Jak głosi stara legenda, powstanie tej miejscowości zawdzięcza się uciekinierom z Wolina którzy po najeździe Duńczyków na miasto w IX wieku, zmuszeni do ucieczki, wyruszyli w podróż w poszukiwaniu swojego nowego miejsca na ziemi. Odnaleźli je właśnie na terenie dzisiejszych Rowów. Obecnie, po ponad tysiącu lat, Rowy nadal pozostają miejscem, gdzie przyjezdny może odnaleźć spokój i kawałek miejsca tylko dla siebie.
Położenie wsi niewątpliwie składa się na jej wyjątkową atrakcyjność. Od północy miejscowość uświetnia piękna szeroka plaża z wysokim na ok. 30 metrów klifem, zaś od południa i wschodu Rowy graniczą ze Słowińskim Parkiem Narodowym, wpisanym przez UNESCO do Sieci Światowych Rezerwatów Biosfery. Na wejściu do SPN zwiedzający może przybliżyć sobie wiedzę teoretyczną na temat ruchomych wydm i występującej tu fauny i flory w małym Muzeum Przyrodniczym Parku. Teren Parku i sąsiedztwo Rowów to także Jez. Gardno, którego wody służą miłośnikom windsurfingu i żeglowania.
Choć Rowy to bardzo stara miejscowość, o długiej i ciekawej historii, do naszych czasów nie przetrwały praktycznie żadne zabytkowe budowle. W zasadzie jedyną jest neoromański kościół z XIX wieku, zbudowany z polodowcowych głazów i kamieni. Ciekawostką jest czarny głaz wbudowany w jedna ze ścian budynku, wokół którego na przestrzeni lat narosły legendy. Jedna z nich opowiada historię zakładu rybaka z diabłem. Rybak, aby ratować swoja zagrożoną duszę, postawił warunek – odda ją diabłu, jeśli ten wybuduje w miejscowości kościół zanim zapieją koguty oznajmiając nadejście świtu. Diabeł przystał na zakład, zebrał wszystkie inne okoliczne biesy i rozpoczął budowę. Budowa szła tak szybko , że z pewnością diabeł dostałby biedną duszyczkę rybaka na wieczne katusze w piekle, ale rybak przechytrzył diabła i sam zapiał jak kur, a za nim zapiały także wszystkie koguty. Rozwścieczony diabeł podpalił budowlę i uciekł. Po całym wydarzeniu ostał się czarny kamień, który został wbudowany w ścianę kościoła i do dziś zdobi jego oblicze.
Rowy posiadają bogatą ofertę noclegową. Turyści mogą wypocząć w eleganckich ośrodkach wczasowych, pensjonatach, kwaterach prywatnych czy tez na polu namiotowym.
W okresie lata organizowanych jest tu wiele imprez kulturalnych (największą z nich jest Ogólnopolski Zlot Maskotek) oraz atrakcji turystycznych, takich jak m. in. lunapark, minigolf, wypożyczalnie gokartów i rowerów czy wycieczka kutrem rybackim po Bałtyku. Osoby lubiące aktywny wypoczynek mogą się wybrać na zwiedzanie okolicy licznymi tu szlakami rowerowymi. Rowy to także doskonała baza wypadowa do wielu innych ciekawych miejsc, jak choćby do skansenu w Klukach oraz licznych muzeów i zabytków Ustki i Słupska.
Po pełnym wrażeń dniu wczasowicze mogą zaspokoić głód w miejscowych restauracjach i smażalniach serwujących proste potrawy regionalne, poprzez dania tradycyjnej polskiej kuchni do bardziej wyszukanych. Rowy są wspaniałym miejscem dla wszystkich, którzy pragną odpocząć od zgiełku cywilizacji, jednocześnie nie rezygnując z jej wygód. Nazywane niekiedy „Polską Riwierą” łączą w sobie spokojny klimat nadmorskiej wsi z atrakcjami dla każdego.
Foto: LOT Ustka