowania. W końcu, gdzie jak nie wśród dziesiątków kolorowych kramów szukać oryginalnych drobiazgów na prezent i smakołyków na świąteczny stół.

Jarmark w Gdansku, fot. archiwum MTG www.bozonarodzeniowy.gda.pl

Jarmark w Gdańsku

Po raz kolejny w Gdańsku jarmark zagości na Targu Węglowym, gdzie wyjątkową atmosferę będą tworzyć oryginalne scenografie, zabawne postaci, jak również liczne atrakcje dla każdego. W tym roku gdański jarmark startuje już 23 listopada, a szczegółowy program można znaleźć na stronie bozonarodzeniowy.gda.pl. Tegoroczna edycja przyniesie wiele uśmiechów najmłodszym, do zabawy zachęcać ich będzie Łoś Lucek, pozytywnego zakręcenia doda karuzela z rumakami, a zabawne historyjki opowie oczywiście Święty Mikołaj, który na jarmarku zagości 6 grudnia.

Jarmark w Owidzu

Dziecięca wioska powstanie także w Owidzu, gdzie 1 grudnia Grodzisko zamieni się w krainę dziecięcych marzeń i Wioskę Świętego Mikołaja. Tego dnia elfia świta wraz z Mikołajem dołoży wszelkich starań, aby każdy gość poczuł się wyjątkowo i przeniósł w krainę baśni i marzeń. Dodatkowo będzie można zakupić niebanalne upominki dla całej rodziny wykonane przez ludzi z pasją i fantazją oraz pysznego jadła.

Jarmark w Owidzu, fot. Grodzisko Owidz

Jarmark w Chojnicach

Chojnice zawsze warto odwiedzić, ale w dniach 13-15 grudnia zamienią się w zaczarowane miasto, w którym na zabytkowym rynku królować będzie sztuka, wyroby ręczne i niepowtarzalne wyroby lokalne. To również czas w którym przy dźwiękach zimowych pieśni będzie można obejrzeć jasełka i bliżej poznać tradycje bożonarodzeniowe regionu.

Jarmark w Swołowie

Tuż przed Świętami, 21 i 22 grudnia koniecznie trzeba odwiedzić Krainę w Kratę – Swołowo. Tradycyjnie, jak co roku odbędzie się tu Msza z pieśniami adwentowymi, a Muzealna Zagroda w Swołowie zamieni się w miejsce gwarne i uroczyste. To właśnie tu, na kramach i drewnianych ławach zagoszczą tradycyjne potrawy regionu, stoiska z rękodziełem ludowym i ręcznie robione ozdoby świąteczne. Dodatkową atrakcja będzie prezentacja dawnych tradycji kolędniczych oraz zwierzyniec betlejemski. 

Skansen we Wdzydzach, fot. pomorskie.travel

Grudzień to także szczególny czas w Skansenie we Wdzydzach. Przygotowanie do wspólnej wieczerzy, strojenie choinki w chłopskiej chałupie, ludowa szopka oraz kolędowanie z gwiazdą, właśnie takie atrakcje przygotowali dla nas pracownicy skansenu. Wdzydze to również idealne miejsce na zapoznanie się z regionalnymi tradycjami i historiami, dowiedzenie się jak to kiedyś na Kaszubach i Kociewiu bywało, a także powrót do dawnych zwyczajów i tradycji dzięki organizowanym warsztatom i prelekcjom. Jeśli masz ochotę wykonać własnoręczne ozdoby choinkowe lub świąteczne ciasteczka koniecznie odwiedź Muzeum we Wdzydzach w grudniu. Szczegółowy plan wydarzeń na stronie Muzeum.

Skansen we Wdzydzach, fot. pomorskie.travel

Gastronomia


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/klient.dhosting.pl/intui/pomorskie-travel.intui.eu/public_html/wp-content/themes/pomorskie-travel/single.php on line 312

Warning: Attempt to read property "term_id" on null in /home/klient.dhosting.pl/intui/pomorskie-travel.intui.eu/public_html/wp-content/themes/pomorskie-travel/single.php on line 312

Ulubione

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji.

Klikając w ikonę serca dodasz pozycję do ulubionych.

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji

Odkryj

Gastronomia

Noclegi