Warning: Attempt to read property "post_title" on null in /home/klient.dhosting.pl/intui/pomorskie-travel.intui.eu/public_html/wp-content/themes/pomorskie-travel/single.php on line 21

Gdańsk i nie tylko… z kajaka

Omiń tłumy turystów i zapuść żurawia
Przez centrum Gdańska, szczególnie w letnich miesiącach, każdego dnia przewijają się tłumy turystów. Kajaki to świetna alternatywa nie tylko na ominięcie zatłoczonych uliczek, ale także obejrzenie znanych zabytków z nowej perspektywy. Można na przykład obejrzeć Żurawia od strony wody. Czy wiecie, że nad jedną z bram na Długim Pobrzeżu umieszczony jest wyjątkowy i bardzo stary herb Gdańska? Chodzi o pochodzącą z XV wieku Bramę Chlebnicką – najstarszą z trzech zachowanych późnogotyckich bram wodnych. Na herbie Gdańska widocznym od strony Motławy nie ma jeszcze dodanej w 1457 roku korony. Te i wiele innych ciekawostek możecie odkryć podczas wycieczki kajakowej dookoła Gdańska.

Przybij piątkę Sołdkowi
SS Sołdek to pierwszy oddany do eksploatacji statek pełnomorski. Zwodowanie statku odbyło się w 1948 r. Jednostka miała nosić nazwisko przodującego stoczniowca, którym został traser Stanisław Sołdek. Obecnie statek pełni funkcję muzeum. Możemy podpłynąć bliżej i zobaczyć na burtach wyjątkową, niestosowaną już obecnie spawano-nitowaną konstrukcję statku, w której zakuto 300 tysięcy nitów. Przepływanie kajakiem obok tego olbrzyma zawsze robi niesamowite wrażenie, które potęgujemy odbijając naszą małą, mokrą kajakarską dłoń na jego gigantycznym kadłubie.

Zobacz z bliska bazę Petrobaltic
Przepływamy Martwą Wisłą tuż przy bazie Petrobalticu, obok zacumowanych kutrów i holowników, aż do Mostu Siennickiego. Jeżeli mamy szczęście możemy zobaczyć z bliska wielozadaniowy statek badawczy ST.BARBARA, który często jest zacumowany w bazie. Wykorzystywany jest głównie do realizacji badań hydrograficznych, geofizycznych, geotechnicznych oraz geologiczno-inżynierskich związanych z zagospodarowaniem złóż węglowodorów jak również utrzymaniem infrastruktury wydobywczej na Morzu Bałtyckim. Uwierzcie nam, robi wrażenie!

Odkryj Gdańsk na nowo
Być może jesteś z Gdańska lub okolic. Możliwe, że znasz dobrze miasto, jego niesamowite uliczki i zabytki. Na spływie kajakowym z przewodnikiem masz niepowtarzalną okazję by usłyszeć historie Gdańska od strony wody. Przepływająca przez miasto Motława od niepamiętnych czasów pełniła bardzo ważną funkcję. Od średniowiecza właśnie na Motławie znajdował się port morski. Dawało to miastu znaczną przewagę i uczyniło je centrum polskiego handlu morskiego. Chcecie dowiedzieć się więcej? Wybierzcie się na kajaki!

Przygoda dla każdego
Nieważne ile masz lat – zwiedzanie Gdańska kajakiem to świetna przygoda dla każdego! Trasy mają niecałe 10 kilometrów. Ich pokonanie rekreacyjnym tempem zajmie Wam nie więcej niż 3 godziny. To świetny pomysł na rodzinny weekend, także z dziećmi. Te starsze powyżej 8-9 lat chętnie zajmują miejsce z przodu kajaka i próbują swoich sił w wiosłowaniu. Młodsze dzieci zajmują miejsce między opiekunami jako trzecia osoba w kajaku, a na drogę dostają mapę, na której mogą śledzić gdzie aktualnie się znajdujemy. Jeżeli nie masz nikogo znajomego – nie szkodzi! Masz świetną okazję poznać ciekawych ludzi o podobnych zainteresowaniach i znaleźć kogoś do kajakowej pary, kto także jej nie ma.

Bezpieczeństwo
Trasa w kilku miejscach prowadzi przez szlaki wodne, gdzie poruszają się także większe jednostki, takie jak tramwaje wodne. Pamiętajmy, że korzystamy tych szlaków gościnnie i jako najmniejsze jednostki na wodzie powinniśmy ustępować pierwszeństwa.

Jak zacząć?
Wystarczy zajrzeć na ul. Kamienna Grobla 2, wypożyczyć sprzęt w „Gdańsk z kajaka”… a potem już tylko wiosłować.

Po drodze można zobaczyć m.in.:

  • Starą Motławę, Wyspę Spichrzów, Basztę Kotwiczników, Bramę Krowią, Zielony Most, Bramę Zieloną
  • Długie Pobrzeże z Żurawiem i Bramą Mariacką
  • Ołowiankę: Sołdek, Centralne Muzeum Morskie, Filharmonia Bałtycka
  • Targ Rybny i Basztę Łabędź
  • Polski Hak z rozwidleniem Martwej Wisły na Kanał Kaszubski i część stoczniową
  • Widok na tereny stoczniowe i Wyspę Ostrów
  • Most Siennicki i Opływ Motławy
  • Dawna fosa otaczająca niegdyś wały miejskie i bastiony
  • Pozostałości Reduty Wilk, widok na Bastion Żubr

Zobacz więcej, czyli wszystko o turystyce kajakowej w Pomorskim

Fot. mat. wypożyczalni Gdańsk z kajaka

Gastronomia


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/klient.dhosting.pl/intui/pomorskie-travel.intui.eu/public_html/wp-content/themes/pomorskie-travel/single.php on line 312

Warning: Attempt to read property "term_id" on null in /home/klient.dhosting.pl/intui/pomorskie-travel.intui.eu/public_html/wp-content/themes/pomorskie-travel/single.php on line 312

Ulubione

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji.

Klikając w ikonę serca dodasz pozycję do ulubionych.

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji

Odkryj

Gastronomia

Noclegi