Mierzeja Helska, zwana inaczej Półwyspem Helskim lub potocznie Helem to liczący sobie 35 kilometrów pas piaszczystych ziem w kształcie kosy i oddzielający Zatokę Pucką od otwartego morza. Obszar Półwyspu szczególnie w swojej północnej, najszerszej części porośnięty jest roślinnością i lasami. Na cyplu Mierzei jest miasteczko Hel – najdalej na północ wysunięta miejscowość Polski. To również jedna z najstarszych miejscowości Pomorza i jedyne miasto, które otoczone jest z trzech stron wodą.
Gdzie spędzić urlop na Helu z rodziną?
Wypoczynek na Helu kojarzy się głównie z pięknymi piaszczystymi plażami, kąpielami morskimi i wygrzewaniem się w ciepłym słońcu. Jest tu jednak również sporo atrakcji dla tych, którzy chcą aktywnie spędzić swój urlop z rodziną. Pomorzanie to wspaniali i niezwykle pomysłowi ludzie, którzy są przyjaźnie nastawieni do odwiedzających ich tereny gości i chętnie witają u siebie całe, wypoczywające wraz z dziećmi rodziny. Wiele ze znajdujących się na terenach półwyspu hoteli i pensjonatów podporządkowuje swoją ofertę dla rodzin, tworząc na zajmowanych przez siebie terenach bezpieczne miejsca zabaw dla najmłodszych gości i dostosowując swoje hotelowe przestrzenie do ich obecności. Prorodzinne nastawienie organizatorów letniego wypoczynku wiąże się także, ze stwarzaniem odpowiednich dla dzieci atrakcji turystycznych na całym Półwyspie Helskim.
Sporty wodne na Zatoce Puckiej, fot. pomorskie.travel, M.Ochocki
Sporty wodne na Półwyspie Helskim
Dzieci to prawdziwy żywioł, któremu należy dostarczyć atrakcji, pomagających wyładować nagromadzoną energię, a jej wykorzystywanie powinno się łączyć z korzyścią dla ich rozwoju. Wakacje na Helu mogą być ku temu wspaniałą okazją. Pasjonaci uprawiania wszelkiego rodzaju sportów wodnych znajdą tutaj doskonałe warunki do windsurfingu, kit surfingu, żeglarstwa czy wędkarskich wypraw. Coraz częściej pojawiają się tu również szkółki propagujące wśród dzieci taki rodzaj aktywnego wypoczynku i dostosowujące program nauczania do niewielkiego wzrostu i siły podopiecznych.
Fokarium – helska atrakcja dla dzieci
Nasze dzieci są również ciekawe otaczającego je świata i chętnie uczestniczą w wycieczkach, które pozwalają im na poznawanie życia zwierząt. Na terenach Helu istnieje Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Głównym zadaniem placówki są morskie i przybrzeżne prace badawcze oraz działania skierowane ku ochronie i odtworzeniu populacji foki szarej w wodach południowego Bałtyku.
Mieszkańcy fokarium czekają na odwiedzających, fot. pomorskie.travel, M.Ochocki
Na przestrzeni lat działalności Stacji do istniejących tu basenów trafiły foki, które z powodu niekorzystnych dla siebie warunków uległy wypadkom i nie miały szans na samodzielne przeżycie. Stworzone w ten sposób Fokarium zajęło się obserwacją i rehabilitacją osłabionych stworzeń i ratowaniem ich życia. Praca z fokami i ich karmienie wzbudzała ogromne zainteresowanie przyjeżdżających tu turystów. Dlatego zadecydowano o organizacji foczych pokazów, są to treningi medyczne podczas którego spawdzany jest stan zdrowia fok, jak również prezentacja umiejętności. W istniejących na Stacji basenach Fokarium mieszka obecnie pięć fok, które chętnie odwiedzane są przez dzieci. Na terenie Fokarium zorganizowano również wystawę „Ssaki naszego morza”, która opisuje występujące w morzu zwierzęta.
Wycieczki koleją i rowerowe eskapady
Naturalne ukształtowanie terenu, malownicze drogi i tworzone przez mieszkańców ścieżki sprzyjają eskapadom rowerowym i wycieczkom po ciekawych przyrodniczo i etnograficznie terenach.
Szlaki rowerowe na Kaszubach Północnych, fot. pomorskie.travel
Urządzając rowerowe wyprawy lub jadąc biegnącą wzdłuż brzegów koleją odwiedzić można wszystkie niezwykle urokliwe nadmorskie miejscowości i zielone tereny rezerwatów przyrodniczych. W pobliskiej Juracie usytuowana jest rezydencja Prezydenta RP, pełniąca rolę centrum rekreacyjno-konferencyjnego.
Co jeszcze pokazać dzieciom na Helu?
Deptaki i kładki spacerowe zbudowane wzdłuż wydmowych terenów zachęcają do pieszych wycieczek. Przy pomocy takiego sposobu zwiedzania odwiedzić można z dziećmi ulicę Wiejską z zachowanymi tam chatami rybackimi. W sezonie letnim można też wejść na górującą nad miasteczkiem 41,5 metrową, ośmiokątną, zwężającą się ku górze latarnię morską z czerwonej licowanej cegły.
Kładka spacerowo – rowerowa na Cyplu Helskim, fot. pomorskie.travel, M.Ochocki
W dawnym kościele ewangelickim mieści się Muzeum Rybołówstwa. Obejrzeć tam można stare łodzie i kutry rybackie oraz poznać tajemnice dawnego, rybackiego życia. Miłośników historii i militariów zainteresuje na pewno Muzeum Obrony Wybrzeża i pozostałości fortyfikacji obronnych Półwyspu Helskiego. Piesze wyprawy zaprowadzić nas mogą do portu rybackiego, który jest bazą dla cumujących tu statków białej floty i kutrów rybackich. Na terenie przylegającym do portu stoi budynek zaplecza socjalnego basenu jachtowego i informacja turystyczna.
Wakacyjne morskie rejsy turystyczne
W sezonie turystycznym można pokusić się o rejs drogą morską, który na pewno będzie niezapomnianą atrakcją dla dzieci przebywających tu na wakacjach. Między Trójmiastem i dwoma miejscowościami półwyspu – Helem i Jastarnią kursuje bowiem tramwaj wodny.
Rodzinne wakacje z dziećmi na Helu to przepiękna przyroda, urokliwe miejscowości, niezwykła dawna i obecna kultura rybacka, niezwykłe krajobrazy i moc atrakcji, które zapewnią dzieciom niezapomniane wrażenia wspaniałej przygody.
Tramwaj wodny w helskim porcie, fot. M.Michalska