Wejherowo

Kalwaria to najcenniejszy zespół zabytkowy w mieście. Zapewne też jeden z najcenniejszych w ogóle na Pomorzu. Ufundowana została przez Jakuba Wejhera w połowie XVII w. w podzięce za cudowne ocalenie podczas wyprawy wojennej w Rosji. W 1643 r. ufundował pierwszy kościół w ówczesnej Wejherowskiej Woli pw. Św. Trójcy, a kilka lat później sprowadził franciszkanów i wybudował dla nich klasztor. Kościół św. Trójcy został w XVIII stuleciu gruntownie przebudowany, zaś klasztorna świątynia św. Anny zachowała się w niemal niezmienionej formie. Wewnątrz podziwiać można bogaty wystrój pochodzący głównie z XVIII w. Najcenniejszym elementem wyposażenia jest obraz Matki Bożej Wejherowskiej autorstwa słynnego w XVII w. pomorskiego malarza Andrzeja Stecha. W 1999 r. obraz został koronowany przez papieża Jana Pawła II. W podziemiach kościoła mieści się niewielkie muzeum franciszkańskie, gdzie znajduje się krypta Jakuba Wejhera i jego rodziny oraz związane z nim pamiątki.

Sercem miasta jest uroczy rynek (plac Wejhera), gdzie wznosi się okazały kościół farny pw. Św. Trójcy z 1755, powstały na miejscu pierwszej świątyni ufundowanej przez Wejhera. Z wystroju godne uwagi są późnobarokowe ołtarze i ambona. W kolegiacie co roku odbywa się spektakl, w którym odczytywana jest w języku kaszubskim biblia. W roli lektora występuje słynna aktorka Danuta Stenka, pochodząca z Kaszub. Na rynku wyróżnia się też unikalny w swej architekturze ratusz z 1908 r. z Salą Tradycji i Historii Wejherowa, gdzie prezentowane są makiety miasta i kalwarii. We wieży znajduje się dzwon, który pamięta jeszcze czasy założyciela miasta, zaś w centralnej części placu stoi pomnik samego Jakuba Wejhera. Wejherowska Starówka, choć mała należy do najurokliwszych na Pomorzu. Zadbane kamienice i uliczki nadają jej wyjątkowego klimatu. O kaszubskim charakterze miasta przypomina Szlak Alfabetu Kaszubskiego, który za pomocą granitowych tablic wyznaczony został na ulicach śródmieścia.

Miejscem odpoczynku mieszkańców i turystów jest park miejski im. A.Majkowskiego, w którym wznosi się okazały pałac Przebendowskich i Keyserlingków. Obecnie jest to siedziba Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej. Zobaczyć tu można interesujące eksponaty ukazujące dziedzictwo piśmienne Kaszub.

Wejherowo to też liczne atrakcje przyrodnicze. Wyjątkowe jest położenie miasta w pradolinie Redy- Łeby, w otoczeniu zalesionych wzgórz. Przez miasto przepływa malownicza rzeka Reda, doskonale nadająca się uprawiania kajakarstwa. Od południa rozciąga się Trójmiejski Park Krajobrazowy, z licznymi szlakami pieszymi ( m.in. czerwony szlak Wejherowski), zaś pod północy Puszcza Darżlubska. Sprzyja to uprawianiu turystyki rowerowej i konnej. W samym mieście i okolicy wytyczone zostały też trasy Nordic Walking.

Foto: M.Bieliński – Dep. Turystyki UMWP

W pobliżu

Gastronomia

Noclegi

Ulubione

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji.

Klikając w ikonę serca dodasz pozycję do ulubionych.

Niestety, nie masz jeszcze dodanych, ulubionych pozycji

Odkryj

Gastronomia

Noclegi