Warning: Attempt to read property "post_title" on null in /home/klient.dhosting.pl/intui/pomorskie-travel.intui.eu/public_html/wp-content/themes/pomorskie-travel/single.php on line 21

Gdańsk – Główne Miasto

O bogactwie dawnego Gdańska świadczą wybitne dzieła architektury takie jak: Ratusz Głównego Miasta, Kościół NMP, Dwór Artusa czy Złota Brama. Dziś Główne Miasto przyciąga rzesze turystów, chcących poczuć magię tego miasta.

To, co zwykle we wielu zabytkowych miastach Polski nazywa się Starówką, w Gdańsku jest Głównym Miastem. Jest to chyba jedyny przypadek na świecie, gdzie Stare Miasto nie jest utożsamiane z potoczną Starówką. Stare Miasto to ta cześć gdzie znajduje się m.in. Kościół św. Katarzyny, Wielki Młyn czy Galeria Handlowa Madison. Natomiast Główne Miasto to rejon ul. Długiej, Długiego Targu i okolic.

Najważniejszą osią komunikacyjną tej części miasta jest ciąg ul. Długiej i Długiego Targu. Od wieków to reprezentacyjny trakt Gdańska. Tutaj mieszkali najbogatsi mieszczanie w swoich okazałych kamienicach. Tędy też wjeżdżali do miasta wraz ze swym orszakiem polscy królowie. Najważniejszą budowlą Drogi Królewskiej jest renesansowy Ratusz Głównego Miasta , z górującą nad całym miastem wieżą liczącą 80m. Długi Targ stanowi salon miasta, przy którym wznosi się okazały Dwór Artusa oraz jedna z wizytówek Gdańska – fontanna Neptuna, a także zamykająca całość manierystyczna Brama Zielona, przez którą wchodzimy na teren dawnego gdańskiego portu na Motławie. Wzdłuż rzeki wiedzie Długie Pobrzeże i Rybackie Pobrzeże, które tworzą spacerową promenadę z licznymi restauracjami i kawiarniami o wyjątkowym klimacie dawnego portowego miasta.

Siatka ulic Głównego Miasta przypomina szachownicę, wszystkie ulice przecinają się ze sobą pod kątem prostym. Pozostałe główne ulice położone równolegle do Drogi Królewskiej wiodą ku Motławie i zakończone są średniowiecznymi bramami wodnymi. Najpiękniejszą z nich jest słynna ul. Mariacka z charakterystycznymi przedprożami i galeriami bursztynu, uważana za jedną z najurokliwszych w Europie. Funkcję deptaku pełnego turystów i licznych ogródków gastronomicznych w sezonie letnim przybiera ul. Piwna stając się po Długiej i Długim Targu najważniejszą arterią Głównego Miasta. Otwiera ją okazała, manierystyczna fasada Wielkiej Zbrojowni, zaś zamyka potężna wieża Bazyliki Mariackiej – największego ceglanego kościoła na świecie. Nieco bardziej kameralny charakter ma ul. Św. Ducha, przy której wznosi się barokowa Kaplica Królewska oraz ul. Świętojańska, z dwoma gotyckimi kościołami: św. Mikołaja oraz św. Jana. Nieco zapomniana (choć niesłusznie) jest ul. Ogarna, zakończona gotycką Bramą Krowią. Miejscem licznych koncertów i imprez kulturalnych jest natomiast Targ Węglowy, nad którym góruje Wieża Więzienna z Katownią. W bliskim sąsiedztwie wznosi się Brama Wyżynna stanowiąca monumentalne otwarcie Drogi Królewskiej. Dziś mieści się tu nowoczesne Centrum Informacji Turystycznej Województwa Pomorskiego.

W pobliżu

Ulubione

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji.

Klikając w ikonę serca dodasz pozycję do ulubionych.

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji

Odkryj

Gastronomia

Noclegi