Warning: Attempt to read property "post_title" on null in /home/klient.dhosting.pl/intui/pomorskie-travel.intui.eu/public_html/wp-content/themes/pomorskie-travel/single.php on line 21

Łowiska

Gdzie na wędkowanie w Pomorskim?

Pomorskie łowiska, fot. pershing – stock.adobe.com

Choć cała północna Polska może uchodzić wśród wędkarzy za krainę obfitości, to jednak można w niej wyodrębnić zakątki szczególnie łaskawe dla pasjonatów łowienia ryb. Pomorskim eldorado jest pod tym względem Pojezierze Kaszubskie. Warto zwrócić też uwagę na ofertę łowiska specjalnego Zalew Mikorowski.

Nie ma przypadku w tym, że jedną z podstaw tutejszej tradycyjnej kuchni regionalnej są świeże ryby słodkowodne, przyrządzane na rozmaite sposoby. Kaszubskie akweny są niezwykle zróżnicowane pod względem wielkości i specyfiki – mamy tu do czynienia z jeziorami polodowcowymi, stawami i ciekami wodnymi. Przekłada się to na bogatą i różnorodną ichtiofaunę, na którą składają się m.in. płocie, okonie, liny, szczupaki, sandacze, leszcze i węgorze – łącznie 30 gatunków ryb, w tym wiele rzadkich i chronionych. Wśród najbardziej cenionych wymienić należy endemiczną odmianę troci, zwaną wdzydzką, występującą w jeziorze Wdzydze i rzekach Wdzie i Trzebiosze.

Wdzydze, wraz z jeziorami Radolne, Jelenie i Gołuń tworzą tzw. Krzyż Jezior Wdzydzkich, zwany również „Kaszubskim Morzem”. Łączna powierzchnia kompleksu to blisko 1,5 tys. hektarów. W powiecie kościerskich znajdziemy więcej łowisk gwarantujących obecność wielu gatunków ryb i wyśmienite warunki do wędkowania.

Łowiska pomorskie, fot.Kzenon – stock.adobe.com

► Łowisko Niedamowo

Łowisko Niedamowo usytuowane jest ok. 16 kilometrów od Kościerzyny, nad jeziorem Grubel. Powierzchnia akwenu to blisko 8 hektarów, a jego średnia głębokość wynosi 6 metrów. Blisko 20 proc. jeziora stanowi wypłycona zatoka o głębokości nie przekraczającej 2 metry, stanowiąca bezpieczne schronienie dla ryb takich jak karp, leszcz, lin, amur i płoć. Kto ma nieco szczęścia, może trafić również na tołpygę oraz spore okazy węgorza, z kolei wśród drapieżników dominuje szczupak i okoń. Łowisko dostępne jest również zimą, o ile grubość lodu zapewnia bezpieczne wędkowanie. Oprócz idealnych warunków do łowienia, Niedamowo oferuje również noclegi w drewnianych domkach.

Kontakt:

ul. Niedamowo 17, 83-423 Niedamowo

tel. + 48 694 493 310, + 48 694 493 315

email: maciejpiank@poczta.onet.pl

www.lowiskoniedamowo.home.pl

 

► Łowisko Karasiowo 

10 kilometrów od Kościerzyny, nieopodal trasy E20 w stronę Gdańska, znajduje się łowisko Karasiowo, które oferuje wędkarzom dwa stawy – jeden o powierzchni 2 hektarów z dziewięcioma wyspami oraz mały stawik z narybkiem, pełniący funkcję szkółki wędkarskiej dla dzieci. Głębokość większego waha się od 2 do 4,5 metra, a woda ma piękny ciemno–brunatny kolor, przez co roślinność denna występuje tu w małych ilościach. Najliczniejsze gatunki ryb to – zgodnie z nazwą łowiska – karaś złoty i srebrny, a także lin, płoć, okoń, szczupak oraz karp. Odpowiednio przygotowana linia brzegowa umożliwia swobodne łowienie z brzegu, także osobom niepełnosprawnym. Możliwe jest również wędkowanie z łodzi. Zimą, gdy grubość pokrywy lodowej na stawie jest odpowiednio bezpieczna, na wędkarzy czekają pięknie ubarwione okonie i płocie.

Kontakt:

tel. +48 608 422 934

email: karasiowo@karasiowo.pl

www.karasiowo.pl

 

► Łowisko Świniobudy

Łowisko Świniobudy, położone około 3 km od Kościerzyny, to cichy akwen pochodzenia polodowcowego o powierzchni 4 hektarów i głębokości 22 metrów, otoczony malowniczymi kaszubskimi krajobrazami. Dzięki wodzie utrzymanej w najwyższej klasie czystości w łowisku żyją liczne gatunki ryb spośród których najczęściej występujące to okoń, lin, płoć, szczupak, węgorz, sandacz, karaś, jesiotr oraz endemiczna dla tych wód troć wdzydzka. Jezioro jest regularnie zarybiane, a największe złowione tu okazy to 18-kilogramowy karp i 7-kilogramowy szczupak.

