Przed wyruszeniem w trasę warto zaopatrzyć się w dokładne mapy (najlepiej 1:50 000) i przewodniki turystyczne. Dobrze jest sprawdzić (strony internetowe, informacja turystyczna) aktualność przebiegu zaznaczonych na nich szlaków rowerowych. Planując etapy dzienne uwzględniać trzeba różne nawierzchnie oraz trudność podjazdów na poszczególnych odcinkach. Długość etapu, w zależności od naszego przygotowania i trudności trasy,
powinna wynosić od 40 do 80 kilometrów. Dłuższe dystanse sprawią, że będziemy pędzić na złamanie karku, aby za wszelką cenę dotrzeć do punktu końcowego, zamiast cieszyć się jazdą i krajobrazami oraz atrakcjami po drodze. Prędkość podróżna rowerzysty na wyprawie,
uwzględniająca średnią trudność trasy i umiarkowaną liczbę odpoczynków oraz przerw na posiłki (bez dłuższego zwiedzania atrakcji po drodze), zwykle nie przekracza 10 km/h.
Przygotuj swój rower i pozostałe wyposażenie
Sprawdzenie przerzutek, układu hamulcowego, amortyzatorów i oświetlenia to podstawa. Nie należy zapomnieć o zapasowych dętkach (najlepiej 2 szt.), kluczach do roweru i kluczach do opon oraz smarze do łańcucha. Oczywiście należy zabrać ze sobą również co najmniej jeden rodzaj zabezpieczenia roweru przed kradzieżą. W pakowaniu dodatkowego wyposażenia wskazany jest umiar. Ciężkie sakwy nie spowalniają nas mocno na równym asfalcie, ale już przy gorszej nawierzchni czy podjazdach mocno poczujemy ich ciężar. Zmniejszają one też znacznie manewrowość
roweru. Plecak (z wyjątkiem specjalnego plecaka-zbiornika na wodę) na rowerze sprawdza się znacznie gorzej niż wodoodporne sakwy dobrej marki.
Bezpieczeństwo przede wszystkim!
Przepisy prawa określają, jakie powinno być obowiązkowe wyposażenie roweru. Niezależnie od tego, to my sami powinniśmy dbać o bezpieczeństwo nasze i innych użytkowników dróg.
• Bezwzględnie należy zabrać ze sobą i używać kasku rowerowego;
• Rękawiczki też są bardzo przydatne i chronią dłonie przy upadku;
• Na drogach publicznych bardzo ważna jest kamizelka odblaskowa oraz inne odblaskowe elementy, które można umieścić na sakwach i innych częściach roweru oraz wyposażenia.
Znacząco podnoszą one nasze bezpieczeństwo na drodze;
• Sprawne przednie i tylne światło wraz z zapasowym kompletem baterii są również
bezwzględnie potrzebne;
• Jeżeli jedziemy z małymi dziećmi, mogą z nami podróżować w specjalnych fotelikach lub odpowiednio oznakowanych przyczepkach;
• W myśl przepisów drogowych, zwarta grupa rowerzystów poruszających się po drodze publicznej nie powinna przekraczać piętnastu osób.
Zadbaj o zdrowie i kondycję
Nawet najlepszy i najdroższy rower nie przyda się na nic, jeżeli posłuszeństwa odmówią mięśnie i ścięgna. Przed wyruszeniem na dłuższą wyprawę wskazany jest trening, polegający na pokonywaniu rowerem dystansu kilkunastu – kilkudziesięciu kilometrów przez co najmniej kilka dni po rząd. Pozwoli to przygotować organizm do zwiększonego i długotrwałego wysiłku, co zminimalizuje ryzyko kontuzji. Jest to szczególnie ważne na wiosnę, jeżeli nie jeździmy przez cały rok. Powinniśmy również pamiętać o unikaniu jazdy w upalne dni w godzinach największego nasłonecznienia, gdyż może się to skończyć udarem cieplnym. Jadąc rowerem, należy pamiętać o systematycznym uzupełnianiu płynów, najlepiej dobrze przyswajalnymi napojami izotonicznymi. Zapas napojów warto uzupełniać na bieżąco w sklepach na trasie.