Gniew – Wypoczynek w rytmie natury

W okolicy Gniewu do Wisły uchodzi Wierzyca, druga co do wielkości rzeka płynąca przez obszar gminy. Jej dzikie odcinki niczym górskie potoki z nieuregulowanym korytem są idealne dla amatorów ekstremalnych spływów kajakowych. Natomiast rodziny z dziećmi skusi możliwość wypoczynku w położonych pośród lasów gospodarstwach agroturystycznych z pyszną, regionalną kuchnią, nauką jazdy konnej oraz z terenem rekreacyjnym dla najmłodszych. Niezależnie od tego, jaką formę wypoczynku wybierzesz, pewne jest, że naładujesz się pozytywną energią, poznasz wiele, niezwykłych miejsc i zechcesz wrócić tu ponownie.

Najważniejsze szlaki turystyczne Ziemi Gniewskiej

Wiślana Trasa Rowerowa
Obfituje w piękne widoki na Dolinę Wisły. W okolicy Opalenia można zobaczyć oddany do użytku w 2012 r. most, który jest jednym z najdłuższych mostów typu extradosed na świecie i najdłuższym w Europie. W Tymawie zachwycają piękne wzniesienia i wąwozy, nazywane dawniej Alpami Tymawskimi. Gniew to przede wszystkim średniowieczny zamek pokrzyżacki, Pałac Marysieńki, największy na Pomorzu zespół zabytkowych kamienic oraz gotycki kościół pw. św. Mikołaja. W północnej części szlaku, w okolicy miejscowości Ciepłe i Polskie Gronowo, znajdują się trzy użytki ekologiczne, a także wczesnośredniowieczne grodzisko i cmentarzysko. W tym rejonie znajdziemy też ślady bytności Mennonitów – holenderskich osadników.

Szlak Grzymisława (rowerowy)
Trasa rowerowa Grzymisława – księcia świeckiego – rozpoczyna się w Tczewie, kończy w Nowem. Na ziemię gniewską wkracza w Gogolewie, zahacza o Gniew i polnymi drogami prowadzi do Piaseczna, gdzie znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pomorza i Matki Jedności oraz Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego.

Szlak Opaleński (pieszy)
Szlak Opaleński prowadzi z Opalenia lasem przez rezerwat Opalenie, wzdłuż strumyka Struga Młyńska, aż do kąpieliska nad jeziorem Rakowieckim w Małej Karczmie. W Pólku, na trasie szlaku powstała Izba Edukacji Ekologicznej. W pobliżu znajduje się rezerwat florystyczny Opalenie chroniący ciepłolubne gatunki roślin jak: groszek wielkoprzylistkowy, orlik pospolity i wawrzynek wilczełyko.

Szlak Rzeki Wierzycy (pieszy)
Prowadzi z Gniewu w kierunku Gętomia w gminie Morzeszczyn. Szlak należy do łatwych i przyjemnych – prowadzi polnymi i leśnymi drogami wzdłuż doliny Wierzycy, miejscami zbliżając się do rzeki.

 

W pobliżu

Gastronomia

Ulubione

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji.

Klikając w ikonę serca dodasz pozycję do ulubionych.

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji

Odkryj

Gastronomia

Noclegi