Pałac w Ciekocinku, fot. Pomorskie.Travel
Wśród tych najbardziej okazałych zabytków na trasie jest pałac w Ciekocinku. Dziś mieści się tu pięciogwiazdkowy hotel butikowy, restauracja i stadnina koni. Zaraz po przekroczeniu bramy ogromne wrażenie robi piękny park z czerwonymi dębami, oddzielający budynek pałacu od szosy. Na końcu alejki widać już nieregularną, eklektyczną bryłę masywnego pałacu, która bardziej tradycyjną formę przyjmuje od strony ogrodu. Podobnie jak wiele innych obiektów, obecnego właściciela znalazł zaledwie kilkanaście lat temu.
Pałac w Rekowie Górnym, fot. Pomorskie.Travel
Tę samą funkcję i w podobnie efektowny sposób odbudowane zostały dwory w Bychowie, Prusewie, Kłaninie czy Rekowie Górnym. Wszystkie służą gościom hotelowym, są miejscem rodzinnych lub firmowych uroczystości, organizowanych często na świeżym powietrzu w zadbanych parkowych obejściach.
Zamek w Krokowej, fot. Pomorskie.Travel
Do grona najczęściej odwiedzanych miejsc na szlaku należy pałac w Krokowej, gdzie kończy się prawie 20-kilometrowa droga rowerowa po dawnej linii kolejowej z Pucka do Krokowej. Niewielki dawny zamek rycerski związany był przez wieki z rodziną Krokowskich, a dziś kryje się w parku stworzonym pod koniec XVIII wieku przez Luizę von Krockow. Historia pałacu wspomina odwiedziny między innymi króla Zygmunta III Wazy + opowiada o niej ekspozycja w zamku, a także położone tuż obok muzeum regionalne.
Wnętrze pałacu w Kłaninie, fot. Pomorskie.Travel
Ten niepowtarzalny klimat dawnych wnętrz przypomina wystrój pałacu rodziny von Grass w Kłaninie. Nowy właściciel, któremu obiekt zawdzięcza obecny, imponujący stan, sprowadził do kłanińskiego pałacu odnalezione unikalne wyposażenie tzw. sieni gdańskiej, podobne do tego, jakie w latach 70-tych przeniesiono właśnie z Kłanina do Nowego Dworu Ławy, połączonego z Dworem Artusa w Gdańsku. Do hallu kłanińskiego pałacu można wejść i samemu zachwycić się pięknym zabytkiem, wewnątrz funkcjonuje restauracja (w wybrane dni tygodnia).
Pałac w Kłaninie, fot. Pomorskie.Travel
Z pałacem w Kłaninie wiąże się jeszcze jedna ciekawa historia. To właśnie tu mieszkała rodzina von Grass (filmowy ród von Krauss), której losy przedstawiono w filmie Filipa Bajona “Kamerdyner”. Filmowych scen pokazujących trudne stosunki Kaszubów i Niemców, żyjących na tych terenach na początku XX wieku, nie kręcono jednak w Kłaninie. W czasie gdy kręcono “Kamerdynera”, w kłanińskim obiekcie trwały zaawansowane prace remontowe, a plan zdjęciowy przeniesiono do jednego z dworów na Warmii.
Dwór w Prusewie, fot. Pomorskie.Travel
W większości dworów i pałaców północnych Kaszub, które prowadzą usługi noclegowe, funkcjonują również restauracje, dostępne dla gości z zewnątrz. Ze względu na specyfikę miejsca, karta dań często zawiera potrawy sezonowe, przygotowywane z aktualnie dostępnych, regionalnych składników, w tym ryb, zarówno morskich, jak i pochodzących z lokalnych hodowli. Wśród miejsc, które oprócz wizualnych, oferują również gastronomiczne uniesienia, są między innymi Lisewski Dwór, Krokowa, Bychowo, Kłanino czy Rzucewo.
Rzepakowe pola na trasie, fot. Pomorskie.Travel
Wspomniana trasa ze Swarzewa do Krokowej, przy której znajduje się kilka kaszubskich dworów i pałaców, jest na pewno jednym z najlepszych odcinków tras rowerowych w całym województwie pomorskim. Pokolejowa droga rowerowa delikatnymi łukami i niewielkimi wzniosami przecina atrakcyjne krajobrazowo tereny znacznie usprawniając przejazd rowerem z Krokowej do Pucka, a po drodze mija m.in. pałac w Kłaninie i dwory w Sławoszynie, Starzyńskim Dworze i Łebczu. Dla wielu rowerzystów podróżujących wzdłuż wybrzeża Morza Bałtyckiego będzie to na pewno jeden z najbardziej atrakcyjnych odcinków całego wyjazdu.
Autor: Szymon Nitka