Warning: Attempt to read property "post_title" on null in /home/klient.dhosting.pl/intui/pomorskie-travel.intui.eu/public_html/wp-content/themes/pomorskie-travel/single.php on line 21

A gdyby tak wejść w inne przestrzenie? Gdański Szlak Wodociągowy (GSW) – przestrzenie zmysłów

Gdański Szlak Wodociągów


Gdański Szlak Wodociągów, wnętrze Zbiornika Stara Orunia, fot. GIWK

Gdański Szlak Wodociągów, nowość wśród gdańskich atrakcji turystycznych, został uruchomiony w 2018 roku. Szlak tworzą trzy obiekty, miejsca silnie oddziałujące na różne zmysły człowieka. W budowlach można nasycić wzrok i słuch wyjątkowymi, zapadającymi w pamięć doznaniami.

Zbiornik Wody Stara Orunia (ZWSO)

Budowla z 1869 roku obchodzi w tym roku swoje 150-lecie. Od wielu lat jest to miejsce zimowania największej na Pomorzu kolonii nietoperzy. Wiosenny termin udostępnienia zbiornika zwiedzającym jest zawsze zależny od tego, czy zakończył się już czas zimowej hibernacji tych ssaków. Znalezioną na Orunii tzw. kapsułę czasu – historyczny list, pozostawiony najprawdopodobniej przez budowniczych obiektu, można oglądać na wystawie w Zbiorniku Wody Stary Sobieski.


Widok wnętrza Zbiornika Wody Stara Orunia w Gdańsku, który jest konstrukcją łukową, ceglaną, i przywodzi na myśl wnętrze gotyckiej katedry. Zbiornik wybudowano w roku 1869 na skarpie wysoczyzny ponad obecną ulicą Nowiny. Fot. GIWK

Po zakończeniu rewitalizacji zbiornika, położeniu nowej, szczelnej podłogi, obiekt celowo zalano czystą wodą na wysokość około 5 cm. Zapewnia to wilgotność powietrza optymalną dla nietoperzy, a dodatkowo tworzy wyjątkowy efekt wizualny. Turyści poruszają się po bezpiecznych, metalowych kładkach.
Jak trafić? Ul. Kampinoska 61, Gdańsk-Orunia. Dojście od parkingu oznakowanego tabliczką Gdańskiego Szlaku Wodociągowego przy  ul. Nowiny.

Zbiornik Wody Stary Sobieski (ZWSS)

Makieta Zbiornika Wody Stary Sobieski. Obiekt oddany do użytku w 1911 roku, zbudowany został jako żelbetowy monolit, co było imponującym osiągnięciem na początku XX wieku. Fot. GIWK

Obiekt położony na Górze Szubienicznej, a oddany do użytku w 1911 roku, zbudowany został jako żelbetowy monolit, co było imponującym osiągnięciem na początku XX wieku. Budynek posadowiony na planie koła składa się z przestrzeni tworzących podziemny labirynt zapewniający niesamowite doznania akustyczne.


Widok wewnętrznej komory Zbiornika Wody Stary Sobieski, Fot. GIWK

Efekt określany mianem „groty szeptów” pozwala na szeptaną rozmowę na dystansie 200 metrów. Sercem obiektu jest nowoczesna podziemna fontanna, do której wiedzie szczegółowo przygotowana wystawa.
Jak trafić? Ul. Sobieskiego 4, Gdańsk-Wrzeszcz. Dojście pomiędzy ulicami Sobieskiego i Traugutta.

 

 

Zbiornik Wody Kazimierz (ZWK)


Zbiornik Wody Kazimierz, jest nowoczesną wieżą ciśnień, a swoją nazwę Kazimierzowi Behlke, który z gdańskimi wodociągami związany był przez 39 lat. Fot, GIWK

Jest to współczesna wieża ciśnień z tarasem zapewniającym widok na Wyspę Sobieszewską, Żuławy Gdańskie i Zatokę Gdańską. Na miejscu można zapoznać się z dwiema wystawami multimedialnymi. Wieża jest czynnym obiektem. Została oddana do użytku w 2015 roku, aby zapewnić mieszkańcom wyspy korzystanie z wody tak samo dobrej jakości, jaka ta płynąca w kranach pozostałej części Gdańska.
Nowością w tym roku są wejścia w soboty o godzinie 20:00. Jest to okazja, aby podziwiać zachód słońca 10 metrów powyżej koron drzew.
– Wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom zwiedzających, którzy zgłaszali nam pomysł wieczornego zwiedzania zbiornika – mówi Jacek Skarbek, prezes zarządu GIWK.
Jak trafić? Ul. Lazurowa, Gdańsk-Orle, Wyspa Sobieszewska. Warto zapoznać się z mapką umieszczoną na stornie GIWK, na której dokonuje się rezerwacji miejsc. 

 

Na szlaku

Do wszystkich zbiorników obowiązują zapisy stronie GIWK Dni i godziny wejść na każdy z obiektów są szczegółowo podane na www. Zwiedzanie odbywa się w grupach z przewodnikami. Każdy z obiektów ma inną specyfikę, panuje w nim inna temperatura, wilgotność, dlatego warto zapoznać się z dodatkowymi informacjami dotyczącymi np. ubioru, czasu jaki należy przeznaczyć na zwiedzanie.

Gdański Szlak Wodociągowy jest efektem zaangażowania pracowników miejskiej spółki wodociągowej GIWK oraz sympatyków historii techniki, których celem było zachowanie w najlepszej formie pamiątek, związanych z historią gdańskich wodociągów. GSW to unikatowa atrakcja turystyczna. Wpisuje się w trendy związane z turystyką eksploracyjną oferującą elementy przygody i survivalu. Zwiedzając trzy obiekty pełniące, obecnie lub dawniej, funkcję rezerwuarów wody zyskuje się różne spojrzenia na miasto – można zobaczyć jego część podziemną oraz perspektywę z lotu ptaka. Szlak prezentuje cuda gdańskiej myśli technicznej, stał się ostoją dla nietoperzy, łączy wiedzę z zakresu historii techniki z wiedzą przyrodniczą. GSW tworzą trzy obiekty: Zbiornik Wody Stara Orunia, Zbiornik Wody Stary Sobieski oraz Zbiornik Wody Kazimierz.
Wszystkie informacje na temat GSW znajdują się na stronie internetowej GIWK. Ciekawostki na ten temat można znaleźć na profilu na Facebook.

W pobliżu

Noclegi

Ulubione

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji.

Klikając w ikonę serca dodasz pozycję do ulubionych.

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji

Odkryj

Gastronomia

Noclegi