Atrakcje turystyczne w Polsce: zakochaj się w Pomorskim
Wielu osobom województwo pomorskie kojarzy się tylko z Trójmiastem i letnim wypoczynkiem na plaży. W rzeczywistości, cały region oferuje duże więcej atrakcji i możliwości. Znajdziemy tu kilka różnych światów leżących obok siebie: Trójmiasto, Kaszuby, Bory Tucholskie, Kociewie, Powiśle i Żuławy. W każdym z regionów można znaleźć niesamowite miejsca i odkryć wyjątkowe szlaki turystyczne. Właśnie dlatego opisując atrakcje turystyczne w Polsce, nie należy zapominać o województwie pomorskim, w którym można się zakochać. Artykuł opisuje największe atrakcje turystyczne regionu, z uwzględnieniem miast, zamków, miejsc przyrodniczych i edukacyjnych.
Gdańsk, czyli stolica regionu
Obowiązkowym punktem każdej wycieczki jest Gdańsk, jedno z najstarszych polskich miast, z bardzo cennymi zabytkami. Dobrze jest przeznaczyć sobie przynajmniej trzy dni na zwiedzanie Gdańska, ponieważ jest to miasto rozległe i pełne interesujących atrakcji. Zdecydowanie najbardziej charakterystycznym zabytkiem tej metropolii jest fontanna Neptuna, która powstała w I połowie XVII wieku. Wśród innych atrakcji Gdańska można wymienić: Muzeum Bursztynu, Dom Uphagena (czyli muzeum prezentujące wnętrza mieszczan z XVIII wieku), Ratusz, Trakt Królewski, Długie Pobrzeże i ulicę Mariacką. Gdańsk to miasto, które kusi wspaniałymi widokami, urokliwymi kamienicami i wieloma okazami zabytkowej architektury. Z Gdańska z łatwością można dojechać do kolejnych miejscowości Trójmiasta, czyli Gdyni oraz Sopotu. Komunikacja nie powinna sprawiać większego problemu, ponieważ te trzy miasta połączone są siecią Szybkiej Kolei Miejskiej (SKM).
Gdynia, Dar Pomorza w Basenie Prezydenckim, fot. Pomorskie.Travel
Gdynia, czyli miasto portowe
Jednym z najbardziej znanych i popularnych kurortów w województwie pomorskim jest Gdynia. Miasto oferuje nie tylko interesujące zabytki i muzea, ale także różne wydarzenia kulturalne (festiwale muzyczne i filmowe). Warto zwiedzić skwer Kościuszki, a następnie wybrać się na deptak i zobaczyć statek-muzeum „Dar Pomorza” (wybudowany w 1909 roku). Dobrze jest także zajrzeć do Muzeum Marynarki Wojennej i Muzeum Emigracji. Na koniec można odpocząć na jednej z piaszczystych plaż, które słyną z łagodnych zejść do morza oraz stosunkowo ciepłej wody. W Gdyni można znaleźć także wiele urokliwych restauracji, kawiarni oraz modnych foodtrucków. Gdynia to wystarczająco duże miasto, aby spełnić potrzeby zarówno dzieci, młodzieży, jak i dorosłych.
Sopot dla tych, którzy cenią relaks
Miejscowością nadmorską, która może być uznana za uzdrowisko i kurort, jest Sopot. Miasto tworzą urokliwe kamieniczki oraz zieleń, która obejmuje aż 60% powierzchni Sopotu. Miasto uznawane jest za bardzo atrakcyjne, ze względów turystycznych, ponieważ łączy w sobie piaszczyste plaże, wspaniałe restauracje, wygodne hotele oraz imprezy kulturalne. Symbolem Sopotu jest Opera Leśna, czyli amfiteatr leśny, wybudowany w 1909 roku. Prawie sto lat później, w 2003 roku na sopockiej promenadzie powstał bardzo interesujący, z punktu widzenia architektonicznego, Krzywy Dom. Obiekt ten pełni także funkcje użytkowe, ponieważ wewnątrz znajdują się restauracje, kawiarnie i sklepiki. Sopockie molo jest wspaniałym miejscem na spacery, zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i zakochanych par, oraz osób starszych.
Malborski zamek to nie tylko zabytkowa budowla, ale i zywa lekcja historii. Fot. ©Depositphotos Denis Topal
Malbork dla miłośników historii
Wśród ciekawych atrakcji turystycznych w województwie pomorskim nie może zabraknąć Malborka. Miasto to słynie przede wszystkim z gotyckiego zamku, który jest doskonale zachowany i pełen klimatu poprzednich epok. Co prawda, bilety nie należą do najtańszych, jednak większym problemem mogą być kolejki do kas. Właśnie dlatego najlepiej jest zarezerwować swoje bilety przez stronę internetową. Zamek w Malborku został wzniesiony przez Zakon Krzyżacki, jednak budowała trwała długo (od 1280 roku do połowy XV wieku). Cały zespół zamkowy jest bardzo duży, dlatego dobrym rozwiązaniem jest zwiedzanie twierdzy z przewodnikiem. W środku można zobaczyć sale dawnego szpitala, kuchnię zamkową, detale architektoniczne, łazienki, sypialnie, Letni Refektarz. Będąc w Malborku nie należy jednak zapominać o samym mieście, które słynie z zabytkowych kamieniczek, pięknych ulic oraz Bramy Mariackiej, Ratuszu i resztek murów obronnych.
Zamek w Gniewie, zbudowany przez Krzyżaków
Po 1290 roku rozpoczęła się budowa zamku w Gniewie, jednej z najpotężniejszych twierdzy krzyżackich. Budowa trwała 40 lat, a w 1410 roku polscy rycerze zajęli zamek. Niestety, w 1921 roku na zamku wybuchł pożar, a w czasach II wojny światowej twierdza pełniła funkcję więzienia. Na szczęście zamek został odrestaurowany i wśród atrakcji wewnątrz twierdzy można wymienić salę tortur, kaplicę, zbrojownię oraz salę ze znaleziskami archeologicznymi.
Słowinski Park Narodowy to 2000 gatunków roślin, 1000 gatunków zwierząt, 131 km szlaków turystycznych. Fot. Andrzej Demczak
Słowiński Park Narodowy dla tych, którzy cenią naturę
Atrakcje turystyczne w Polsce to nie tylko miasta, zamki i muzea. W województwie pomorskim znaleźć można wyjątkowe miejsca przyrodnicze, takie jak Słowiński Park Narodowy, który powstał w 1967 roku. Miejsce to jest zachwycające, ponieważ łączy w sobie naturę, prawdziwy spokój i ciszę, a także piaszczyste plaże i zapierające dech w piersiach widoki. Cała wyprawa przez ruchome piaski, lasy i plaże, to około 20 kilometrów, dlatego należy dobrze się przygotować na długi spacer.