Na terenie trójmiasta mamy do dyspozycji mariny w centrum każdego z miast oraz porty jachtowe zlokalizowane w Górkach Zachodnich, gdzie swoją siedzibę ma m.in. Narodowe Centrum Żeglarstwa. Na miejscu oprócz miejsca przy kei, istnieje możliwość skorzystania z usług warsztatu szkutniczego i mechanicznego. Dystans pomiędzy marinami w Górkach Zachodnich, a mariną Gdańsk wynosi 6 mil morskich.
Twierdza Wisłoujście jest najstarszą fortyfikacją nadmorską na wybrzeżu polskim. Stanowiła ważny element systemu obronnego Gdańska. Fot. Muzeum Gdańska
Już samo wpłynięcie do centrum Gdańska jest swoistą atrakcja. Płynąc kanałem portowym po lewej stronie mijamy Westerplatte, dalej Twierdzę Wisłoujście oraz nabrzeża stoczniowe i portowe. Dopłynięcie do mariny powinno zająć ok. 40 min (warto zgłosić na kanale 14 do kapitanatu portu, że płyniemy na Motławę)
Na gości Mariny Gdańsk czekają niezapomniane widoki. Na zdjęciu Długie Pobrzeże i Brama Żuraw. Fot. Mateusz Ochocki
W wysokim sezonie mogą być problemy ze znalezieniem wolnego miejsca , zwłaszcza w okresie zlotów żeglarskich, chodź organizatorzy w tym czasie umożliwiają darmowe zacumowanie przy Długim Pobrzeżu na odcinku od Hotelu Hilton/Baszta Łabędź do stacji benzynowe.
Zwodzona kładka na Motławie podnoszona jest wg harmonogramu lub na prośbę płynących jednostek. Fot. Lukasz Głowala
Zlokalizowanie mariny w centrum miasta daje szeroki wachlarz możliwości spędzenia czasu, zarówno krótkiego pobytu, podczas którego smacznie zjemy, jak i kilkugodzinnego zwiedzania miasta.
SPRAWDŹ POZOSTAŁE ATRAKCJE GDAŃSKA
Na pokonanie 6-ciu mil morskich muszą się przygotować wszyscy chcący przepłynąć z gdańskiej mariny do Sopotu. Po pokonaniu kanału portowego i przecięciu toru podejściowego dla statków wpływających do Portu Gdańsk, płyniemy wzdłuż plaży. Charakterystycznym punktem, który będziemy mijać na trasie to molo w Brzeźnie (nie ma możliwości przycumowania) Zaczynająca się tam plaża, biegnie praktycznie do Gdyni. Po ok. godzinnej żegludze dopływamy do najdłuższego na Morzu Bałtyckim, sopockiego mola, na końcu którego zlokalizowana jest marina żeglarska Sopot.
Marina Sopot oferuje 103 miejsca postojowe oraz unikatową lokalizację. Fot. Mateusz Ochocki
Oddana do użytkowania w 2011 roku to jedyny tego typu obiekt w kraju wysunięty kilkaset metrów w morze. Po przybyciu do Sopotu, raczej nudzić nie powinno się nikomu, poza jednym z najpopularniejszych deptaków w Polsce, oferta turystyczna miasta jest bogata, a liczne wydarzenia pozwolą znaleźć każdemu coś odpowiedniego dla siebie. Na żeglarzy którzy chcą pozostać jedynie w marinie, na głowicy sopockiego molo czeka restauracja Meridian nad która mieści się bosmanat. Miasto co roku na początku sierpnia gości światowa czołówkę sterników biorących udział w eliminacjach ISAF Match Racing World Championship.
Po wyjściu z jachtu wchodzimy na najdłuższy drewniany pomost w Europie. Fot. Mateusz Ochocki
Dopłyneliśmy do Gdyni, żeglarskiej stolicy regionu, gdzie do dyspozycji mamy Marina Gdynia oraz najmłodszą w Trójmieście Marina Yacht Park. Pierwsza znajduje się w sąsiedztwie plaży miejskiej i oferuje 260 miejsc. Jest jednym z największych portów jachtowych w Polsce z kompletną infrastrukturą potrzebną do obsługi jednostek żaglowych oraz motorowych.
ZOBACZ ATRAKCJE GDYNII
Gdynia, żeglarska stolica Polski. fot. Łukasz Głowala
Marina Yacht Park to oddany w 2019 roku obiekt zlokalizowany w Basenie Prezydenta w sąsiedztwie okrętu Błyskawica oraz żaglowca Dar Pomorza. Nowoczesny port jachtowy oferuje 120 miejsce oraz szeroki zakreś świadczonych usług. Podczas cyklicznej imprezy Volvo Gdynia Sailing Days, miasto zamienia się w wielką wioskę żeglarską z licznymi towarzyszącymi wydarzeniami kulturalnymi.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O ŻEGLARSTWIE MORSKIM