Kontakt:

tel. +48 601 057 249

e-mail: phu.fajtek@wp.pl

www.swiniobudy.pl

 

Łowisko w Grzybowskim Młynie

Wyjeżdżając z Kościerzyny w kierunku Wdzydz, po 8 kilometrach dotrzemy do łowiska specjalnego w Grzybowskim Młynie. Akwen o powierzchni blisko 3 hektarów dzierżawiony jest przez Zakłady Rybackie ,,Wdzydze’’, a jego średnia głębokość to 0,75 metra (maks. 1,5 m). Malownicze położenie zbiornika tworzą okoliczne wzgórza i pagórki, a także otaczający brzegi las wraz z pomniejszymi zaroślami. Łowisko przeznaczone jest głównie do wędkowania z brzegu. Wśród występujących tu gatunków ryb wyróżnić można karpia, amura, leszcza, lina, szczupaka, płoć i okonia. Preferowane są przynęty ogólnodostępne.

Kontakt:

tel. +48 58 686 12 77

e-mail: biuro@rybywdzydze.pl

www.zr-wdzydze.pl

Pomorskie łowiska, fot. smiltena – stock.adobe.com

Łowisko Stawiska 

Około 10 km od Kościerzyny, przy drodze wojewódzkiej nr 214 odnajdziemy łowisko Stawiska nad jeziorem lobeliowym Zakrzewie, charakteryzującym się przejrzystą wodą o kwaśnym odczynie, ubogą w biogeniczne substancje. Powierzchnia akwenu to 11 hektarów, a jego średnia głębokość wynosi 9 metrów (w najgłębszym miejscu 18 metrów). W rybostanie dominują takie gatunki, jak szczupak, leszcz, węgorz, sieja, amur oraz sum. Łowisko posiada dobry pieszy dostęp do linii brzegowej, a do dyspozycji miłośników wędkarstwa są dwa pomosty. Istnieje również możliwość wypożyczenia sprzętu pływackiego. Dostępny dla wędkarzy jest nocleg na terenie ośrodka „Stawiska”, gdzie wykupić można zezwolenia wędkarskie. Do dyspozycji gości jest nowoczesna infrastruktura z bezpłatnym parkingiem oraz nowe, drewniane domki, położone nad samym brzegiem jeziora.

Kontakt:

ul. Stawiska 41, 83-431 Stary Bukowiec

tel. +48 58 686 25 96

email: stawiska@gdanskafundacja.pl

www.gdanskafundacja.pl

► Łowisko Piaseczno

Łowisko Piaseczno w miejscowości Liniewo to jedyne w Polsce naturalne jezioro z tak licznym stadem dużych ryb łososiowatych. Występują tu również trzy gatunki pstrągów: potokowe, źródlane oraz najliczniejsze i najbardziej waleczne pstrągi tęczowe. Rekordowy okaz pstrąga tęczowego, złowiony na sztuczną muchę, miał długość 98 centymetrów oraz masę blisko 10 kilogramów. W rybostanie są także trocie i palie, szczupaki, okonie oraz sieje. Piaseczno jest wspaniałym poligonem doświadczalnym dla wszystkich miłośników połowu ryb przy użyciu przynęt sztucznych. Na terenie łowiska znajduje się ośrodek wędkarski Neptun, który oferuje możliwość noclegu – do dyspozycji gości jest dwuosobowy apartament i 6 komfortowo urządzonych pokoi, a także pięcioosobowy domek myśliwski położony kilkadziesiąt metrów od głównego budynku ośrodka. Dodatkową atrakcją jest ogród botaniczny, gromadzący wiele rzadkich roślin. W ośrodku wędkarskim funkcjonuje restauracja, w której menu znajdziemy m.in. dania z ryb słodkowodnych, przede wszystkim pochodzących z łowiska pstrągów, troci i jesiotrów.

Kontakt:

tel. 692 485 730

e-mail: natalia@lowisko-piaseczno.pl

www.lowisko-piaseczno.pl

 

Łowisko w Niesiołowicach

Pośród sosnowego lasu w połowie drogi między Sulęczynem a Stężycą odnaleźć można jedno z najpopularniejszych i najlepiej zarybionych łowisk jeziornych na Kaszubach – Niesiołowice. Polodowcowe jezioro Czarne o powierzchni 20 hektarów, jest głębokie średnio na 2-3 metry (maks. 8-10 m), a jego linia brzegowa – w całości dostępna dla wędkarzy – ma ok. 3,5 kilometra. Wśród występujących tu gatunków są karp, amur, sandacz, szczupak, karaś złocisty, węgorz, pstrąg, troć jeziorowa, leszcz, okoń, sum i lin.

Na gości łowiska czeka urokliwa Stanica Nad Kamiennymi Kręgami, usytuowana tuż na linii brzegowej jeziora Czarnego. Bezpośrednio z tarasu Stanicy schodzimy kamiennymi schodami na pomost do którego przycumowane są dla gości łodzie wędkarskie i pływający sprzęt rekreacyjny. Nazwa obiektu nawiązuje do położonego nieopodal (15 minut spacerem) cmentarzyska Gotów w Węsiorach, zwanego Kamiennymi Kręgami w Węsiorach.

Kontakt:

Niesiołowice 68A, 83-320 Sulęczyno

tel. + 48 58 685 37 10, + 48 604 293 740

e-mail: niesiolowice@wp.pl

www.niesiolowice.com

 

Gastronomia


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/klient.dhosting.pl/intui/pomorskie-travel.intui.eu/public_html/wp-content/themes/pomorskie-travel/single.php on line 312

Warning: Attempt to read property "term_id" on null in /home/klient.dhosting.pl/intui/pomorskie-travel.intui.eu/public_html/wp-content/themes/pomorskie-travel/single.php on line 312

Ulubione

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji.

Klikając w ikonę serca dodasz pozycję do ulubionych.

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji

Odkryj

Gastronomia

Noclegi