Gdańsk jako miasto portowe od początku istnienia, swoją potęgę zawdzięcza bliskości Morza Bałtyckiego. Z powodu swojego bogactwa oraz znaczenia stał się bardzo kluczowym członkiem Hanzy – stowarzyszenia miast portowych, które miało ogromne wpływ na gospodarkę morską Europy.
Złotym wiekiem w historii Gdańska był wiek XVI i początek XVII, kiedy to był najbogatszym miastem Rzeczypospolitej i jednym z najbogatszych w Europie. Gospodarze miasta korzystając z możliwości finansowych mogli podjąć się upiększaniu ulic, domów oraz kościołów. Jedną z bardziej reprezentacyjnych ulic Głównego Miasta jest ulica Długa przechodząca w Długi Targ zwana również Traktem Królewskim. Po obu stronach kończy się ona specjalnie udekorowanymi bramami: Zieloną i Złotą. Przy tej ulicy znajdują się najważniejsze budynki dawnego Gdańska: Ratusz Głównego Miasta oraz Dwór Artusa. W odległości krótkiego spaceru od Traktu Królewskiego znajdują się charakterystyczne zabytki miasta: Wielka Zbrojownia, Żuraw oraz Kościół Mariacki, która jest największym kościołem ceglanym na świecie.
Dynamiczny rozwój miasta został zahamowany przez wojny, które toczyły się w Polsce w XVI i XVII wieku i przyczyniły się do upadku kraju oraz miasta. Gdańsk stając się jednym z miast pruskich, stracił swoje znaczenie. Przed II wojną światową był Wolnym Miastem, co miało pomóc w rozładowaniu narastających konfliktów między mieszkańcami pochodzenia polskiego i niemieckiego. 1 września 1939 miasto było świadkiem wybuchu II wojny światowej. W wyniku działań zbrojnych pod koniec wojny miasto dotkliwie ucierpiało. Śródmieście Gdańska w tym najcenniejszy obszar Głównego Miasta zostało zniszczone w 90%.
Po wojnie zaczął się żmudny proces odbudowywania Gdańska. Nakładami wielu sił udało się odbudować i odrestaurować najważniejsze zabytki. W tym czasie w Polsce panował ustrój komunistyczny. To właśnie w miastach portowych szczególnie w Gdańsku i Gdyni rozpoczęły się strajki przeciwko władzy ludowej. W grudniu 1970 roku wybuchły zamieszki, w których straciło życie kilkunastu mieszkańców Gdańska. Dziesięć lat później w sierpniu 1980 roku w stoczni gdańskiej powstała Solidarność, na której czele stanął Lech Wałęsa – przyszły laureat nagrody Nobla oraz prezydent Polski. Niebawem podpisane zostały też słynne Porozumienia Sierpniowe, dzięki którym Solidarność została zalegalizowana. Wprowadzenie stanu wojennego nie powstrzymało Solidarności. W 1989 roku odbył się Okrągły Stół, a w roku następnym w demokratycznych wyborach opozycja odniosła ogromne zwycięstwo.
Obecnie Gdańsk jest jednym z głównych miast Polski, rozwija się dynamicznie, jednocześnie pamiętając o swojej przeszłości. Gdańsk jest miejscem dla tych, którzy chcą poczuć historię tego miejsca; dla tych, którzy pragną zobaczyć perspektywy na przyszłość; dla tych lubią spędzać wakacje w mieście oraz dla tych, którzy wolą poleżeć na plaży.