Odkrywaj Pomorskie i jego atrakcje

Szerokie piaszczyste plaże, olbrzymie kompleksy leśne, kilkaset jezior i rzek, a także pola i łąki pokryte darami natury, to tylko niektóre z atutów województwa pomorskiego. Każdy, kto wybierze się w podróż po Pomorskiem, może z nich skorzystać.

Ruchome wydmy

W Słowińskim Parku Narodowym codziennie odbywa się przyrodniczy spektakl o niepowtarzalnym klimacie, którego głównymi bohaterami są piasek i wiatr. Ogromne wydmy, z których najwyższa jest ponad 40-metrowa Góra Łącka, przemieszczają się z prędkością kilku metrów rocznie, pochłaniając okoliczny las. Okoliczny las jest równie niezwykły, pełen zwalonych przez wiatry butwiejących pni, ukazuje naturalne procesy zachodzące w leśnym ekosystemie. W parku  kończą się również szlaki kajakowe Łeby i Łupawy.

A to jest test linku.

Kwitnące życie pośród piaszczystych wydm (Rykwiel), fot. Artur Kulwas/Pomorskie.Travel

Zobacz, co żyje w głębinach

Miłośnicy fauny morskiej koniecznie muszą odwiedzić Fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu oraz Akwarium Gdyńskie. Helskie Fokarium to przede wszystkim placówka naukowo-badawcza, mająca na celu odtworzenie kolonii fok szarych w basenie Morza Bałtyckiego. Akwarium w Gdyni to z kolei dom dla najciekawszych i najrzadszych gatunków ryb, płazów i gadów pochodzących z całego świata, m.in. Afryki i Ameryki. Trzy piętra, 68 potężnych akwariów, 1500 żywych organizmów z 250 gatunków, to tylko niektóre z atrakcji, jakie można tu zobaczyć. Ciekawą ofertę dla rodzin posiada również Sea Park w Sarbsku, gdzie można poznać podwodny świat gadów żyjących miliony lat temu.

Morskie inspiracje

Najdłuższe w Polsce piaszczyste plaże, majestatyczne klify, wyjątkowa roślinność, nadmorska bryza i bezkres morza aż po horyzont – to wszystko tworzy doskonały klimat i sprzyja wypoczynkowi w Pomorskiem. Bogactwo morza daje wszechstronne możliwości spędzania wolnego czasu – aktywnie, dynamicznie, rodzinnie, romantycznie. Sporty morskie to nie tylko relaks pod żaglami czy nurkowanie, ale też windsurfing, kitesurfing, skutery wodne, rejsy wędkarskie i turystyczne. Na czystych bałtyckich plażach warto też uprawiać jazdę konną, jogging, nordic walking lub po prostu spacerować w poszukiwaniu bursztynu. Wędrując brzegiem morza można podziwiać urocze porty rybackie z klimatycznymi kutrami,  które oferują bałtyckie ryby. Można również uczestniczyć w wyprawach wędkarskich na pełny morzu. Ciekawym elementem pasa nadmorskiego są doskonale zachowane latarnie morskie, które niegdyś służyły jako znaki nawigacyjne, dziś zaś pełnią rolę zabytków i atrakcji turystycznych.

A to jest test linku.

Pomorskie porty jachtowe

Ustka, Łeba, Władysławowo, Jastarnia, Hel, Puck, Gdynia, Sopot, Gdańsk, Górki Zachodnie. Każdy z żeglarzy powinien odwiedzić te miejsca, gdyż właśnie w nich można skorzystać z bazy na najwyższym poziomie, a także poznać największe tajemnice kultury morskiej.

Pomorskie kołem się kręci! Wiatrak w Ręboszewie, fot. Pomorskie.Travel

Nie tylko morze

Pomorskie to kraina licznych jezior i szlaków rzecznych. Można powiedzieć, że każdy znajdzie tu swoją przystań. Przemierzając region kajakiem lub żaglówką na pewno natkniemy się na cenne zabytki hydrotechniki i niepowtarzalne miejsca, które na długo zostaną w pamięci. Zwiedzanie Gdańska z pokładu kajaka to zupełnie coś innego niż tradycyjny spacer po Głównym i Starym Mieście. Dla wszystkich miłośników spędzania czasu na wodzie powstała unikatowa sieć portów śródlądowych, przystani żeglarskich i pomostów cumowniczych, zwana Pętlą Żuławską. Kto woli podróżować lądem, ma do wyboru rozbudowaną sieć szlaków rowerowych, w tym kilka o znaczeniu międzynarodowym (korytarze EuroVelo R-9, R-10 i R-13). Ważnym miejscem na pomorskiej mapie aktywności są Bory Tucholskie z drugim w województwie parkiem narodowym, w którym znajdują się liczne ścieżki piesze, rowerowe oraz nordic walking.

Nie tylko monciak

Najpopularniejszym deptakiem wśród pomorskich miast jest sopocki Monciak, czyli tętniąca życiem ulica Bohaterów Monte Cassino. Liczne kawiarnie, restauracje, kluby oraz butiki, galerie i sklepy zlokalizowane wzdłuż deptaka przyczyniły się do tego, że Monciak jest znaną i rozpoznawalną rozrywkową wizytówką Trójmiasta. W wielu miastach i miasteczkach powstają lokalne promenady, zrewitalizowane uliczki, rynki i bulwary nad rzekami, np. w Lęborku, Słupsku, Chojnicach, Tczewie czy Kościerzynie. Tam też warto wybrać się na przechadzkę.

Architektoniczną ciekawostką i ewenementem na skalę europejską jest sopockie molo – najdłuższe drewniane molo w Europie. Ta największa atrakcja Sopotu ma długość 511,5 m i jest ozdobą sopockiego pejzażu od 1827 r. Warto odwiedzić  również molo w Brzeźnie i Orłowie, a także zlokalizowane w ich okolicy pomorskie mariny.

Przemierzając Pomorskie warto odwiedzić Słupsk z kolekcją dzieł Witkacego na Zamku Książąt Pomorskich, Kościerzynę z Muzeum Kolejnictwa, Kwidzyn z zamkiem krzyżackim czy Wejherowo z barokową Kalwarią Wejherowską.

Dodatkową atrakcją regionu są szlaki dziedzictwa kulturowego jak np.: zamków gotyckich, bursztynowy, cysterski, dworów i pałaców Północnych Kaszub czy zabytków hydrotechniki.

A to jest test linku.

W pobliżu

Ulubione

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji.

Klikając w ikonę serca dodasz pozycję do ulubionych.

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji

Odkryj

Gastronomia

Noclegi