Warning: Attempt to read property "post_title" on null in /home/klient.dhosting.pl/intui/pomorskie-travel.intui.eu/public_html/wp-content/themes/pomorskie-travel/single.php on line 21

Ciekawostki przyrodnicze Wyspy Sobieszewskiej

Ciekawostki przyrodnicze zachodniej części Wyspy Sobieszewskiej

Zachodnia część Wyspy Sobieszewskiej kryje w sobie przyrodniczą perełkę – Rezerwat przyrody „Ptasi Raj”. Trasa naszej dziesięciokilometrowej wędrówki pozwala zapoznać się zarówno z wiodącą tędy ścieżką dydaktyczną, jak również kameralną plażą zdecydowanie oddaloną od lokalnych ośrodków wypoczynkowych i osady Górek Wschodnich.

Marszruta w większości wiedzie ubitymi drogami gruntowymi i leśnymi duktami pozbawionymi znacznych wzniesień.  Dla urozmaicenia wędrówki pokonujemy także drewnianą kładkę wiodącą nad torfowiskiem oraz obserwujemy rezerwat z dwóch platform widokowych. Pierwsza z nich znajduje się nad jeziorem Karaś, druga nad akwenem o takiej samej nazwie co rezerwat – Ptasi Raj. Na niektórych odcinkach ścieżka dydaktyczna jest wąska, co z pewnością utrudnia przejście np.: z dziecięcym wózkiem terenowym. Gdzieniegdzie na trasie występuje także  grząski piach, ale taki już urok Wyspy Sobieszewskiej.

Rezerwat Ptasi Raj na Wyspie Sobieszewskiej, fot. pomorskie.travel

W pierwszej części wędrówki nasza trasa skupia się przede wszystkim na przystankach i opisanych tablicach szlaku ornitologicznego. Dowiedzieć się z nich można jakie występują tu ptaki, czym się żywią, które z nich zimują czy odlatują do ciepłych krajów. W okresie wiosennym i letnim, z platform widokowych, które znajdują się na trasie zaobserwować można nawet kilkanaście tysięcy ptaków jednocześnie, a to widok naprawdę zapierający dech w piersiach.

Podglądaj z nami świat dzikiej przyrody

W drugiej części wędrówki poznajemy kameralną, niemalże dziką plażę oraz malowniczy las, w większości iglasty. Spacerując, co jakiś czas napotykamy także na oznakowania lokalnych szlaków turystycznych. Oprócz wspomnianej wcześniej ornitologicznej ścieżki dydaktycznej, przemierza tędy oznakowany kolorem zielonym szlak pieszy oraz niebieski szlak rowerowy im. Wincentego Pola.

Zachód słońca na Wyspie Sobieszewskiej, fot. pomorskie.travel

Czas przebycia trasy wraz z postojami zajmie minimum:  2,5 godziny

Jeśli wędrówkę połączymy z wypoczynkiem na plaży i konsumpcją w lokalnej restauracji, warto przeznaczyć na to pół dnia.

Dystans trasy: 10 km

Komunikacja:

Trasę wędrówki rozpoczynamy i kończymy w Gdańsku: Górki Wschodnie, koniec ul. Nadwiślańskiej.
-Można dotrzeć tu samochodem, a bezpłatny parking znajduje się na końcu ulicy.
-Można dojechać także autobusem miejskim linii 186, który odjeżdża z centrum Gdańska.

Lokalna gastronomia:

W Górkach Wschodnich, na końcu ul. Nadwiślańskiej znajduje się polecana restauracja, która czynna jest przez cały rok. Przystań Ptasi Raj, o której mowa, w weekendy i w sezonie letnim cieszy się ogromną popularnością szczególnie jeśli chodzi o dania rybne.

Opisany ślad GPS:
https://www.traseo.pl/trasa/ciekawostki-przyrodnicze-zachodniej-czesci-wyspy-sobieszewskiej

Ścieżka przez rezerwat Ptasi Raj, fot. pomorskie.travel

Gastronomia


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/klient.dhosting.pl/intui/pomorskie-travel.intui.eu/public_html/wp-content/themes/pomorskie-travel/single.php on line 312

Warning: Attempt to read property "term_id" on null in /home/klient.dhosting.pl/intui/pomorskie-travel.intui.eu/public_html/wp-content/themes/pomorskie-travel/single.php on line 312

Ulubione

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji.

Klikając w ikonę serca dodasz pozycję do ulubionych.

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji

Odkryj

Gastronomia

Noclegi