Głównym założeniem Cittaslow jest zachowanie zrównoważonego rozwoju i poprawa jakości życia mieszkańców niewielkich miast. Stowarzyszone miasta dbają o poprawę jakości życia poprzez tworzenie odpowiedniej infrastruktury miejskiej oraz miejsc wypoczynku i rekreacji, otaczając opieką zabytki, troszcząc się o ochronę środowiska oraz pielęgnując lokalną wytwórczość i kuchnię. Cittaslow nie wyklucza także dynamiki i aktywności przekształceń społeczno-gospodarczych o czym świadczy czerpanie z nowoczesnych technologii i nowatorskich sposobów organizacji miasta, tak aby spokojne tempo życia nie stało w sprzeczności z ciągłym i przemyślanym rozwojem.
Miasteczka Cittaslow to miejsca, gdzie udaje się znaleźć czas by zatrzymać się i poczuć smak oraz zapach chwili, zauważyć otaczające nas kolory i obrazy. To miejsca, gdzie działania człowieka współgrają z rytmem przyrody, a inwestycje przygotowywane są w zgodzie z potrzebami ludzi i natury. Miasteczka Cittaslow to w końcu miejsca, gdzie promuje się produkty regionalne, dba o rzemiosło i rękodzieło, miejsca gdzie po prostu żyje się spokojnie i dobrze. Nic nie stoi na przeszkodzie by jednocześnie być miasteczkiem Cittaslow oraz częścią metropolii, czego przykładem jest Nowy Dwór Gdański.
„Mieszkaj, inwestuj, zwiedzaj” to trzy słowa, które idealnie oddają specyfikę tego miasta. Miejsce spokojne, gdzie żyje się dobrze. Nowy Dwór Gdański to pierwsze w województwie pomorskim miasto należące do Międzynarodowego Stowarzyszenia Miast Dobrego Życia Cittaslow, którego symbolem jest pomarańczowy ślimak. Miasto zlokalizowane w pobliżu metropolii trójmiejskiej, z bardzo dogodnym połączeniem transportowym, bezpośrednio usytuowane przy węźle komunikacyjnym trasy krajowej S7, z licznymi terenami inwestycyjnymi możliwymi do zagospodarowania w zgodzie z równoważonym rozwojem. Wreszcie miasto bogate w dziedzictwo kulturowe oferujące liczne skarby historii, jak domy podcieniowe czy zabytkowe kościoły oraz duże możliwości aktywnego wypoczynku na wodzie czy rowerze. W trakcie takich wydarzeń jak chociażby Festiwal Małych Form Ulicznych Hybzio, Warsztaty serowarskie, tłoczenia soku jabłkowego oraz pieczenia chleba, Fesiwal latawców, Wyścigi rowerowe dla dzieci i młodzieży, wielopokoleniowe eventy kulinarne można w naszym mieście doświadczyć iż dbamy i promujemy rodzinną formę spędzania wolnego czasu, niezwykle cenimy sobie miejscowych artystów, rzemieślników oraz regionalne, żuławskie smaki. Gdy mowa o żuławskich smakach nie sposób nie wspomnieć o słynnym żuławskim serze Warderkäse, który dzięki zapałowi, skrupulatności w poszukiwaniach oryginalnej receptury i umiejętnościom kulinarnym członków Klubu Nowodworskiego znów powrócił do produkcji. Gdy z kolei mowa o żuławskim serze, należy wspomnieć także o innym żuławskim mieście, Nowym Stawie, które obecnie jest miastem pretendującym do wstąpienia do ruchu Cittaslow i przechodzi przez proces certyfikacyjny. Jak widać idea Cittaslow pasuje nie tylko do miast, ale i regionów.
Na Żuławach, w Nowym Dworze Gdańskim, podobnie jak w pozostałych miastach Cittaslow, dobrze czuje się mieszkaniec, inwestor oraz turysta, stąd nie pozostaje nic innego, jak tylko być Cittaslow!