Warning: Attempt to read property "post_title" on null in /home/klient.dhosting.pl/intui/pomorskie-travel.intui.eu/public_html/wp-content/themes/pomorskie-travel/single.php on line 21

Jarmark Św. Dominika w Gdańsku

Na początek trochę informacji organizacyjnych:

• Pobież tegoroczny informator dla odwiedzających
Gdzie pójść, Co zobaczyć podczas Jarmarku św. Dominika 2018
Informację o miejscach do parkowania, toaletach i punktach informacyjnych znajdziesz tutaj

Jak to drzewiej bywało…
Tradycja Jarmarku św. Dominika sięga roku 1260, kiedy to papież Aleksander IV zezwolił gdańskim Dominikanom na udzielanie studniowych odpustów w dniu święta ich założyciela. Z uroczystościami odpustowymi związano jarmark handlowy. Na sierpniowe Jarmarki do gdańskiego portu zawijało ponad 400 okrętów z najróżniejszymi dobrami. Pośród nich znajdowały się francuskie i hiszpańskie wina, jedwab, konfitury, przyprawy korzenne, cyna, angielskie sukna, bursztyn, czeskie szkło, toruńskie pierniki i rosyjskie futra. Zewsząd przybywali cyrkowcy, akrobaci, kuglarze i trupy aktorskie.

Uroczyste rozpoczęcie handlowania i dobrej zabawy oznajmiały w samo południe gdańskie dzwony. Początkowo Jarmark odbywał się na Placu Dominikańskim, ale gdy zaczął się rozwijać, przeniósł się w okolice dzisiejszych Wałów Jagiellońskich, ul. Długiej i nowych placów targowych, jak Drzewny, Sienny, Węglowy, Wąchany, Rybny, których nazwy pochodziły od towarów, jakimi na nich handlowano.

Przerwy i powroty
Jarmark św. Dominika odbywał się corocznie przez kilka następnych wieków, stając się ważnym świętem dla miasta. Dopiero II Wojna Światowa przerwała tę tradycję. Powrócono do niej w 1972 roku z inicjatywy popularnej popołudniówki „Wieczór Wybrzeża”. W latach 70. Jarmark był przede wszystkim imprezą handlową, umożliwiającą zakup poszukiwanych towarów. Współczesna formuła nawiązuje do średniowiecznej tradycji handlowania i dobrej zabawy, a specyfiką imprezy jest połączenie części handlowej – tej związanej z zakupami, zbieraniem pamiątek i kolekcjonowaniem – z rozrywkową.

Jarmark św. Dominika dziś
Obecnie wydarzenie jest jedną z największych atrakcji turystycznych letniego sezonu w Gdańsku – najstarszą i największą imprezą tego typu w Polsce i jedną z największych w Europie.

Siłą jarmarku jest jego niepowtarzalny klimat i osobliwa atmosfera. Starocie, antyki, wyroby artystyczne, rzemieślnicze i produkty regionalne prezentowane będą na 1000 kramach. Najwięcej niespodzianek znajdziemy z pewnością na pchlim targu. Tu królować będą przedmioty stare, rzadkie i ciekawe: srebra, platery, wyroby z cyny, mosiądzu, żyrandole, lampy bufetowe, samowary, barometry, kominkowe zegary, stare szyldy i monety, a nawet kufle rezerwistów z okresu I wojny światowej. Choć tak na dobrą sprawę, wszystkie te skarby w pełnej krasie objawią się dopiero, kiedy jarmark ruszy.

U artystów znajdziemy ręcznie malowane kupony jedwabiu, ręcznie szyte zabawki, ręcznie lepioną i toczoną na kole ceramikę i biżuterię najróżniejszej maści: ze srebra, bursztynu, miedzi, szkła, skóry, muszli, meteorytów, lnu, nici jedwabnych, filcu, lin żeglarskich i… siatki tytanowej.

I będzie czym zapełniać domowe spiżarnie. Od pomorskich specjałów, przez wędzone ryby z jezior mazurskich, tradycyjne półgęski, domowe konfitury, aż po litewskie wędliny, turecką melasę i węgierskie langosze (pieczone na oleju placki podawane z czosnkiem i śmietaną).

Aktualności i ciekawostki dotyczące Jarmarku św. Dominika dostępne sa również na stronie organizatora

Gastronomia


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/klient.dhosting.pl/intui/pomorskie-travel.intui.eu/public_html/wp-content/themes/pomorskie-travel/single.php on line 312

Warning: Attempt to read property "term_id" on null in /home/klient.dhosting.pl/intui/pomorskie-travel.intui.eu/public_html/wp-content/themes/pomorskie-travel/single.php on line 312

Ulubione

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji.

Klikając w ikonę serca dodasz pozycję do ulubionych.

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji

Odkryj

Gastronomia

Noclegi