Kto gościł na Balu Starych Kawalerów? Jak wyglądało życie w Chińskiej Dzielnicy? Kim była madame Kosmiczne Promienie? Czy „Titanic” zatonął w Gotenhafen? Kto naprawdę gościł u „Maxima” w Gdyni? Na te i wiele innych pytań będzie można znaleźć odpowiedź podczas spotkań Aleksandrą Tarkowską. Polonistka z pasji i wykształcenia, licencjonowana przewodniczka po Trójmieście jest także autorką poczytnych książek m.in. „Gdynia między wojnami”, „Gdynia. Księga miejsca” i najnowszej „Sekrety Gdyni”.
Tematyka spotkań:
27.02.2016, sobota, g.11.00 Niezwykli ludzie – Madame Kosmiczne Promienie, Śmierć generała Orlicz-Dreszera, „Rozkoszna podróż” Gombrowicza, Franciszek Walicki – narodziny polskiego rocka
05.03.2016, sobota, g.11.00 Wydarzenia bez precedensu – Powrót wieszcza, Katastrofa z eksplozją w tle, Pocztowy przekręt, Kiepura w Gdyni!
19.03. 2016, sobota, g.11.00 Tajemniczo i sentymentalnie – Prywatny schron hrabiny, Tajemnice Kurhausu, „Titanic” w Gotenhafen, Oksywska bliza
Wszystkie wykłady odbędą się w Miejskiej Informacji Turystycznej (ul. 10 Lutego 24, parter). Wstęp wolny!
Aleksandra Tarkowska – polonistka z pasji i wykształcenia, licencjonowana przewodniczka po Trójmieście, kocha życie i uwielbia je smakować. Twórczość jest dla niej azylem, zaczarowaną przestrzenią wolności i sposobem wyrażania siebie. Autorka tomiku ” Dolina młynów” / Łódź 2007/, licznych publikacji w poetyckich antologiach, w tym w znakomitej antologii poezji”Leśniczówka Pranie. Antologia wierszy”./2006/. Laureatka głównej nagrody w kategorii prozy w konkursie literackim „Gniewińskie Pióro” za cykl opowiadań „Młyn nad rzeką”, czerwiec 2006. W 2009 roku napisała „Gdynię między wojnami”, książkę o narodzinach i życiu miasta, będącego cudem i dumą II Rzeczypospolitej. W 2010 roku ukazał się „Gdańsk między wojnami”, a w 2011 roku „Sopot między wojnami” – niezwykłą trylogię z serii „Magiczne czasy magicznych miast” wydał Dom Wydawniczy Księży Młyn z Łodzi. W 2011 roku autorka otrzymała stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka dla twórców kultury. W 2014 roku na półki księgarskie trafiła kolejna książka – „Gdynia. Księga miejsca” /Dom Wydawniczy Księży Młyn/. Album ten jest pilotem serii „Księga miejsca”, rodzajem miłej pamiątki z miasta, ukazuje Gdynię piękną, dynamiczną, nowoczesną, a jednocześnie przywiązaną do swojej historii i tradycji. Najnowsza książka „Sekrety Gdyni’ obejmuje 39 tajemniczych gdyńskich historii ilustrowanych unikatowymi fotografiami.